معجزه ی مـردم سـالاری ; در حاشیه ی فعالیت انجمن اسلامی معلمان ایران

ترجمه و تلخیص:‌حبیب اله قربانی

کارشناس ارشد مطالعات جهان

بر کسی پوشیده نیست که با وجود گذشت سالها از عمر انقلاب اسلامی، علی رغم موفقیت در زمینه های مختلف، هنوز بسیاری از مشکلات و مسائل اجتماعی لاینحل باقی مانده است. آسیب های اجتماعی از حد هشدار گذشته و بسیاری از خانواده های ایران زمین را درگیر خود کرده است. کمتر خانواده ای پیدا می شود که طعم تلخ تبعیض، طلاق، بیکاری، فقر، اعتیاد و… را نچشیده و یا در معرض خطر این آسیب ها قرار نگرفته باشد. اگر در گذشته، در هر محله ای چند معتاد یا فرد مطلقه زندگی می کرد، امروز ممکن است در هر خانواده چند مورد از چنین آسیب هایی وجود داشته باشد. یافتن راهکارهای عقلانی برای برون رفت از این اوضاع وظیفه ی همه ی مردم ایران می باشد.                                                                                                                                         باید اذعان داشت که مسائل و آسیب های اجتماعی تحت تاثیر یک عامل نیست ولی به نظر می رسد سرچشمه ی تمامی آسیب ها از خود مردم نشأت می گیرد. ایرانیان متاسفانه از بعد تاریخی سابقه چندانی در انجام کارهای گروهی ندارند. ساختار تاریخی نظام سیاسی- اجتماعی ایران همیشه متکی به فرد یا افراد بوده است. همه منتظرند در زمان بروز مشکلات،  فردی از راه برسد و مشکلات را حل کند و در همین راستا است که مردم معجزه ی هزاره ی سوم می سازند و او را آن قدر بزرگ می کنند که انتظار هیچ گونه خطا ، لغزش و اشتباهی را از او ندارند و در صورت کوچکترین خطا، بت خود ساخته  خود را  به شدت تخریب می کنند. متاسفانه این اتفاق برای بیشتر روسای جمهور ایران رخ داده است. به نظر می رسد یکی از دلایل تخریب آقای احمدی نژاد یا از آن بدتر ، تهمت ها، تحقیرها و نامهربانی هایی که نسبت به یار دیرین انقلاب، مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی انجام گرفت، به دلیل انتظارات مافوق انسانی بود که از این افراد وجود داشت.

در این رابطه می توان مردم ایران را به افرادی تشبیه کرد که در باتلاقی گرفتار شده اند. هر کس ضمن انتظار معجزه، می خواهد فقط گلیم خود را از آب بکشد و برای نجات با گرفتن «پا»ی دیگری، هم خود و هم  فرد مقابل را به ته باتلاق می کشاند. کاسبی که تقلب می کند و جنس بنجل می فروشد، معلمی که حقوق کم را بهانه می کند و از آموزش می گریزد، کارمندی که جز با رشوه ،کار ارباب رجوع را راه نمی اندازد، پزشکی که زیر میزی می گیرد، پلیسی که…، بگذریم مثنوی هفتاد من کاغذ می شود؛ همه به دنبال نجات خود هستند. همه خود را محور کائنات دانسته و نسبت به مشکلات دیگران بی تفاوت هستند. با این وجود باید گفت که نتیجه رفتار خودخواهانه ی ایرانیان رشد فزاینده ی انواع آسیب های اجتماعی بوده است.                                                                                                                                               بشر در قرون معاصر به این مهم دست یافته است که بدون مشارکت مردم و دخالت خواست و اراده ی اکثریت اعضای اجتماع، اداره ی جامعه مقدور نیست وباید به جای تکیه به یک فرد یا افراد به معجزه ی مردم سالاری و مشارکت تمامی مردم در اداره ی جامعه ایمان بیاوریم. تقسیم کار شدید و نیاز به همه ی مشاغل و گروه های انسانی، ضرورت همکاری و همزیستی همگان را ایجاب نموده است. برای نجات از باتلاق آسیب های اجتماعی پیش رو، چاره ای جز گرفتن دست یکدیگر و تکیه بر خرد جمعی نداریم.

گفته می شود که ژاپنی ها یک ضرب المثل معروف دارند. می گویند:« وقتی همه ی دنیا از حل یک مشکل نا امید می شوند، آنگاه نوبت به تیم ژاپن می رسد که دست در دست یکدیگر، با تجمیع اندیشه ی آحاد گروه، معجزه کنند و از پس سخت ترین مسائل و مشکلات برآیند.»  در این وانفسای آسیب های اجتماعی جز به معجزه ی قدرت سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی همگان ، گره  های کشور ایران باز نمی شود.

در نظام های سیاسی مردم سالار ، وجود احزاب یکی از مهمترین اصول است. احزاب در جامعه که از افرادی با ارزش ها، هنجارها، علایق و سلیقه های مشترک در چهارچوب قانون اساسی به وجود می آیند، کارکرد های گوناگونی بر عهده دارند. پی گیری منافع ملی و مشترک، افزایش آگاهی و شناخت سیاسی اجتماعی مردم، دسترسی و یا تاثیر بر نقش های سیاسی و ….، از اهدافی است که احزاب دنبال می کنند. وجود احزاب رقیب برای هر کشوری نعمت است چرا که احزاب باعث جلوگیری از فساد و اختلاس  و سوء استفاده در جامعه می شوند. علاوه بر این وجود احزاب باعث مهار صاحبان قدرت و جلوگیری از استبداد رای دولت ها می شوند.

در تمامی کشورهای توسعه یافته، فرهنگیان آوانگارد پیشرفت و توسعه بوده اند. در کشورهای رتبه ی اول دنیا از نظر رفاه و سلامت و به طور کلی توسعه، همیشه پرچم تغییرات مثبت بر دوش معلمان بوده است. برای نمونه در کشور ژاپن، حزب فرهنگیان با بیش از یک میلیون نفر عضو، سالها ست که  نقش عمده ای در ترسیم  برنامه های سیاسی اجتماعی و اقتصادی این کشور داشته است.

یکی از احزاب شناسنامه دار در ایران حزب انجمن اسلامی معلمان ایران است. انجمن اسلامی معلمان ایران توسط بزرگانی چون شهید بهشتی، شهید رجایی و شهید باهنر در سال ۱۳۵۶ تاسیس شد. این انجمن با توجه به اینکه رسما به ثبت رسیده است و از طرف دیگر یک حزب نیز هست، می تواند علاوه بر موضوعات و مشکلات صنفی فرهنگیان، به مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی ورود نموده و با هم اندیشی فرهنگیان علاقه مند، راه کارهای مناسب در هر حوزه را به مقامات و مسئولین پیشنهاد نماید. این انجمن در بیشتر شهرهای استان خراسان شعبه دارد. انجمن اسلامی معلمان شاخه ی سبزوار در انتخابات دوره ی قبل توانست با مشارکت و یاری همه ی فرهنگیان، در انتخاب یکی از نمایندگان این شهر تاثیر جدی داشته باشد.                                                                                                                                             انجمن اسلامی معلمان ایران شاخه ی نیشابور، بنا دارد برای غلبه بر مشکلات گریبان گیر جامعه، توان و اندیشه ی همه ی فرهنگیانی را که دل در گرو گذشته، حال و آینده ی سرزمین خود دارند تجمیع نموده و تجلی بخش معجزه ی همگان در حل مشکلات جامعه باشد ودر این راه دست دوستی و پرمهر خود را به سوی تمامی فرهنگیان شهرستان نیشابور دراز کرده و اطمینان دارد با تکیه بر خرد و اندیشه ی جمعی، می توان تمامی موانع رشد و توسعه را در چارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از پیش رو برداشت.

ما فرهنگیان نیشابور نیز می توانیم با انسجام و از آن مهمتر، تن دادن به الزامات انجام کار گروهی، قدرت و تاثیر بی نظیری در سپهر  سیاسی -اجتماعی شهرمان از خود به جای بگذاریم. بدون تردید همان گونه که بدون تراکم سرمایه و جمع آوری سرمایه های اقتصادی اندک، نمی توان به تراکم سرمایه دست یافت و کارهای بزرگ اقتصادی انجام داد، بدون هم اندیشی و بهره مندی از فکر و اندیشه تک تک اعضای جامعه و به ویژه فرهنگیان، نمی توان به خرد همگان دست یافت و از آن در حل مشکلات و پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی ایران استفاده کرد. نقطه ی شروع این کار از خود گذشتگی و عشق و مهربانی همه ما نسبت به یکدیگر است. با هر جنس و نژاد و مذهبی، گرد هم می آییم. اندیشه های فرد فرد مان را سرمایه کرده، با مهربانی دست در دست هم می دهیم تا شهر و کشور خود را آباد کنیم. آدرس تلگرام و وب سایت انجمن اسلامی معلمان شاخه ی نیشابور به زودی در دسترس دوستان قرار خواهد گرفت.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.