منحصر به فردترین عر صه ی تاریخی کشور در آستانه ی جهانی شدن: عرصه ی کهن نیشابور؛ گنج پنهان

ارزش‌های تاریخی نیشابور مدنظر مسئولان شهرستان باشد

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی: زمینه ثبت جهانی نیشابور فراهم شود گردشگران خارجی زیادی به سوی این شهر سرازیر شده و اقتصاد شهر رونق می‌گیرد.

نیشابور جزو چهار شهر تاریخی جهان است که سه شهر مرو، بلخ و هرات ثبت جهانی شده‌اند و نیشابور هنوز در فهرست موقت ثبت جهانی است.هدف ما ثبت جهانی شهر کهن نیشابور است، همه باید همت و پشتیبانی کنند تا این اتفاق مهم برای نیشابور انجام شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی در این خصوص گفت: عرصه تاریخی نیشابور با ۳ هزار و ۶۰۰ هکتار مساحت منحصر به فرد ترین عرصه تاریخی کشور است و ضوابط ابلاغی سال ۱۳۹۲ حریم این عرصه تاریخی باید رعایت شود. به همین دلیل ما شرمنده برخی درخواست‌ها هستیم زیرا نمی‌توانیم الزامات میراث فرهنگی را رعایت نکنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی با یادآوری این که ارزش محوطه‌های تاریخی نیشابور بسیار زیاد است و باید بیشتر ارزش‌های تاریخی آن مدنظر مسئولان شهرستان باشد یادآور شد: شاخص‌هایی را برای ثبت جهانی تعریف کردند که نیشابور از ۴  شاخص به خوبی برخوردار است.میراث کشاورزی، مفاخر جهانی، صنایع دستی و روستاهای تاریخی چهار شاخصی است که نیشابور در آن سرآمد است.

وی با بیان اینکه نیشابور شماره ثبت موقت جهانی را دریافت کرده و در ردیف چهاردهم قرار دارد، افزود: ثبت جهانی سبب افزایش گردشگران خارجی شده و فرصت‌های اقتصادی زیادی را پیش روی نیشابور قرار می‌دهد.

مکرمی فر ادامه داد: اگر شرایط به ما اجازه دهد که کاوش‌های نیشابور را ادامه دهیم و معماری این شهر را از زیر خاک بیرون بیاوریم گنجی را برای این شهر پیدا کرده‌ایم، هنوز دیوارهای معماری و پیاده‌روهای دوره سلجوقی شادیاخ زیر خاک است، حتی هنوز دیوار شهر کهن وجود دارد.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.