معدوم کردن غازهای شمالی، مانع دچار شدن پرندگان نیشابور به آنفلوانزا شد

فارس-  سلیمانی، رئیس دامپزشکی نیشابور گفت: با اقداماتی که برای پایش مرغداری‌ها در ۶ ماهه دوم سال ۹۶ انجام شد در نیشابور موردی از آنفلونزای پرندگان در مرغداری‌های صنعتی نداشتیم و آن را کنترل کردیم. در شش ماه دوم سال ۹۶، بیماری آنفلونزای پرندگان در کشور شیوع پیدا کرده بود و بیش از ۲۷ میلیون قطعه مرغ تخمگذار بر اثر آنفولانزا از بین رفتند، اما به گفته سلیمانی، خوشبختانه در خراسان رضوی به‌خصوص نیشابور موردی از آنفلونزای پرندگان در مرغداری‌های صنعتی نداشتیم و آن را کنترل کردیم.

خبرگزاری فارس از قول دکتر سلیمانی گزارش داد: تنها یک مورد آنفلونزاری پرندگان در یکی از روستاهای بخش مرکزی مشاهده شد که عامل آن آوردن غاز از شمال به نیشابور بوده است. وی با بیان این که این غازها  معدو‌م شدند، افزود: پرندگان روستای مزبور هم خریداری شد و غرامت آن در حال پرداخت است و به این ترتیب اجازه ندادیم بیماری غازها مرغداری‌های سطح شهرستان را آلوده کند.

رئیس شبکه دامپزشکی نیشابور ضمن تشکر از پلیس به خاطر همکاری با شبکه دامپزشکی، تصریح کرد: از نیروی انتظامی می‌خواهیم با کنترل جاده‌ها محموله‌های بدون مجوز را با همکاری پلیس راه به دامپزشکی ارجاع دهند.

به گفته وی با  افزایش صددرصدی مرغداری‌های تخم‌گذار، تولید تخم مرغ در نیشابور نسبت به ۲ سال قبل ۲ برابر شده و  به همین منظور مرغداری‌ها بیشتر باید مسائل بهداشتی و قرنطیه‌ای را رعایت کنند و تلفات را به داکپزشکی کنند.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.