مشکل دنباله دار حمل زباله و کثیف شدن چهره ورودی نیشابور از سمت کاشمر

14محسن فرجامی پور– ورودی نیشابور ازسمت جاده شهرستان کاشمر، تا شعاع ۴۰ کیلومتری از جاده و در زمین های کشاورزی گرفتار زباله و بی توجهی سازمان های مربوط نسبت به حمل استاندارد و درست زباله از داخل شهر به منطقه زباله گاه نیشابور است.

جمعه ۱۶ بهمن ماه دوستداران طبیعت به پاکسازی این منطقه پرداختند اما همان گونه که در جلسه نشست پیش از اجرای برنامه پاکسازی که با حضور بخشدار مرکزی مطرح شد، این مشکل باید به صورت ریشه ای حل شود ونمی توان به پاکسازی منطقه بسنده کرد.

زباله های جمع آوری شده از سطح شهر توسط ماشین های حمل زباله که فاقد روکش و توری محافظ هستند، با عبور از این منطقه در اثر وزش باد و ناهمواری زمین به اطراف ریزش می کنند که این امر باعث آلودگی محیط و زمین های کشاورزی روستای مبارکه و… شده است. در هر حال برنامه پاکسازی انجام شد ولی هنوز زباله ها دست از سر این منطقه برنداشته اند.

حسن لطفی دهیار روستای مبارکه در این خصوص گفت: چندی قبل برای آلودگی ایجاد شده در منطقه مبارکه توسط ماشین های حمل زباله جلسه ای با حضور مسئولان سازمان پسماند و اداره ی خدمات شهری شهرداری و دیگر مسئولان مرتبط با این اتفاق تشکیل دادیم که در آن جلسه راهکارهایی برای حل این مشکل پیشنهاد شد و همچنین با همکاری دوستداران محیط زیست و جمعی از مسئولان و اعضای شورای شهر منطقه آلوده را پاک سازی کردیم که متاسفانه بعد از گذشت چند روز دوباره شاهد آلودگی این منطقه به همان دلایل قبلی هستیم . وی ادامه داد : منطقه مبارکه در مسیر خط انتقال زباله به محل دفن زباله هاست و متاسفانه ماشین هایی که وظیفه ی حمل این زباله ها را بر عهده دارند به دلیل نداشتن توری و روکش محافظ و همچنبن بارگیری بیشتر از حد مجاز؛ در عبور از این منطقه و به واسطه وزش باد و هموار نبودن جاده؛ باعث ریزش زباله ها از ماشین به محیط می شوند که این امر علاوه بر نارضایتی؛ باعث آلودگی زمین های کشاورزی می شوند.

دهیار روستای مبارکه افزود: با پیگیری های انجام شده جلسه ای با حضور مسئولان سازمان های  پسماند،محیط زیست و خدمات شهری داشتیم که برای حل این مشکل راهکارهایی پیشنهاد شد ولی متاسفانه این راهکار ها عملی نشده اند و به خاطر عدم نظارت همچنان  عبور ماشین های حمل زباله باعث آلودگی این منطقه می شوند.

صادقی عضو شورای اسلامی شهر نیشابور که در پاکسازی منطقه مبارکه حضور داشت در این باره توضیح داد: مشکل آلودگی در اثر انتقال زباله از نیشابور به محل دفن زباله ها از سال ها قبل مطرح بوده و این مشکل علاوه بر آلودگی محیط زیست باعث خطرآفرینی برای رانندگان هم می شود؛ چراکه این زباله ها در اثر باد و یا پرتاب شدن از ماشین های حمل زباله؛ گاه روی شیشه ی ماشین های عبوری از آن محور قرار می گیرد که باعث کم شدن دید راننده و ایجاد خطر تصادف می شود، برای حل این موضوع در زمانی که شهردار نیشابور بودم، برای مخزن ماشین های حمل زباله روکش و توری تهیه کردیم که استفاده از این توری ها در اثر گذشت زمان کمرنگ شده است.

صادقی همچنین درباره راهکار مناسب برای حل این مشکل توضیح داد: در همان روز پاکسازی منطقه مبارکه با همکاران محیط زیست و پسماند و خدمات شهری صحبت کردیم و بنا شد موضوع پیگیری شود ولی چون طی شدن روند اداری سازمان ها نیاز به زمان دارد و همچنین روز دوشنبه نیز تشییع پیکر شهید قاجاریان بود؛ کمیسیون خدمات شهری برگزار نشد که این موارد باعث شد تا موضوع پیگیری این معضل کمی طولانی شود؛ البته پیگیری هایی را انجام داده ایم و تا هفته آینده با تجهیز ماشین های حمل زباله به توری و روکش های مخصوص این مشکل هم برطرف خواهد شد .

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.