مناسب سازی اماکن عمومی و حمایت از حقوق معلولین وظیفه و تکلیف است

همزمان با روزجهانی معلولان، سرپرست معاونت استانداری وفرمانداری ویژه نیشابور به همراه رئیس اداره عمران و مدیر روابط عمومی فرمانداری از نمایشگاه دست سازه های دانش آموزان استثنایی آموزشگاه  زنده یاد زهراسلطان خواهانی بازدید و از نزدیک با فعالیت های آموزشی وکارگاهی آنان آشنا شدند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری، سرپرست معاونت فرمانداری شهرستان در این بازدید خطاب به مدیریت،کارکنان و دانش آموزان این آموزشگاه ضمن گرامی داشت روز جهانی معلولان اظهار کرد: بزرگ‌ترین بزرگداشت انسان‌ها رعایت حقوق آن‌هاست.

سعید شیبانی این  روز را زمانی مناسب برای مطلع شدن وتعمیم شناخت جوامع و اقشار مردم از نیازها و فعالیت‌های معلولان جامعه دانست وافزود: همه ما باید درک کنیم که معلولان نیز باید زندگی‌ای مانند ما داشته باشندو درک این مهم، مسئولیت همه ماست و ضعف معلولیت هیچگاه نمی تواند بر افراد معلول غلبه کند و هر کدام از آنها با اراده های قوی و با توانایی بالا برای رسیدن به هدفشان تلاش می کنند اما از سوی دیگر باید دانست که معلولیت دشوار است و از این جهت نیاز به باور و یاری ما دارد.

نماینده عالی دولت در نیشابور با اشاره به این که اولین اقدام در راه یاری به معلولان، باور آنهاست، تصریح کرد: چشم، نگاه و دل دولت یازدهم با همه کسانی که نیازمند توجه هستند همراه بوده و این واقعیت‌ها را درک می‌کند و برای آنها برنامه دارد. معلولان باید فرصت پیدا کنند تا استعدادهای خلاق هنری و فکری خود را رشد دهند و آن را نه تنها برای منافع خود، بلکه برای غنی‌سازی جامعه به کار گیرند بنابر این باید دسترسی این قشر از جامعه برای مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی مهیا و به نوعی تضمین شود.

وی با بیان این مطلب که فرهنگ مطالبه گری در بین معلولین و حامیانشان باید تقویت شود تأکید کرد: باید به شخصیت معلولان توجه شده و در راستای حفظ کرامت انسانی آن‌ها کوشید.

سرپرست فرمانداری ویژه نیشابور ادامه داد: ایجاد فضای لازم جهت توانمند سازی معلولان در راستای حفظ استقلال فردی ، کرامت و منزلت آنان در جامعه و خانواده امری ضروری است بنابر این باید با بسیج کردن دستگاه‌های مختلف، تلاش شود تا با سیاست گذاری و برنامه ریزی مناسب و استفاده از ظرفیتها و موقعیتهای موجود، این قشر را مورد توجه قرار دهیم.

رئیس اداره عمران فرمانداری نیز درادامه با اشاره به برگزاری جلسات کمیته مناسب سازی شهرستان اظهار داشت:  دستگاه های اجرایی ، شهرداری ها و بخش خصوصی توان و همت خود را برای ارائه خدمات مناسب به کار گرفته اند.

محمود گیاهی افزود: در کمیسیون ماده ۵ ضوابط طرح تفصیلی و در کمیسیون ماده ۱۰۰ و در تمامی پروژه های عمرانی با مصوبه توسعه شورای برنامه ریزی در قالب الحاقیه و پیوست باید از حقوق معلولین از جمله مناسب سازی معابر عمومی ، مجتمع های مسکونی ساختمانهای دولتی دفاع شود.

گفتنی است نمایشگاه مذکور شامل دست سازه ها وهنرهای دستی ۴۱دانش آموز کم توان ذهنی این دبیرستان است که در رشته های «هنر درخانه» و»خیاطی» زیر نظر ۱۵معلم درحال تعلیم می باشند.

۱۲ آذرماه؛ مصادف با ۳ دسامبر ۲۰۱۶، روز جهانی «افراد دارای ناتوانی و معلولیت» بود.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.