معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در روستای کاریزنو: تخصیص ۲۵ درصد از بودجه‌های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

 

%d8%b4%d8%a7%d9%85%d9%84%d9%88خبرگزاری فارس: معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: طرح‌های هادی نیاز به اعتبارات قابل‌توجهی دارد و بودجه آن سالانه به ۲۵ هزار میلیارد ریال است ولی متأسفانه فقط حدود ۲۵ درصد آن تخصیص می‌یابد.

محمدرضا شاملو در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در حاشیه افتتاح طرح‌ هادی روستای کاریزنو بخش زبرخان نیشابور اظهار داشت: کار بسیار بزرگی طی این سال‌ها در کشور انجام‌شده است و حدود ۳۸ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار طرح هادی مصوب دارند و تمام ساخت‌وسازها بر اساس چارچوب خاص انجام می‌پذیرد که این برای دهیاری‌ها و بخشداری‌ها سند توسعه قرارگرفته است.

وی ادامه داد: بیش از ۱۵ هزار روستا که حدود ۴۱ درصد را شامل می‌شود، طرح‌هادی شروع‌شده دارند و تعدادی نیز کامل شده‌اند.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تأکید کرد: طرح‌های هادی نیاز به اعتبارات قابل‌توجهی دارد و بودجه آن سالانه ۲۵ هزار میلیارد ریال است ولی متأسفانه فقط حدود ۲۵ درصد آن تخصیص می‌یابد.

شاملو ادامه داد: سنددار کردن سه میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی و شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر انجام‌ شده است و در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

وی بیان داشت: بیش از یک‌ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکن روستایی مقاوم‌سازی شده است و براثر سوانح نیز ۳۰۰ هزار مسکن از تسهیلات این امر برخوردار شده‌اند و در حال حاضر یک‌ میلیون و ۸۰۰ هزار مسکن مقاوم‌سازی آن‌ها به پایان رسیده است.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: در سال جاری نیز هیئت دولت تصویب کرده است که ۲۰۰ هزار مسکن مقاوم‌سازی شود که در صورت تخصیص اعتبار انجام خواهد شد.

شاملو با اشاره به اقدامات انجام‌شده در حوزه آسفالت طی ۱۴ ماه گذشته در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: با توجه به کمک نمایندگان و اعطای قیر رایگان سطحی برابر با ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع به طول ۲ هزار ۱۸۰ کیلومتر آسفالت و بهسازی شده است.

وی تصریح کرد: متأسفانه تخصیص اعتبارات کم است ولی در این بخش خوشبختانه با توجه به قیر رایگان و مشارکت خوب مردم اثرگذاری زیادی را شاهد هستیم.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: با توجه به درخواست مردم و اثرگذاری زیاد این طرح امیدواریم دولت رویکردی را اتخاذ نماید تا بودجه این طرح‌ها به‌صورت کامل تخصیص یابد.

شاملو با اشاره به انتقاد استاندار خراسان رضوی نسبت به بازنگری در طرح‌های هادی روستایی بیان داشت: بازنگری در دستور کار است، طرح‌های هادی بازه ۱۰ ساله را پیش‌بینی کرده است و ممکن است برخی روستاها با افزایش جمعیت زودتر به حد پیش‌بینی‌شده رسیده باشند.

وی خاطرنشان کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آمادگی دارد پس از تصویب کمیته برنامه‌ریزی شهری و شورای برنامه‌ریزی استان این بازنگری‌ها را انجام دهد.

در این مراسم همچنین به گزارش تابناک رضوی، علیرضا رشیدیان ظهر امروز در مراسم افتتاح طرح هادی روستای کاریزنو بخش زبرخان شهرستان نیشابور اظهار داشت: روستاییان ما مایه عزت و شرف ما هستند، دولت مردم را ولی‌نعمت خود و خدمت به آن‌ها را بزرگ‌ترین توفیق می‌داند.

وی تصریح کرد: در مناطق روستایی اولویت باید ایجاد توازن باشد و در دولت فعلی نیز توزیع عادلانه منطقه‌ای محور همه فعالیت‌ها بوده است.

استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: به‌واسطه جنگ نفت که توسط رژیم سعودی آغاز شد به کشور ما و مردم خودشان فشارهایی وارد شد ولی با این ‌حال قطار خدمت‌گزاری متوقف نشد و تلاش‌های مردم و دستاوردهای آن‌ها جواب دندان‌شکنی به دشمنان انقلاب بود.

رشیدیان با اشاره به خودکفایی گندم در کشور تأکید کرد: در استان خراسان رضوی به‌اندازه ۲۰۰ ماه مصرف استان گندم ذخیره‌ شده است، همچنین در تولید جو، پنبه و چغندر توانستیم رتبه نخست کشور را کسب کنیم و این به‌واسطه مردم روستا بوده است.

وی خاطرنشان کرد: روستاییان با توجه به کمبود آب برای استقلال غذایی کشور تلاش بسیار زیادی کردند، قدم‌های بزرگی برداشتند و مستحق مدال طلای خدمت به کشور هستند.

استاندار خراسان رضوی تأکید کرد: طبق برنامه پنجم توسعه قرار بود هزار و ۴۲۲ خانه بهداشت در استان راه‌اندازی شود و به لطف خدا به این تعداد رسیدیم.

رشیدیان با اشاره به اینکه دو سال قبل برخورداری روستاییان بالای ۲۰ خانوار از نعمت گاز حدود ۶۳ درصد بود، گفت: تا پایان امسال این میزان به ۸۷ درصد خواهد رسید، همچنین با اضافه کردن به ظرفیت دهیاری‌های استان ۹۲۵ خودرو متناسب با نیاز آن‌ها تحویلشان شده است.

وی تأکید کرد: با توجه به اینکه طرح‌های هادی درگذشته برنامه‌ریزی‌شده است و در حال حاضر تعداد زیادی از منازل روستاها خارج از محدوده قرار گرفته‌اند، این ایراد، بازنگری در طرح هادی روستایی را ضروری می‌نماید و باید در دستور کار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار بگیرد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.