معماری سنتی روستاها می تواند برای اهالی آن درآمدزا باشد . از موزه تا چای ذغالی در نخستین اقامتگاه بومی نیشابور

مریم عارفی پور

13اولین اقامتگاه بوم گردی نیشابور در روستای حمید آباد افتتاح شد.

اقامتگاه روستای حمیدآباد که اولین اقامتگاه بوم گردی در نیشابور است همزمان با هفته دولت روز دوشنبه ۸ شهریور ماه با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، معاون گردشگری میراث، کارشناسان اداره میراث و مسئولین نیشابور افتتاح شد.

این اقامتگاه دارای ۵ سوئیت است و از دیگر جاذبه های آن می توان به موزه، پخت نان سنتی، مطبخ سنتی با سرو غذای محلی و چای آتشی و باغچه بزرگی که دارای محصولات کشاورزی تازه است، اشاره کرد.

 

مجوز اقامتگاه چگونه صادر می شود؟

به گفته ی رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، یکی از اهداف اصلی میراث فرهنگی، جذب گردشگر و تقویت قوای گردشگری شهرستان است و در این راستا، ایجاد اقامتگاه بوم گردی یکی از بهترین روش ها برای سکونت گردشگر در نیشابور و آشنایی با فرهنگ آن است.

مهدی کوثری درباره صدور مجوز اقامتگاه گفت: پیش از این اعطای مجوز برای این مکان ها با مشکلاتی مواجه بود و روند سختی داشت. به همین علت سعی کردیم موانع را برطرف کنیم تا اقامتگاه های بومی بیشتری در نیشابور داشته باشیم.

وی اولین قدم برای دریافت مجوز را، تقاضای بازدید دانست و گفت: مالکان منازل مسکونی سنتی و قدیمیِ روستایی می توانند با مراجعه به اداره میراث، درخواست بازدید از ملک شان را داشته باشند تا مشخص شود که آیا منزل مورد نظر قابلیت تبدیل به اقامتگاه را دارد یا خیر؟ پس از آن، از مالک منزل مورد نظر مدارک شناسایی کامل دریافت می شود و پس از استعلام از اداره اماکن و نیروی انتظامی و انجام کارهای حراستی مانند انگشت نگاری و گواهی عدم سو پیشینه، اجازه ی شروع اقدامات بهسازی به آنها داده می شود و می توانند منزل مورد نظر را برای سکونت گردشگر بهسازی کنند.

کوثری همچنین افزود: اقامتگاه های بوم گردی بر اساس امکاناتی که ارائه می کنند در سه سطحِ طبقه بندی می شوند و هر کدام از آنها دارای تعرفه ی مشخصی است و اقدام اصلی ما پس از اعطای مجوز، نظارت و کنترل آنها با بازدید های مرتب است.

گفتنی است اولین اقامتگاه بوم گردی که در روستای حمیدآباد ایجاد شده، درجه ۳ است.

روستا، بهترین مکان برای جذب گردشگر داخلی و خارجی

روستاها یکی از بافت های سنتی اطراف شهر هستند که می توانند با حفظ معماری بومی و سنتی خود، گردشگران را جذب کنند. با مدرن شدن معماری شهرها و از بین رفتن بافت های قدیمی داخل شهر، این جاذبه ی روستایی بیشتر خودنمایی می کند.

هتل های چند ستاره در همه جای دنیا، قارچ وار در حال رشد و افزایش اند و دیگر جذابیت گذشته را نخواهند داشت و قطعا توریستی که از خارج کشور، وارد نیشابور می شود، دیدن هتل های سر به فلک کشیده برایش اهمیت زیادی ندارد و بیشتر به دنبال آشنایی با سنت ها و فرهنگ ساکنان منطقه است.

به گفته ی کوثری، سال ها پیش با اعطای وام های بیش از حد بنیاد مسکن، اهالی روستا به فکر نوسازی منازل شان افتادند و در اکثر جاها بافت سنتی روستایی از بین رفت و به جای آن معماری جدید جایگزین فضای دلنشین و قدیمی روستاها شد.

وی در این باره گفت:  یکی از اقدامات موثر میراث فرهنگی، متوقف کردن اعطای چنین وام هایی بود و به جای آن سعی کردیم اهمیت منازل قدیمی را برای صاحبان آن روشن کنیم و از انهدام این بافت زیبا جلوگیری کنیم.

کوثری در عین حال تاکید کرد، تمام روستاها از این امکان برخوردار نیستند و اقامتگاه بومی در روستاهایی ایجاد می شود که آمادگی پذیرش گردشگران مختلف را داشته باشند. این موضوع هم از سوی اداره میراث بررسی خواهد شد.

طبق آمار ارائه شده توسط مدیرکل میراث فرهنگی، تا کنون ۴۰ پرونده ی اقامتگاه بوم گردی در استان خراسان رضوی در حال بررسی است که از این تعداد ۲۲ پرونده مربوط به نیشابور و روستای بوژان است که به علت قرار گرفتن در محور گردشگری، مکان مناسبی برای راه اندازی اقامتگاه است.

کوثری به اهمیت همراهی دهیاران روستاها اضافه کرد و افزود: در این موضوع محوریت با دهیاران است و اینت عزیزان می توانند کمک شایانی به تقویت اقتصاد و گردشگری روستایشان داشته باشند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.