مصوبه دو فوریتی شورا برای جلوگیری از خروج اشیای باستانی از نیشابور

زرندی: کسی حق این کار را ندارد .

ترقی: این اقدام بی پاسخ نخواهد ماند .

مهرداد: رسانه ها ورود پیدا کنند .

آزاده مهدیار/ احتمال انتقال اشیای باستانی نیشابور به مرکز استان با تعطیلی موزه شاه عباسی و قطع درختان ۲۰ ساله برای ساخت پارکینگ دو خبر تاسف آوری بود که در جلسه شورای شهر مطرح شد، جلسه ای که با حضور شهردار و قرائت نامه ها و مصوبات کمیسیون ها ادامه یافت.

مصوبه دو فوریتی برای جلوگیری از خروج اشیای باستانی

رئیس کمیسیون جذب مشارکت های اقتصادی در جلسه شورا گفت: خبری تاسف آوری شنیدم که با حمایت از تاریخ ۷ هزار و پانصد ساله نیشابور و تمدن تاریخی آن منافات دارد؛ چند ماهی است موزه داخل رباط شاه عباسی تعطیل شده و تصمیم بر آن است که اشیای آن با قدمت تاریخی بالا را به مرکز استان منتقل کنند. من به همه متصدیان امر هشدار می دهم که کسی حق ندارد اشیای متعلق به نیشابور را از اینجا خارج کند.

محمدحسن زرندی افزود: به تازگی رشته باستان شناسی به رشته های دانشگاه نیشابور اضافه شده و شهرداری برای زیرساخت های این موزه صد میلیون تومان هزینه کرده که نه تنها تجهیز نشده بلکه این اتفاق بد هم دارد رخ می دهد.

رضا مهرداد در واکنش به این موضوع از رسانه ها خواست به این موضوع به صورت جدی بپردازند و افزود: این اشیا سرمایه شهری و متعلق به فرهنگ مردم نیشابور است. نباید اجازه داد این اتفاق رخ دهد.

هادی ترقی نیز در واکنش به این موضوع گفت: این کاری توهین آمیز و خطرناک است. رییس کمیسیون عمران شورا افزود: پیش از این نیشابور مورد کم لطفی میراث فرهنگی استان قرار گرفته اما این مورد دیگر بی پاسخ نخواهند ماند.

گفتنی است سایر اعضای شورا نیز این اعتراض را به طور جدی وارد دانستند و رسیدگی به آن را از سوی رئیس شورا و ارایه گزارش آن در صحن شورا را به صورت دو فوریتی مصوب کردند.

ادامه اجرای پروژه خط کاشمر در نتیجه حضور مسئولان کشوری راه آهن

رئیس کمیسیون عمران همچنین از حضور مدیر کل خط و سازه های فنی ره آهن، رئیس امور پل ها، رئیس نظارت بر خطوط کل راه آهن، مسئولان راه آهن نیشابور و جمعی از مسئولان مربوطه در جلسه کمیسیون عمران در رابطه با تقاطع خط کاشمر خبر داد. ترقی افزود: با توجه به اعلام رضایت اداره کل از این پروژه و طبق قول هایی که راه آهن سراسری داده است، پروژه ادامه می یابد و راه آهن متعهد شده باکس های تقاطع را تامین کند تا بتوانند قطارهای پرسرعت را در مسیر راه اندازی کنند.

زرندی نایب رئیس کمیسیون هم در ادامه  تشریح کرد: طبق تصمیم گیری کمیسیون ترافیک مقرر شده مسیری برای معلولین و عابرین پیاده در این مسیر در نظر گرفته شود و با اهالی که نسبت به مسدود شدن مسیر اعتراض دارند وارد گفتگو شده ایم. نماینده مردم در مجلس هم درخواست داشته که راه رفت و برگشت ماشین رو ایجاد گردد که این مورد منوط به مصوبه کمیسیون ترافیک است.

اماکن نیشابور شناسنامه دار شوند

با توجه به مصوبه هیات وزیران، تمامی اماکن متعلق به شهرداری باید دارای شناسنامه ایمنی اماکن باشند.

بر این اساس در جلسه شورا مقرر شد طبق پیشنهاد نظام مهندسی شهرستان و با کمک سازمان آتش نشانی این کار انجام شود.

شکیبا در این مورد گفت: از سال ۸۶ تمامی ساختمان ها پس از بازدید کارشناس آتش نشانی و تایید وی پایان کار می گیرند، تا به حال مساجد، پارک ها، مهدکودک ها، پمپ بنزین ها شناسنامه دار شده اند و شناسنامه دار شدن مدارس هم منوط به همکاری آموزش و پرورش است.

در ادامه ی طرح مصوبات کمیسیون عمران در جلسه علنی، مقرر شد نظام مهندسی ظرف ۱۵ روز نسبت به اعلام آمادگی ناظرین خیّر برای نظارت بر ساختمان های مناطق کم برخوردار شهر اعلام نظر کند.

شهردار در این خصوص بیان کرد: در جلسات تعدیل و بازمهندسی عوارض ساختمانی، همکاری بنیاد مسکن بسیار خوب بوده و نقشه های تیپ این بنیاد با عرض ها و مساحت ها در اختیار شهرداری قرار گرفت و نیز مقرر شد وام های بانک مسکن با حداکثر ۱۰ درصد سود به زودی برقرار شده و با تعامل بین بخشی اتفاقات خوبی برای اقشار کم برخوردار رخ دهد.

ارایه گزارش کامل تر اولویت بندی پروژه های عمرانی شهرداری بر اساس اهمیت و درصد پیشرفت فیزیکی آن ها  از دیگر مصوبات این جلسه علنی بود.

قطع ۱۶ درخت بالای ۲۰ سال توسط اداره حمل و نقل جاده ای

قطع ۱۶ درخت با قدمت بالای ۲۰ سال توسط اداره حمل و نقل جاده ای برای ایجاد پارکینگ، تذکری بود که رئیس کمیسیون خدمات شهری مطرح کرد و اعلام داشت با همکاری سازمان فضای سبز امکان جا به جایی و انتقال درختان وجود دارد و لزومی به قطع درختان نیست.

ساماندهی بازار طیور

گزارش جلسه کمیسیون  با حضور رییس جهاد کشاورزی، شهردار و معاون خدمات شهری در رابطه با بازار طیور، دیگر موضوع مطرح در این جلسه بود. در پی این گزارش، شورا در مورد امکان دایر بودن آن را از دو روز چهارشنبه و جمعه به تمامی روزهای هفته و نیز امکان صدور مجوز ایجاد بازارچه محلی و پرندگان زینتی در زمین ۲۷ هزار متری این بازارچه، تصمیم به بررسی تخصصی آن در در کمیسیون گرفت.

طبق مصوبات کمیسیون خدمات شهری، همچنین شورا مقرر کرد که ایجاد فضای سبز در منطقه بی بی شطیطه و شهید بهشتی در بودجه سال ۹۷ منظور گردد.

پرداخت مطالبات سینما شهر فیروزه طبق قانون، اخذ بهای جمع آوری پسماند منازل، رفع ابهامات شهروندان در پیش فروش قبور از سوی سازمان آرامستان ها و برنامه سازمان برای افزایش درآمد و لزوم برون سپاری آن مواردی بود که صادقی، رئیس کمیسیون مالی-اداری از نشست های کمیسیون با مسئولان مربوطه هر کدام از این حوزه ها مطرح کرد و تصمیم گیری در رابطه با آن ها را به جلسات بعدی موکول شد.

در حالی که مجتبی باری بر لزوم واگذاری سازمان آرامستان ها به بخش خصوصی طبق مصوبه شورای شهر تاکید کرد، شهردار پاسخ داد: این سازمان با حداقل نیروی انسانی در حال انجام کار است و برون سپاری آن به معنی حذف درآمد آن و پابرجایی کماکان هزینه هاست، بنابراین توجیه اقتصادی ندارد.

باری از امکان واگذاری نیروهای رسمی در قسمتی دیگر از شهرداری سخن گفت که محمدکاظم صادقی تاکید کرد: الان قرار نیست تصمیم گیری صورت گیرد و مهرداد نیز تذکر آیین نامه ای داد که مباحث خارج از دستور کار در صحن مطرح نشود.

با قرائت مصوبات کمیسیون ورزش و جوانان مقرر شد که برای وسیله رفت و برگشت داخل شهری ورزشکاران جهت شرکت در مسابقات کشوری بدمینتون در دهه فجر مساعدت صورت گیرد.

تذکر عضو شورا به شهردار در خصوص بودجه

رضا مهرداد نسبت به ارائه به موقع بودجه ۹۷ به شهردار تذکر داد و در تذکری دیگر افزود: تبدیل ساختمان متعلق به سازمان اتوبوس رانی واقع در میدان حافظ به درمانگاه نیاز به مجوز شورای شهر دارد از طرفی دانشکده علوم پزشکی نیز نظر مساعدی در این رابطه ندارد و با توجه به اجاره ماهانه ۱۲ و نیم میلیون تومانی آن، توجیه اقتصادی نیز ندارد.

شهردار در پاسخ به این تذکر گفت: نیروهای شهرداری در میان سازمان ها و ادارات شهرستان از همه مظلوم ترند، همیشه نباید به دید اقتصادی به موضوعات نگاه کرد بلکه با دید عزتمندی کارکنان نگریست، چرا کارکنان شهرداری باید در درمانگاه های سطح شهر گردن کج کنند و خودشان درمانگاه نداشته باشند؟ ضمن این که این درمانگاه برای استفاده عموم هم خواهد بود.

وی تذکر لزوم تصویب ساخت این درمانگاه از سوی شورای شهر را با وجود این که در زمان شهرداری وی انجام نشده بود، به جا دانست.

در این هنگام مجتبی باری به مهرداد تذکر داد که چرا خارج از دستور جلسه صحبت کرده و به این ترتیب تذکر قبلی وی را در این مورد پس داد. مهرداد نیز با عذرخواهی از این که تصور می کرده ختم جلسه است، تذکر همکار خود را وارد دانست.

فیلترینگ تلگرام و پخش جلسه علنی

رئیس شورا با به میان کشیدن بحث فیلتر شدن تلگرام، پخش زنده جلسه از طریق تلگرام را غیر قانونی اعلام کرد که اعضا با بیان این که این بار از تلگرام پخش نمی شود بلکه از وب سایت شخصی هادی ترقی منتشر می شود، موضوع را حل کردند.

 

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.