مستثنیات دِین

مستثنیات دِین

زمانی که به موجب حکم قطعی دادگاه، شخصی محکوم به پرداخت وجهی به هر عنوان در حق دیگری می شود، مکلف است ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ اجراییه ی دادگاه، وجهی را که به پرداخت آن محکوم گردیده، پرداخت نماید. در غیر این صورت مامورین اجرا، طبق مفاد اجراییه اقدام به توقیف و فروش اموال وی و پرداخت مبلغ بدهی او از محل فروش اموال می نمایند. (باید توجه داشت که تا زمانی که فردی درخواست اجراییه ننماید مامورین اجرا وظیفه ای در قبال فروش اموال ندارند.) البته همه اموال بدهکار قابل توقیف و فروش نمی باشند که به آن اشاره خواهد گردید.

طبق قانون برخی از اموال محکوم علیه، تحت عنوان مستثنیات دین قابل توقیف و فروش نیستند:

الف: مسکن مورد نیاز محکوم علیه و افراد تحت تفکل وی با رعایت شئونات آن ها که در عرف رایج است.

ب: وسیله نقلیه مورد نیاز

ج: اثاثیه مورد نیاز زندگی که برای رفع حوائج ضروری محکوم علیه، خانواده و افراد تحت تفکل او لازم است.

د: آذوقه موجود به قدر احتیاج محکوم علیه و افراد تحت تفکل وی برای مدتی که عرفا آذوقه ذخیره می شود.

ه: کتب و ابزار علمی و تحقیقات برای اهل علم و تحقیق متناسب با شان آنها.

و: وسایل ابزار کار.

اگر اتومبیل برای کار و امرار معاش محکوم علیه باشد، قابل توقیف نیست. در صورت بروز اختلاف نسبت به متناسب بودن اموال و اشیاء موضوع مستثنیات دین با شئونات و نیاز عرفی محکوم علیه، رسیدگی به این اختلاف در مرحله اجرا، با دادگاه صادر کننده حکمِ لازم الاجرا خواهد بود. همچنین اگر حکم قطعی از طرف مراجع غیر دادگستری، از جمله اداره کار و امور اجتماعی یا اداره ثبت، صادر گردد باید مستثنیات دین را مدّ نظر قرار داده و توقیف آن ها امکان پذیر نخواهد بود.

این نکته مهم است که اگر خواسته باشیم مالی را «تامین خواسته» نماییم و از دادگاه تقاضای رای دادگاه و یا تامین خواسته داشته باشیم، اموالی که جزء مستثنیات دین باشند، قابل تامین خواسته نمی باشد. البته اگر رای دادگاه و یا تامین خواسته مبنی بر استرداد عین مال باشد، مشمول مقرراتِ مستثنیات دین نخواهد بود.

مقررات مستثنیات دین فقط تا زمان فوت محکوم علیه جاری است و ورثه نمی توانند این ادعا را داشته باشند که مالی که به آنها رسیده مربوط به مستثنیات دین بوده است و دادگاه این امر را نخواهد پذیرفت. در پایان باید خاطر نشان نمود که تصمیم دادگاه صادر کننده ی حکمِ لازم الاجرا در خصوص تشخیص مستثنیات دین، حالت دستوری دارد و غیر قابل اعتراض است.

نوشته شده توسط : محسن تقیان

به اشتراک بگذارید:


دیدگاه برای “مستثنیات دِین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.