معاون وزیر بهداشت: دوری از تنگ نظری، لازمه بازگشت نخبگان نیشابوری  به شهرشان

 

n00133383-bمعاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت: کاری کنید که دانشمندان نامدار جهانی نیشابور زنده شون، این به دست فرزندان نیشابور شدنی است و مرکز مطالعه کوهرت آن میتواند به این موضوع کمک کند.

معاون تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت و وزیر بهداشت دولت هاشمی رفسنجانی در حاشیه اجلاس شبکه کوهرت کشوری که در شاهرود برگزار شد، ضمن تشکر از رئیس دانشکده علوم پزشکی به دلیل آماده سازی اولیه زیرساخت های مرکز مطالعه کوهرت سالمندان کشور در نیشابور گفت: شما باید کاری کنید که دانشمندان نامی نیشابور دوباره زنده شوند.

دکتر ملک زاده افزود: این کار باید به عنوان اولویت مسئولین و مردم نیشابور در دستور کار قرار گیرد زیرا آنچه نیشابور را در تاریخ متمایز نموده است سابقه حضور دانشمندان صاحب نام آن است و بدون زنده شدن این دانشمندان، مسیری برای قد علم کردن نیشابور وجود ندارد .

ملک زاده با اشاره به وجود شخصیت های متعدد علمی نیشابوری در داخل و خارج کشور گفت: اگر شرایطی فراهم شود که تعدادی از این افراد به نیشابور برگردند می توان در آینده ای نزدیک امیدوار بود که نیشابور در عرصه علمی کشور حرفی برای گفتن داشته باشد.

این محقق بین المللی افزود: برای ایجاد شرایط کاری دانشمندان و ادامه همکاری این نخبگان باید مردم و مسئولین محلی به دور از هرگونه تنگ نظری با تکریم هر چه بیشتر، فضاهای موردنیاز آن ها را ایجاد کنند .

وی افزود: مگر در عصر خیام و عطار دولت های وقت برای اعتلای علمی آنها چه کرده اند؟ آنچه این دانشمندان را اقناع می کرد صرف هزینه های هنگفت و ساخت ساختمان های شیک و مدرن توسط دولت ها نبود بلکه علم دوستی مردم آن زمان و کمک آنها به ایجاد فضایی مطبوع برای دانشمندان بود که به آن شخصیت های علمی انگیزه می داد تا سختی کار طاقت فرسای علمی را بر خود هموار کنند .

وی اضافه کرد: اگر در تاریخ بررسی کنیم نقش دولت ها در تربیت و رشد دانشمندان چندان پر رنگ نیست ولی امروز دولت ما خود به منطقه ای که خواستار فعالیت های علمی و تحقیقاتی باشد کمک می کند. مهم این است که مردم این موضوع را به یک مطالبه عمومی تبدیل کنند.

ملک زاده در پایان یادآور شد: مرکز مطالعه کوهرت سالمندان کشور که در نیشابور در حال راه اندازی است می تواند به بازگشت شخصیت های علمی نیشابور به موطن خود کمک کند.

معاون تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت از این که نیشابور در رتبه بندی دانشگاه های تیپ ۳ علوم پزشکی کشور در شاخص تعاملات علمی بین المللی رتبه اول را به خود اختصاص داده است اظهار مسرت کرد.

بر پایه گزارش روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی نیشابور، رئیس این دانشکده در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از ایجاد مکانی مناسب برای مرکز مطالعه کوهرت سالمندان کشور در نیشابور از تمدید قرارداد در اختیار بودن ساختمان مذکور توسط برادران نیک اندیش فرحبخشی از ۵ سال به پانزده سال خبر داد.

دکتر عظیمی نژاد افرود: تعدادی از دستگاه های پیشرفته آزمایشگاهی که از سوی وزارت بهداشت خریداری گردیده بود به ارزش تقریبی سیصد میلیون تومان واصل شده است که باید از حمایت های معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تشکر کرد.

گفتنی است: کنسرسیوم شبکه کوهرت کشور از سوم تا پنجم شهریورماه در شاهرود برگزار شد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.