مظفری فرمانداری نیشابور را ترک کرد تا به دیوان محاسبات برود

15آزاده مهدیار/ مظفری در اخرین جلسه شورای اداری از کارنامه ۱۸ ماهه و دلایل رفتن اش گفت.

جلسه شورای اداری و اعلام خبر رسمی رفتن فرماندار

گرامی داشت مقام شهیدان باهنر و رجایی و روز کارمند در نیشابور که جلسه شورای اداری هم به منظور تجلیل از کارمندان نمونه شهرستان برگزار شد، مقارن شد با اخبار جسته گریخته از خداحافظی غلامحسین مظفری از پست فرمانداری ویژه نیشابور و فرصتی برای ارائه گزارش کار از سوی وی.

در این جلسه که روز پنجشنبه پنجم شهریور ماه در سالن شهید عابد فرمانداری برگزار شد، حضور دو نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، ائمه جمعه و مسئولین دستگاه های شهرستان و نیز کارمندان ادارات، سخنان مهمی را در پی داشت.

مظفری در ابتدای سخن خود ضمن گرامی داشت مقام شهدای دولت، با اشاره به آموزه های دینی، دروغ، تهمت، افترا و چاپلوسی را برای کشور آفت خواند که باید ریشه کَن شود.

وی در رابطه با اعتماد مردم به حکومت از پژوهشی سخن گفت که اخیرا انجام شده و به دفتر رهبر انقلاب هم ارسال شده است و در آن نتایج به گفته وی ناامید کننده ای از شاخص اعتماد مردم به مسئولان به چشم می خورد.

مظفری به پیام دبیر کل سازمان ملل در نشستی با موضوع «حقوق شهروندی» اشاره داشت که در آن آمده است: «در زمینه حقوق شهروندی از فرامین امام اول شیعیان تبعیت کنید.» وی افزود: کشور ما به بازگشت به این اصول اعتقادی نیاز جدی دارد.

مظفری به تشریح شرایطی که دولت یازدهم مدیریت را در دست گرفته پرداخت و از جمله تورم افسار گسیخته، کاهش ارزش دارایی های مردم به یک سوم و عدم ثبات مدیریتی ارنام برد و ادامه داد: تورم تک رقمی، آرامش در حوزه بین المللی و ثبات نسبی اقتصادی حاصل کار دولت یازدهم است.

دلایل رفتن مظفری از زبان خودش

فرماندار ویژه شهرستان در باب نیشابور با سخن از وفاق همه دستگاه ها در مسائل کلیدی آغاز به سخن نمود و در مورد اخبار منتشر شده از خروج ش از فرمانداری اظهار کرد: قرار من برای تصدی پست فرمانداری نیشابور تا مهر ۹۵ بوده است و این عهد را با دوستان اجرایی و مهم تر از آن با خانواده ام بسته ام و انتخابات دیوان محاسبات هم خارج از برنامه شخصی من بود.

گزارش ۱۸ ماه فعالیت آقای فرماندار

مظفری در ادامه به ارائه گزارشی از فعالیت های خود و مدیران شهرستان پرداخت بو اظهار داشت: راه اندازی مرکز توسعه سرمایه گذاری با ۵۷ طرح توجیه شده فنی و آماده اجرا، فراهم آمدن امکانات فنی بنیاد توسعه گردشگری شهرستان، تلاش برای تبدیل نیشابور به منطقه ویژه اقتصادی و رایزنی برای بهره گیری از لایحه اخیر دولت به مجلس در رابطه با مناطق ویژه اقتصادی، برپایی نمایشگاه بین المللی، ساماندهی گمرک نیشابور و افزایش قابل توجه صدور کالا از شهرستان، فعالیت بیش از هفتاد سازمان مردم نهاد، پویایی پارلمان زنان و پارلمان دانش آموزی، ثبت نیشابور به عنوان یکی از شهرهای تاریخی جهان، پایتختی کتاب نیشابور، برگزاری همایش ملی آب با ۱۹ بند اجرایی که پایلوت شدن دشت نیشابور در زمینه مطالعات آبهای زیر زمینی یکی از دست آوردهای آن بود، از کارهای انجام شده در این ۱۸ ماه بوده است.

از دیگر اقداماتی که مظفری بیان کرد، برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی به صورت شفاف و مشارکتی، برگزاری همایش اقتصاد و انرژی و پایلوت شدن نیشابور در حوزه انرژی های نو، برگزاری همایش فضل بن شاذان و روزهای ملی خیام و عطار و نیز پیگیری راه اندازی افلاک نما بود.

وی علاوه بر ۱۱۰ پروژه ای که در هفته دولت افتتاح خواهد شد، در بخش روستایی به آسفالت ۶۳ روستا، احداث ۱۳ سالن ورزشی، گازرسانی به ۱۵۰ روستا اشاره کرد.

مظفری از برنامه خود جهت تقدیر از نمایندگان پیشین مردم در مجلس شورای اسلامی و نیز امام جمعه سابق نیشابور سخن گفت و با لبخند بیان کرد: اما گویا این دوستان راضی به زحمت مدیران و همشهریان نبودند و این توفیق حاصل نشد. وی در پایان همگان را به قدم نهادن در مسیر اعتدال و آرامش سیاسی توصیه کرد و افراط را همواره مخرب دانست.

در این نشست حمید گرمابی، نماینده نیشابور در مجلس ضمن تبریک هفته دولت و با تاکید بر نقش نظارتی مجلس در قبال دولت، از سه محور اصلی توسعه شهرستان یعنی کشاورزی، گردشگری و صنعت سخن گفت و به بسته حمایتی دولت در حوزه صنعت اشاره کرد.

هاجر چنارانی نیز با اشاره به تذکر اخیر تعدادی از نمایندگان از جمله وی به دولتمردان در رابطه با برگزاری کنسرت ها افزود: ما معتقد به آزاد اندیشی هستیم ولی با «ولنگاری» مخالف ایم، کنسرت ها باید در راستای قانون اجرا شود و مراقب مشکلات احتمالی بعد از آن نیز بود.

وی همچنین از تلاش های مظفری در مدت به گفته وی کوتاه مدیریتی تقدیر کرد که این سخن واکنش مظفری را در پی داشت که با خنده گفت: «خانم چنارانی برای بنده مراسم تودیع هم برگزار کردند، من هنوز در نیشابور هستم.»

در این نشست حجت الاسلام یعقوبی، امام جمعه شهرستان نیز بیان کرد: کسانی که وارد مناصب حکومتی می شوند باید بدانند علاوه بر نمایندگی مردم، نماینده اسلام و مسلمانان اند و اگر عملی خلاف اسلام انجام دهند ما و مردم باید فریاد بزنیم.

در این نشست از ۷۰ کارمند نمونه شهرستان نیز تجلیل به عمل آمد.

مظفری چگونه به دیوان محاسبات رفت؟

دادستان دیوان محاسبات کشور که پس از افتتاح هر دوره مجلس به پیشنهاد کمیسیون محاسبات و بودجه مجلس و تصویب نمایندگان انتخاب می‌شود، پس از دریافت حکم خود، اسامی ۴۰ نفر از میان افراد واجد شرایط را به کمیسیون محاسبات و‌بودجه مجلس شورای اسلامی پیشنهاد می کند که کمیسیون از بین افراد مذکور ۲۴ نفر را به عنوان اعضای اصلی هیأتهای مستشاری و ۸ نفر را به‌عنوان عضو جانشین معرفی می کند.

مطابق قانون، مستشاران دیوان از بین کارکنان امین و متدین و متخصص در امور دیوان محاسبات و ‌یا افراد دیگر واجد شرایط مذکور انتخاب می‌شوند.

دیوان محاسبات کشور اعمال کنترل و نظارت ‌مستمر مالی به منظور پاسداری از بیت‌المال و نظارت بر فعالیتهای مالی کلیه وزارتخانه‌ها، مؤسسات، شرکت های دولتی و سایر دستگاه هایی که از بودجه کل کشور‌استفاده می‌کنند، در چارچوب بودجه و قوانین مرتبط را بر عهده دارد.

جانشین مظفری کیست؟

اگر چه مظفری در گفت و گویی با خبرنگار خیام نامه از نام بردن از جانشی خود امتناع کرد، اما این گفته او که امیدوارم گزینه ای که برای فرمانداری نیشابور در نظر گرفته شده گزینه خوبی باشد «که ان شاا… هست!» حاکی از اطلاع او از فرد محتمل برای به دست گرفتن فرمانداری نیشابور داشت.

گزینه ای که خود مظفری حاضر نشد نامی از او ببرد. اما شنیده های خبرنگار خیام نامه حاکی از گفت و گوهای استاندار با رضاییان فرماندار سابق و همچنین مروج الشریعه یکی از معاونان نیشابوری استانداری برای این سمت دارد. با این وجود دست کم دو گزینه دیگر برای سمت فرمانداری نیشابور، به عنوان اولویت های بعدی مورد مصاحبه قرار گرفته اند.

گرمابی و چنارانی، نمایندگان نیشابور نیز بر اساس شنیده ها اعلام کرده اند از دخالت در نصب فرماندار و معرفی گزینه، به علت آن که خلاف وظایف نمایندگی است خودداری می کنند و تنها ملاک ها و معیارهای مورد نظرشان را به مقامات وزارت کشور اعلام می کنند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.