«منطقه کهن» نیشابور دارای طرح ویژه می شود

پس از این هر اقدام عمرانی در این پهنه باید به تصویب میراث فرهنگی برسد

123972_929در نامه ای ۱۳ بندی تصمیم شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران برای تهیه طرح ویژه «پهنه تاریخی» نیشابور با تاکید بر مشارکت نخبگان و صاحبنظران و ماموریت حفاظت از بافت‌ تاریخی استان به استانداری، اداره کل راه و شهرسازی و اداره کل میراث‌فرهنگی خراسان‌رضوی ابلاغ شد.

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی نوشت: شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران به دبیری پیروز حناچی درباره ضرورت تهیه طرح ویژه برای پهنه تاریخی نیشابور، تصمیم گرفت.

شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران درباره تهیه طرح ویژه پهنه تاریخی نیشابور با توجه به درخواست سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در جلسه مورخ۲۴ آذرماه  تصمیم گرفت.

بر اساس این گزارش، در این نشست بر جایگاه نیشابور به عنوان یکی ازمناطق کلیدی خراسان بزرگ و ایران در جغرافیای طبیعی و تاریخی حوزه ایرانشهر تاکید شده است.

شورای عالی معماری و شهرسازی ایران همچنین با تاکید بر  لزوم شناخت توانایی های طبیعی و زیست‌محیطی و ارزش‌های بنیادین منطقه نیشابور مقرر کرد:  طرح ویژه آمایش حریم منظری شهر کهن نیشابور و طرح ویژه تفصیلی عرصه و حریم شهر کهن نیشابور، که در اسفندماه ۹۲ ابلاغ شده است، با رویکرد حفاظت از ارزش‌های تاریخی و فرهنگی نیشابور، توسط وزارت راه و شهرسازی و با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وسایر دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط تهیه شده و به تصویب شورای‌عالی شهرسازی و معماری برسد.

بر اساس مصوبه این شورای عالی کشور، که از نهادهای اصلی تعیین سیاست های توسعه کالبدی شهرهاست، در کلیه مراحل راهبری تهیه طرح بایستی از مشارکت فعال نخبگان و صاحب نظران حوزه‌های مختلف مرتبط با شهر نیشابور بهره جسته شود.

همچنین بر اساس این مصوبه،  با توجه به تاثیر هرگونه اقدام بر لایه‌های زیرین پهنه «شهر کهن» نیشابور، کلیه اقدامات موضعی و عمرانی (ساخت و سازها)، احداث راه و … پس از تصویب طرح ویژه آمایش حریم منظری «شهر کهن» نیشابور مقدور بوده و لازم است از هرگونه تهیه طرح و انجام اقدامات توسعه‌ای موازی اجتناب گردد.

به عبارتی بعد از این توسعه شهری در نیشابور در حریم «شهر کهن» بر اساس نقشه و طرحی خواهد بود که برای این منطقه در نظر گرفته می شود و این طرح به عنوان طرحی بالادستی نسبت به طرح های تفصیلی شهرداری، اداره راه و طرح های دیگر سازمان ها در نظر گرفته می شود.

همچنین در زمان تهیه طرح اخذ نظر و استعلام از سازمان میراث فرهنگی کشور ضروری است.

استانداری، اداره کل راه و شهرسازی و سازمان میراث‌فرهنگی تاز مان تصویب نهایی طرح مذکور موظف شده اند که با نظارت بر اقدامات مختلف عمرانی از آسیب، تعرض و تخریب ارزش‌های طبیعی- محیطی و تاریخی  نیشابور جلوگیری نمایند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.