معیارهای یک انتخاب ; شهردار خوب برای نیشابور

 

  حسن خلیل آبادی

مدرس دانشگاه

پنجمین دوره انتخابات شورای شهر نیشابور با تمام حاشیه‌هایی که داشت به پایان رسید و فصل جدیدی از مدیریت شهری با تفکرات جدید و رویکردهای نو فرا رسید. در این میان،« انتخاب شهردار» به عنوان اصلی‌ترین و محوری ترین وظیفه شورای پنجم، منتخبان مردم را در معرض آزمونی بزرگ قرار داده است.

شهرداری در حقیقت موسسه‌ای عمومی، غیر دولتی و مستقل است که به موجب قانون در شهرها تشکیل می شود و عهده دار مجموعه ای از وظایف عمرانی، خدماتی، نظارتی، رفاهی به شهروندان و ساکنین شهری است و شهردار هر شهر نیز با توجه به منابعی که در اختیار دارد و دامنه اختیارات و مسئولیت هایی که قانون بر عهده وی گذاشته؛ با اتفاق نظر اعضای شورای شهر انتخاب می شود تا به اداره شهر و ارائه خدمات فوق به مردم بپردازد. این جایگاه خطیر و اثرگذار در اداره شهر می‌طلبد تا به دور از لابی گری‌ها و گرایش های سیاسی و حزبی، شهرداری انتخاب شود تا تمام معیارهای یک شهردار خوب برای شهر فاخری چون نیشابور را داشته باشد. اما پرسش بنیادین در این است که «معیارهای شهردار آینده نیشابور چیست؟» و «سکاندار این شهر باید از چه خصوصیات و مولفه هایی برخوردار باشد» که در ادامه به مهمترین آنها اشاره شده است:

اول –   به نظر مهمترین صفت شهردار آینده نیشابور باید این باشد که نه تنها در حوزه برنامه‌ریزی و مدیریت شهری واجد تخصص لازم و تجربه کافی باشد؛ بلکه نسبت به «برنامه‌ریزی راهبردی- عملیاتی شهر و شهرداری نیشابور» نیز باور قلبی، تخصص کافی و دانش لازم را داشته باشد. چرا که با ابلاغ «دستورالعمل تدوین، تصویب، اجرا و پایش برنامه راهبردی شهر و شهرداری» توسط استانداری خراسان رضوی به شورا و شهرداری نیشابور در سال ۱۳۹۵، با هدف انطباق نظام برنامه‌ریزی شهر با روش‌های نوین برنامه‌ریزی، این شهرداری ملزم شده است تا در سال ۱۳۹۶ نسبت به انتخاب مشاور ذی‌صلاح و تدوین و تهیه برنامه‌ فوق به عنوان طرح جایگزین طرح‌های جامع و تفصیلی اقدام نماید.

از طرف دیگر تخصیص بودجه‌های عمرانی شهرهای استان- نظیر نیشابور- از سال آتی منوط به پروژه‌های مصوب در برنامه راهبردی و عملیاتی شهر و شهرداری خواهد بود؛ لذا ضرروی است شهردار آینده نیشابور از درک، آگاهی، تخصص و دانش کافی در حوزه برنامه ریزی راهبردی و عملیاتی شهر و شهرداری و نظارت بر فرایند تهیه این برنامه برخوردار باشد. این شاخص کمک خواهد کرد تا شهر نیشابور، چون گذشته در دام طرح‌های بی‌اثر، خالی از فایده و پر اشکال جامع و تفصیلی نیافتد.

دوم: حتی الامکان بومی و آشنا به فضای اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، تاریخی، محیط زیستی و سپهر سیاسی شهر نیشابور باشد. دعوت از چهره‌های اجرایی و سیاسی عاریتی خارج از شهر و به ویژه مرکز استان، برای تکیه زدن بر مسند شهرداری نیشابور که شناختی از فضای شهر ندارند و  سال های اول مدیریت آنها صرفاً به شناخت محیط شهری نیشابور با آزمون و خطا می گذرد، اگرچه عموماً سکوی پرتاب چنین مدیران اجاره‌ای خواهد بود؛ اما جز هزینه بر دوش مردم شهر، فایده ای در پی نخواهد داشت.

سوم: برنامه شهردار آینده نیشابور همچون اغلب شهرداران گذشته این شهر، نباید صرفاً معطوف به امور روزمره و جاری این شهر باشد بلکه  شهردار آینده شهر نگاهی بلند به ارزشهای فرهنگی، تاریخی، ادبی و اکوتوریستی این شهر نه تنها در مقیاس استان خراسان رضوی و حتی کشور، بلکه در تراز جهانی داشته باشد و در عین حال تلاش کند از طریق فعال نمودن ظرفیتهای صنعت توریسم با رویکرد توسعه شهری درون افزا، در عرصه ملی و بین المللی از نیشابور یک برند جهانی بسازد.

چهارم: شهردار آینده نیشابور باید اهل دیپلماسی شهری عمودی و افقی باشد. افقی از این جهت که در فضای شهر میان شهروندان، اصناف مختلف شهری، نخبگان، اساتید دانشگاه و مدیران دستگاه های دولتی و غیر دولتی شهر مقبولیت علمی و عمومی داشته باشد و از طرف دیگر بتواند ارتباط موثری با مدیران نه تنها با رده های بالای مدیریتی استان بلکه با وزارتخانه های دخیل در فرایند توسعه نیشابور در جهت جذب منابع، طرح ها و پروژه های ملی و بین المللی همچون وزارت کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاونت راهبردی ریاست جمهوری، وزارت امور خارجه و… ارتباط پایدار و موثر برقرار کند.

سخن پایانی اینکه مردم شهر به اعضایی که اکنون انتخاب شده اند، ایمان داشتند و آنها را برگزیدند و اکنون تمام نیشابوری‌ها منتظرند تا ببینند منتخبان شان به نمایندگی از آنها، چه کسی را برای اداره امور شهر انتخاب می کند و بالطبع انتظار دارند منتخبانشان دست به انتخابی عقلانی، آینده نگر و به دور از هیاهوی سیاسی و لابی گری‌های گروهی و جناحی بزنند.

 

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.