معلمی که با بهای جان ش مدرسه ساز شد

  آن روز زمانی که شاگردان نرجس با هزاران عشق و امید روی نیمکتهای شان نشسته بودند و منتظر خانم معلم مهربان شان بودند، به آنها خبررسید که دیگر او به مدرسه نمیآید و از امروز معلم دیگری سر کلاسشان حاضر میشود.

امیرحسین دهنوی- دیه ۱۵۰ میلیون تومانی معلم نیشابوری که در سانحه رانندگی جان خود را از دست داده بود، در اقدامی خداپسندانه از سوی خانواده اش برای ساخت یک مدرسه اختصاص یافت.

خانم معلم مهربان نیشابوری بعد از فوت پدر همراه مادر سالخورده‌اش در یکی از محله‌های شهر نیشابور زندگی می‌کرد. نرجس لعل عاطفی از ۱۹ سال پیش به دلیل علاقه‌ای که به تدریس به بچه‌های بی‌بضاعت و روستایی داشت، شغل معلمی را انتخاب کرد. او تصمیم گرفت در مناطق محروم و روستایی تدریس کند. شیفته دانش‌آموزانش بود.

نرجس زندگی‌اش را وقف شاگردانش کرده بود. آنها او را مثل یک مادر مهربان دوست داشتند و برای حل مشکلات شان از او کمک می‌گرفتند.

معلم مهربان در ۱۹ سال تدریس به بیش از ۱۵ روستا سفر کرد و در آنجا درس می‌داد. به گفته شاگردان ش او برای بچه ها فقط معلم نبود، بلکه مادری دلسوز بود. نرجس یک سال پیش به مدرسه روستای چاه نسر در بخش میان جلگه نیشابور منتقل شد. چاه نسر هم شاهد خاطره مهربانی ها و عشق ورزی های او به بچه‌ها بود.

هر روز همراه یک معلم مرد و دو معلم خانم دیگر از شهر نیشابور با سوار شدن به یک خودروی پراید، فاصله ۶۵ تا ۷۰ کیلومتری را در میان جلگه طی می‌کردند و ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه در مدرسه روستا حاضر می‌شد. بعد از ظهر دوباره با سرویس مدرسه که راننده آن معلم مرد بود، به خانه بازمی‌گشت. ۱۸ بهمن سال ۹۴، نرجس و همکاران ش سوار سرویس مدرسه شدند تا به خانه‌های شان در شهر نیشابور بازگردند که خودرو در پیچ تند جاده گرفتار شد. در این تصادف نرجس جان خود را از دست داد.

روز بعد، زمانی که شاگردان نرجس با هزاران عشق و امید روی نیمکت‌های شان نشسته بودند و منتظر خانم معلم مهربان شان بودند، به آنها خبررسید که دیگر او به مدرسه نمی‌آید و از امروز معلم دیگری سر کلاس‌شان حاضر می‌شود.

بچه‌ها دل نگران خانم معلم مهربان بودند و سراغش را می‌گرفتند. دقایقی نگذشته بود که ناظم مدرسه به کلاس شان آمد و گفت که خانم معلم تصادف و فوت کرده است. با شنیدن این خبر بچه‌های کلاس شوکه شدند و باورشان نمی‌شد خانم معلم مهربان شان برای همیشه رفته است.

در جریان مرگ این خانم معلم، دادگاه برای این خانواده دیه ۱۵۰ میلیون تومانی در نظر گرفت. با گذشت بیش از شش ماه از این حادثه تلخ، چند روز پیش مادر و دیگر اعضای خانواده خانم معلم تصمیم گرفتند در اقدامی نیک اندیشانه این دیه را به آموزش و پرورش تحویل دهند تا در همان روستایی که دخترشان تصادف کرده و جانش را از دست داده بود، مدرسه‌ای احداث کنند تا نام فرزندشان جاودانه شود.

بنابراین شنبه گذشته کلنگ احداث این مدرسه در روستای چاه نسر  میان جلگه نیشابور به زمین زده شد تا در آنجا مدرسه‌ای به نام خانم معلم فداکار و مهربان ساخته شود.

مدیرکل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی در مراسم کلنگ زنی این مدرسه که با خوش آمد گویی دانش آموزان مورد استقبال قرار گرفته بود در این باره گفت: همکاری که جان ارزشمند خود را در راه تربیت فرزندان این سرزمین از دست می‌دهد و خانواده او در یک اقدام نیکو کارانه دیه  آن مرحوم را برای ساخت مدرسه در مناطق محروم اهدا می کند، ارزشمندترین کاری است که این خانواده انجام داد که این حرکت علاوه بر تبلیغ بسیار خوب باعث سرازیر شدن ثمرات و برکات زیادی برای وی خواهد شد.

رئیس اداره آموزش و پرورش میان جلگه گفت: دبستان  مرحومه نرجس لعل عاطفی در روستای  چاه نسر  بخش میان جلگه با شش کلاس و یک نماز خانه و باز زیر بنای ۴۲۰ متر مربع از ۵ مرداد کلنگ زنی آن شروع خواهد شد و تا قبل از دهه فجر به بهره برداری می رسد.

مهرآبادی با بیان این که این مدرسه با هزینه ۵۰۰ میلیون تومانی احداث خواهد شد افزود:۱۵۰ میلیون تومان این پروژه را خانواده لعل عاطفی از محل دیه آن مرحوم اهدا کرده اند.

محمد اسماعیل، برادر نرجس لعل عاطفی به «خیام نامه» می گوید: دنیای خواهرم شاگردان ش بود. همیشه دوست داشت آنها افرادی شایسته و خدمتگزار برای شهر و کشورمان شوند. بنابراین اعتقاد داشت نباید در مدارس شهری درس داد و شاگردان روستایی چشم انتظار معلمان هستند. نرجس همیشه به تدریس برای بچه‌های روستا عشق می‌ورزید.

وی افزود: از همان ابتدا هم به مسئولان آموزش و پرورش گفتیم خانواده ام دیه ای نمی‌خواهند. بلکه می‌خواهند با پول این دیه در همان روستایی که خواهرم برای آخرین بار در آنجا درس می‌داد، مدرسه‌ای بنا شود تا بچه‌های روستا از آنجا استفاده کنند و مجبور نشوند فاصله طولانی را طی کنند و دور از خانواده‌های شان به جای دیگری بروند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.