مشکل و مانع اصلی تولید بانک ها هستند که نمی گذارند تولید به سرمقصد برسد

در نشست بررسی مشکلات و بانک ها عنوان شد:

مشکل و مانع اصلی تولید بانک ها هستند که نمی گذارند تولید به سرمقصد برسد

آقای مروی چرا نتیجه جلسه ۶ ماه قبل را اعلام نمی کنید؟

شنبه هفته گذشته تعداد اندکی از مدیران و فعالان صنایع، رئیس اداره صنعت، چندین نفر از کشاورزان و گروهی از اطرافیان علی مروی در نشستی با حضور عدالتیان رئیس شورای عالی بانکها در استان و رئیس شعب بانک ملی استان خراسان و نیز علیرضایی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی به بیان مشکلات خود در زمینه صنعت و بانک ها پرداختند. نشستی که به رغم عدم استقبال نه چندان زیاد از سوی صنعتگران، با اصرار مروی برگزار شده بود و از همان ابتدا به نظر می رسید، حساسیت حامیان سبحانی نیا را برای برگزاری نشستی مشابه برانگیزد.

ناصر کرباسی شرق رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت نیشابور در این جلسه اظهار داشت: مشکل اصلی ما با بانک ملی نیست، بلکه با بانکها و بنگاه دارها است. مشکل و مانع اصلی تولید بانک ها هستند که نمی گذارند تولید به سرمقصد برسد. به دلیل اینکه با بهره ۲۷درصد تسهیلات، وثیقه های سنگین و جرائم تصاعدی کمر صنعت را شکسته اند. تعبیر من از بانک ها این است که بانک های دولتی مانند دیابت هستند که ظرف چندین سال تولید کننده را از بین می برند، اما یانک های خصوصی مانند سرطان هستند که طی ۶ ماه تا یک سال کار تولید کننده را تمام می کنند.

وی خواستار حمایت مجلس از تولید کننده بویژه در مسائل بانکی شد و افزود: اگر صنعتگر از قضیه مشکلات بانکی بتواند عبور کند، مشکلات دیگر هم حل می شوند. جرائم دیرکرد اقساط قبلا ۶ درصد بود، اما اکنون تصاعدی شده است. با احتساب جرائم و … تولید کننده مجموعاً ۴۲ درصد به بانک می دهد، پس چقدر از سود برای خودش بماند. چه معجزه ای می خواهد بکند که در این شرایط شانه راست کند.

کرباسی اضافه کرد: اغلب وقت مدیران صنعت، در یانک ها می گذرد، پس این ها کی فرصت دارند ماشین آلات خود را بروز کرده یا بهینه سازی انرژی کمند و یا روی کیفیت تولید کار کرده و با استانداردهای جهانی خود را تطبیق داده و رقابت کنند.

مدیرعامل شرکت اگزوز خودرو خراسان نیز در این جلسه اظهار کرد: بحث کاتالیسم مشکل بزرگی در کشور است که دولت هم در حل این مسئله زیست محیطی مشکل دارد. شرکت اگزوز ۸۰ درصد اگزوز ایران خودرو را تولید می کند و از سال ۸۶ به نصب کاتالیسم در اگزوز خودر اقدام کرده است. اما از آن جا که حجم واردات بسیار زیاد است و در این زمینه به خراج وابستگی داریم، سرمایه گذاری ۳۰ میلیارد تومانی در خصوص پروژه ساخت کاتالیسم را در دستور کار شرکت قرار داده ایم و این امر در مراححل نهایی است.

جمالی افزود: اجرای این پروژه در منطقه صرف نظر از هزینه آن، بدون مشارکت و حمایت دولت ممکن نیست. البته پروژه متعلق به استان و شهرستان است و اگر در منطقه انجام شود، می تواند یک قطب باشد، اما به دلیل نبودن سرمایه این پروژه احتمالا از نیشابور می رود و در تهران انجام می شود.

سپس نصرایی عضو هیئت مدیره شهرک صنعتی خیام به مشکل برق و مخابرات این شهرک اشاره کرد و آن را از بدیهی ترین و ضروری ترین نیازهای یک واحد صنعتی دانست. همچنین تابعی، مدیرعامل شرکت شهرک صنعتی خیام نیشابور نیز با انتقاد از قطع و وصل های مکرر برق، برخورداری از خطوط مخابرات را به عنوان مهمترین ابزار ارتباطی یک واحد صنعتی دانست.

وی همچنین با انتقاد از ناهماهنگی و موازی کاری ادارات گفت: موازی کاری جهاد کشاورزی و اداره صنعت مشکلاتی به وجود آورده و فردی که سرمایه گذاری کرده برای ادامه کار یا تمدید پروانه بهره برداری با مشکلاتی از سوی برخی ادارت چون بهداشت و محیط زیست مواجه می شود. به عنوان مثال مجوزهای واحدهای خوراک دام را جهاد صادر می کند. از سوی دیگر محیط زیست در خصوص مجاورت واحدهای تولید صنایع غذایی با واحدهای خوراک دام وارد کار شده است.

حسین محمدیان رئیس هیئت مدیره شرکت شهرک صنعتی خیام نیز با اشاره به برگزاری نشستی مشابه در چندین ماه قبل با مروی، اظهار داشت: آقای مروی، ما۶ ماه قبل در شهرک خیام خدمت شما بودیم و مشکلات و خواسته هایی از سوی دوستان مطرح شد، چه خوب بود اول جلسه نتایج آن پیگیری ها را به ما می گفتید که چه شده است. دلیل اینکه می بینید از سوی مدیران صنعت این جلسات استقبال نمی شود، همین عدم نتیجه بخشی است. من خواهش دارم اگر حضور ذهن دارید به پیگیری هایی که کرده اید، اشاره کنید. شما قرار بود رابط صنعتی از طرف دفترتان بگذارید، ما اصلا این رابط را نمی شناسیم، این رابط کیست؟ یک زنگی به ما نزده است.

وی افزود: این که آقای مهندس سراج می گویند، نیشابور دومین شهر صنعتی شرق کشور است، احساس می کنم ما فقط داریم این نام را یدک می کشیم.. بعد از دو سال از روی کار آمدن دولت و تدبیر امید نیشابور مدیر عالی ندارد، ما حتی فرماندار نداریم که برای مشکلات به او مراجعه کنیم. اداره صنعت هم که با سرپرستی اداره می شود.

مدیرعامل شرکت افلاک الکتریک تصریح کرد: علی رغم شعار حمایت از تولید، توجه عملی به این عرصه صورت نمی گیرد و آن طرف قضیه بحث دلالی سودآور تر است. من به عنوان مسئول شهرک صنعتی خیام اعلام می کنم بالغ بر ۶۵ درصد واحدهای شهرک خیام تعطیل و یا نیمه تعطیل هستند و کار را رها کرده اند، چرا که نمی صرفد. تشریف بیاورید و ببینید، البته در آمار دولتی ها شاید تعداد کمتر باشد. خیلی واحدها برای حیثیت اطلاع نمی دهند که فعالیتشان را کاهش دادند. در مشکلات ملی کاری از دستتان برنمی آید، حداقل مشکلات شهرستان را که حل کنید.

وی افزود: فاز دوم شهرک صنعتی خیام آسفالت ندارد و در روشنایی هم مشکل داریم. شهرک های صنعتی در شرایط فعلی نمی توانند مستقل باشند و باید دولت کمک کند. ما درصدی از عوارض ارزش افزوده را به شهرداری ها پرداخت می کنیم، اما چه خدماتی شهرداری بابت آن به ما می دهدو یک ماشین آتش نشانی گذاشته اند که ماهی هفت میلیون پول می گیرند.

محمدیان خواستار بررسی مالیات های اخذ شده گردید و با انتقاد از عملکرد اداره دارایی گفت: اداره دارایی از سال ۸۹ یک ریال به بنده بابت ۸ درصد ارزش افزوده ای که به واحدهای صادرکننده، باید بدهند، نداده است.

خیرآبادی که در زمینه کشاورزی فعالیت دارد، در این جلسه گفت: صنایع از بانک ها ضربه می خورند، ما کشاورزان از هوا و زمین و آسمان و بانک ضربه می خوریم.

اردمه مدیرعامل شرکت پنبه سفید نیز با انتقاد از تسهبلات و مشکلات معوقات بانکی، گفت: به افرادی که می خواهند وام بگیرند توصیه کنید همان اول نگیرند تا به مشکلات ما دچار شوند و یا اگر آمدند و تسهیلاتی برایشان مصوب شد، به موقع پرداخت کنید. به من یک سال تنفس بدهید و دو سال به دوره باز پرداخت وام اضافه کنید، بعد اگر دوباره ما را در بانک دیدید، با مأمور بیرونمان بندازید.

وی افزود:به رغم تمام مشکلات در این چهار سال که صنعت کشور منفی بود، در مجتمع خودم ۱۳۰ درصد افزایش کارگر و بیش از ۱۵۰ درصد افزایش سرمایه داده ام.

محمدی یک فعال دیگر در زمینه کشاورزی نیز گفت: نیشابور دوبرابر جمعیت شهرستان در زمینه کشاورزی و دادمداری تولید دارد اما توجهی به آن نمی شود.

وی نیز در مورد مشکلات بانکی گفت:حاضرم بدهی خود را با دو برابر ملک سر کنم و تعهد بدهم دیگر دور و بر بانک نمی روم.

صدقیان یکی دیگر از فعالان عرصه صنعت با مقایسه فعالیت صنعتی خود در آلمان با ایران، اظهار داشت: کسی که کار تولید می کند، کار شخصی نمی کند ما داریم باری را از دوش دولت برمی داریم و دولت باید واقعا ما را حمایت کند. اینجا از نظر بانک یک کارخانه ارزش یک آپارتمان را ندارد و این واقعا باعث تأسف است.

وی ضمن گلایه از سنگ اندازی ادارات گفت: به راستی چرا ما نتوانیم با دنیا وارد رقابت شویم. شما می خواهید از اقتصاد نفتی جدا شوید، اما با این وضع اقتصاد و تولید چگونه می شود؟

گرایلی نیز ضمن انتقاد از کم توجهی ها، خواستار حمایت مجلس و عزم جدی برای حل مشکلات شد.

عباس الهی، دبیر انجمن مدیران صنایع که میزبان جلسه بود، ضمن عرض خیرمقدم به صورت گذرا و مجمل به مشکلات حوزه صنعت از جمله درصد سود بالای تسهیلات بانکی، مشکل پرداخت معوقات اقساط و میزان تقصیر یانک ها در این زمینه اشاره کرد و پرسید: به راستی چند درصد از منابع بانک ها به صنعت تزریق شده است؟

وی افزود: این که آقای محمدیان گفتند، میزان تعطیلی واحدهای شهرک خیام زیاد است، به این معنی است که یا کامل تعطیل شده اند، یا کاهش تولید داده و یا در حال رکود و توقف هستند و مجموع درصد زیادی مشکل دارند.

احمدی میرعامل مجتمع فولاد خراسان ضمن انتقاد از نحوه گفتمان در جلسه بیان داشت: ما با این صحبت ها مهندس علیرضایی را خسته می کنیم و اگر قرار باشد در هر شهری این حرفها را بگویند، دیگر انرژی برای ایشان نمی ماند. اینکه می گویند ۶۵ درصد شهرک خیام خوابیده، من به عدد کار ندارم ولی اگر بر مبنای ظرفیت ها صحبت کنیم، بهتر است. ضمن اینکه فرمایشات دوستان را تأیید می کنیم اما باید به هم انرژی بدهیم و مهمانان که آمده اند با نشاط و انژی بروند. این که همیشه نیمه خالی لیوان را مطرح می کنیم، خوب نیست.

وی نوید داد: توسط مجتمع فولاد خراسان در سال ۸۴ مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان به جمع پروانه های بهره برداری استان اضافه می شود و همچنین در حال مطالعه فاز سوم فولاد هستیم.

نائب رئیس هیئت رئیسه انجمن مدیران صنایع نیشابور افزود: در مقوله برون سپاری نیازمند حمایت و همراهی مدیران صنعت شهرستان هستیم تا چرخه تأمین فولاد خراسان به خارج از کشور و استان نرودو بتوانیم حجم زیادی از مواد مورد نیاز را از منطقه تَأمین کنیم.

حقیقی که به نمایندگی از دستگاه سیاسی در این جلسه حضور یافته بود در واکنش به انتقادات برخی از حاضران گفت: مگر کلید دولت چند قفل را قرار است باهم باز کند. این دولت وارث مشکلات گذشته هم هست و تصمیمات یک شبه و ایجاد توقع برای مردم مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.

وی افزود: تا جایی که در توان ما باشد، از تولید حمایت می کنیم اما بسیاری از مشکلات کشوری است. دولت اگر مشکل اشتغال را با ایجاد امنیت برای سرمایه گذاری داخلی نتواند حل کند، مطمئنا ما سرمایه گذرای خارجی هم نخواهیم داشت.

عدالتیان رئیس شورای عالی بانکها در استان و رئیس شعب بانک ملی استان خراسان در پاسخ به انتقادات مطرح شده به بیان توضیحات مفصلی در این زمینه پرداخت و گفت: سود تسهیلات تابعی از سود سپرده ها و وضعیت تورم می باشد. البته قبول داریم نرخ سود تسهیلات برای صنعت بالا است، ولی باید خود را جای بانک بگذارید. اگر شما دیر قسط بدهید مگر می توانیم وقتی کسی مراجعه کرد سپرده اش را از ما بگیرد، به او بگوییم برو بعدا بیا تا فلان کسی که تسهیلات گرفته توان پرداخت پیدا کند. همان اول شرایط وام را می دانستید و باید بر اساس توان تان تصمیم می گرفتید.

وی افزود: از سویی بانک ها مدام بازخواست می شوند که چرا مطالبات بانکی را وصول نمی کنند. البته خوشبختانه مطالبات ما در استان یک سوم متوسط کشوری است.

عدالیتان گفت: متأسفانه برخی از دستورالعمل های سخت گیرانه را مجلس تصویب کرده است، اما در مجموع آنگونه که شواهد نشان می دهد وضع اقتصاد رو به بهبود است.

علیرضایی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در سخنانی به انتقادات مطرح شده پاسخ داد و با ارئه آمار از بهبود وضعیت صنعت استان نسبت به سال گذشته خبر داد.

وی در خصوص وضعیت سرپرستی اداره صنعت نیشابور گفت: آقای سراج مسئول اداره، کارمند شرکت شهرک ها بوده و اگر ایشان را به سازمان صنعت منتقل کنیم، حقوق ایشان نصف نمی شود، چرا که آن جا خیلی بیشتر می گیرد. ضمن آن که این انتقال از شهرک صنعتی به سازمان قانونا ممنوع شده است. ایشان مسئول تمام وقت اداره است و اگر ضعف یا مشکلی درباره اش احساس کردید، به ما منتقل کنید تا پیگیری کنیم.

این مقام مسئول گفت: اینکه با این ججم درآمد سالانه در شهرک صنعتی، توقع دارید دولت از مردم مالیات بگیرد و به شما بدهد که نمی شود. دولت بخشی از مالیات را به هیئت مدیره می دهد تا هزینه ها را تأمین کند.

علیرضایی تصریح کرد: فضای کسب و کار در نیشابور از همه جای استان برای ما سخت تر است و دچار تنش های روزمره شده ایم. ما آمادگی داریم میانگین فضای کسب و کار شهرستان را با استان مقایسه کنیم.

وی بیان داشت: مشکل بروکواسی اداری و موازی کاری ادارات در استان پیگیری شده و در سطح وزرا در دست بررسی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با طرح این پرسش انتقادی که چه سهمی در توسعه دانشگاه شهرتان داشته اید، صنعتگران را به استفاده از دانش روز و مشورت با تیم های دانشگاهی و اهل فکر توصیه کرد.

وی در انتها خواستار توجه و روی آوردن مدیران صنعت به تولید مواد وارداتی از خارج شد.

علیرضایی همچنین در انتهای جلسه در پاسخ سؤال خبرنگار خیام نامه در خصوص چرایی عدم برخورد با متخلفان صاحب نفوذ و عدم پیگیری اختلافات اتاق اصناف با اتحادیه مشاورین املاک گفت: هفته قبل برای رسیدگی به موضوع اختلاف اتاق اصناف و اتحادیه مشاورین املاک به نیشابور آمده و جلسه گذاشتم. مدارکشان را خواستم و تیم کارشناسی گذاشتم که بررسی کنند و در مهلت مقرر باید پاسخ دهند.

علی مروی نماینده نیشابور در مجلس نیز که سخنران پایانی بود، بیشتر به تکرار و تأکید بر اظهارت و مسائل مطرح شده پرداخت و در پاسخ این سؤال که نتیجه پیگیری جلسه قبل در مورد مشکلات شهرک صنعتی چه شده، صرفا اظهار امیدواری نمود با پیگیری هیئت مدیره مشکلات این شهرک حل شود.

وی افزود: این جلسه کاملا کاری و کارشناسی بود، و اصلا بحث سیاسی و شعاری نبود.

حسین سراج سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت نیز در رابطه با مسائل مطرح شده در جلسه، به خیام نامه گفت: طبق آمار رسمی ارائه شده از سوی شرکت شهرک صنعتی خیام تعداد واحدهای تعطیل ۳۰ واحد اعلام شده است، گرچه واحدهای کاملا تعطیل بسیار از این کمتر هستند. ظرفیت کل برق شهرک خیام در حال حاضر ۱۶ مگابایت می باشد که ۴ مگابایت بیشتر از میزان ظرفیت مصرف می شوند. اگر تعداد واحدهای تعطیل ۶۵ مورد باشد، پس این همه برق کجا مصرف می شود. ضمن آنکه چند واحد جدید نیز راه اندازی شده و نیاز به برق دارند. همچنین اکثر واحدها طرح توسعه خود را اجرا کرده و در حال اجرا می باشند.

وی افزود: از زمان روی کارآمدن دولت تدبیر و امید، وضعیت صنعت و تولید رو به بهبود و توسعه است و مشکل سرمایه در گردش واحدهای تولیدی نسبت به قبل مرتفع شده و مدیران صنعتی می توانند از طرح صیانت از تولید که از سوی خانه صنعت معرفی می شوند، بهره مند گردند، چرا که در این طرح بخشی از بهره بانکی را دولت به عنوان یارانه پرداخت می کند. همچنین واحدهای صنعتی برای دریافت تسهیلات جهت نوسازی و بازسازی ماشین آلات خط تولید به بانک معرفی می شوند.

سراج همچنین از راه اندازی نمایندگی گمرک در شهرک صنعتی خیام در آینده نزدیک برای ارائه خدمات بهتر به واحدهای صنعتی خبر داد و در خصوص آسفالت این شهرک نیز به تخصیص۴۰میلیون تومان برای ترمیم آسفالت فاز یک شهرک خیام اشاره نمود.

احسان سلیمانی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.