معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در نیشابور: سه طرح متفاوت تسهیلات خود اشتغالی و وام به تعاونی های روستایی

 

18معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری بعدازظهر روز دوشنبه گذشته ۲۶ مهرماه درجمع دهیاران شهرستان نیشابور گفت: توسعه ملی وقتی رخ می دهد که از روستاها شروع شود.

سید ابوالفضل رضوی درگردهمایی بزرگ دهیاران نیشابورکه با حضور مدیرکل دفتر امور روستایی وشورای استانداری خراسان رضوی و سرپرست معاونت استانداری وفرمانداری درمحل اردوگاه فرهنگی تربیتی باغرود برگزارشد، ضمن ابراز خرسندی از حضور درجمع دهیاران این شهرستان اظهار کرد: روستا محل تولید فرهنگ ومغز تمدن بشریت است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سیدابوالفضل رضوی درآمد ناکافی و شغل نامناسب را از مهمترین مشکلات مردم روستاها برشمرد واظهار کرد: با اجرای طرح مشارکت روستایی وضعیت روستاها بهتر می‌شود.

وی از دهیاران خواست نسبت به ایجاد صندوق های مشارکتی اقدام کنند و وعده کرد که دولت نیز وام‌های لازم برای تولید محصولات کشاورزی و صنایع‌دستی ارائه خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه از سال ۸۳ تاکنون جمعیت روستایی از ۳۳ درصد به ۲۸ درصد کل جمعیت کشور کاهش یافته است، گفت: به منظور افزایش رفاه روستائیان و جلوگیری از مهاجرت بی رویه آنان با حمایت دولت طرح مشارکتی در مناطق محروم و روستایی اجرا می شود. لذا باید از ظرفیت روستاها در جذب سرمایه گذاری و کاهش مهاجرت به شهر و همچنین توسعه گردشگری استان ها استفاده کرد.

رضوی داشتن روستای پایدار را زمینه رسیدن به شهر پایدار دانست وافزود: شهرها زائیده روستاها هستند چرا که روستا واحد تولید محصولات غذایی، میراث اجتماعی و فرهنگی است.

وی گفت: درراستای حمایت از روستائیان با در نظر گرفتن وام های تک رقمی و تسهیلات ارزان برای واحدهای تولیدی روستایی توانسته ایم حمایت های ویژه ای از این قشر داشته باشیم .

وی از پرداخت تسهیلات اشتغال  تا سقف سه میلیارد تومان در قالب تعاونی‌های کارآفرینی روستایی با حضور سرپرستان خانوار خبر داد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری تصریح کرد: دولت تدبیر و امید درجهت توسعه و آبادانی روستاها گام های اساسی برداشته و بیشترین توجه را بعد از پیروزی انقلاب به روستاییان و عشایرو اقشار فرودست داشته ولی متاسفانه اطلاع رسانی مناسبی در این خصوص صورت نگرفته است .

وی با اشاره به این که باید برای توسعه روستاها از ظرفیت نخبگان و دانشگاهیان بهره گرفت تصریح کرد: استفاده از منابع انسانی موجود ضروری است و می توان از علم و دانش نخبگان و دانشگاهیان برای توسعه و پیشرفت روستاها بهره گرفت.

وی با اشاره به‌ ضرورت توسعه در روستاها گفت: مردم باید به‌ صورت مستمر و پایدار برای توسعه روستاها تلاش کنند و در دولت تدبیر و امید برنامه‌ریزی برای توسعه روستاهای کشور صورت گرفته است.

رضوی با اعلام خبر ارائه  تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی به طرح های اشتغالی با کارمزد پایین به روستائیان ادامه داد: مردم باید در توسعه کشور مشارکت کنند و در این میان روستاها نقش کلیدی دارند زیرا بخشی از جمعیت کشوری روستایی است.

وی کارمزد این طرح ها را در مناطق روستایی سه درصد و در نقاط مرزی بدون کارمزد اعلام کرد و افزود: تعاونی های با مشارکت ۲۵ خانوار با آورده ۱۰ میلیارد ریال ، ۹۰۰ میلیون ریال تسهیلات دریافت می کنند.

وی افزود: تعاونی های ۵۰ خانواری ۱۰ میلیارد ریال تسهیلات تعاونی، یکصد خانواری ها ۳۰ میلیارد ریال دریافت می کنند و به تعاونی های روستایی با تعداد خانوار بیش تر (تا ۲۰۰ خانوار) تسهیلات بدون سقف پرداخت می شود.

وی از ارائه سه نوع تسهیلات به روستاها خبرداد و گفت: پرداخت تسهیلات مشارکت جمعی با کارمزد سه درصد، انفرادی با نرخ کارمزد هفت تا ۱۲ درصد و تسهیلات خود اشتغالی به هر متقاضی تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال و کارمزد چهار درصد برای روستاها در نظر گرفته شده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه توسعه محلی شروع خوب و پایداری برای توسعه منطقه ای است گفت: متاسفانه ۵ دهک فقیر کشور به اندازه صفر درصد از تسهیلات بانکی بهره مند هستند و این در حالیست که ۹۰ درصد وام های اخذ شده از بانکها از آن دهک پولدار جامعه است.

سرپرست معاونت استانداری وفرمانداری نیشابور نیز درایتدای این مراسم با اشاره به ویژگیهای شهرستان اظهار کرد: نیشابور با داشتن بیش از ۴۰۰روستا وبیش از ۳۰۰دهیار از شرایط ویژه ومنحصر به فردی برخوردار است که با اغلب استانهای کشور برابری می کند.

سعید شیبانی  نقش دهیاران در توسعه روستایی را ضروری دانست وگفت: تشکیل نهاد دهیاری درروستا ودرکنار شوراهای اسلامی روستایی اقدامی موثر در فرایند مشارکت مردم در توسعه نواحی روستایی محسوب می شود.

شیبانی تصریح کرد: مهمترین مشکل دهیاری‌ها در فرایند توسعه روستایی،کمبود منابع مالی و اعتباری برای توسعه بیشتر روستا است که نیازمند اجرای روش های تامین پایدار منابع مالی بویژه در سطح محلی است.

درادامه این مراسم پس از بیان مطالبی از سوی نماینده بخشداران، نماینده دهیاران نیز به ارائه نقطه نظرات ومشکلات خود پرداختند ودرپایان از تعدادی از دهیاران برگزیده ومنتخب شهرستان با اهدای لوح تقدیرشد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.