مسائل زندگی تان را حل کنید

دوستان خوبم سلام.

همه ی انسان ها در زندگی خود با مسائل و مشکلات گوناگون روبرو می شوند. در واقع زندگی چیزی جز روند روبرو شدن با مشکلات و تلاش برای حل آنها نیست.البته مشکلات انسان ها با هم فرق دارد .بعضی از آنها ساده و کوچک هستند مانند ضعف درسی یا پیدا کردن خانه مناسب برای اجاره… ، بعضی بزرگتر هستندد مانند طلاق یا مرگ والدین. نکته مهم این است که بدانیم وجود مشکلات کوچک و بزرگ در زندگی عادی است و همه افراد با انواع مشکلات روبرو هستند؛ بنابراین به جای آن که آرزو کنیم کاش هیچ مشکلی در زندگی نداشته باشیم به فکر یافتن بهترین راه برای مقابله با مشکل باشیم.

«حل مساله»

مهارتی است که می توان آن را آموخت و به کار بست .کسب این مهارت شما را قادر می سازد به طور سازنده با مشکلات زندگی برخورد کنید و به جای پاک کردن صورت مساله یا فرار از مشکلات و گاهی اقدامات نا معقول برای برخورد با مشکلات زندگی، لازم است به طور فعال به دنبال روشهای مطلوب حل مشکل باشید.حل مساله مستلزم چند فعالیت است:

۱- داشتن نگرش حل مساله:

قدم اول در حل موفقیت آمیز مشکل این است که این ادراک را در خود پرورش دهید((تو می توانی مشکلات خود را حل کنی)) معمولا وقتی مشکل پیش می آید خصوصا اگر مشکل بزرگی باشد دچار نگرانی و دستپاچگی می شویم.پس باید آرامش خود را حفظ کنیم و آنچه را که اتفاق افتاده به صورت یک مساله قابل حل ببینیم نه به عنوان یک مشکل لاینحل و باور کنیم قادر به حل مساله هستیم. بدانیم که حل مساله نیاز به زمان و تلاش دارد و زمان کافی به آن اختصاص دهیم.

۲- تعریف مشکل:

مساله را تعریف کنید.یعنی بدانید که مشکل چیست؟برای تعریف مساله تمام جزییات مساله را مشخص کنید چه چیزی می خواهید؟چقدر زمان برای بدست آوردن آن لازم دارید و چگونه می خواهید به آن برسید؟ و این را هم در نظر بگیرید که تمام این موارد باید واقع بینانه باشد. مثلا این هدف که در سه روز بیست کیلو وزن کم کنید یا در مدت یک ماه مانده به کنکور رتبه یک رقمی کسب کنید واقع بینانه نیست.در تعریف مشکل باید مشکلات بزرگ را به گام های کوچک تقسیم کرده و هربار یک بخش را حل و فصل کنید.

۳- تهیه فهرستی از راه حل های مختلف:

در این مرحله هر راه حل که به ذهنتان می رسد را یادداشت کنید حتی آنهایی که خنده دار یا غیر ممکن به نظر می رسند. برای حل یک مشکل راه حل های مختلفی وجود دارد. هرچقدر بتوانید راه حل های بیشتری پیدا کنید موفق تر خواهید بود. در این مرحله برای اینکه به را ه حل های بیشتری دست یابید می توانید از افراد دیگر مانند پدر و مادر،مشاوران و یا دوستان خود که قابل اعتماد هستند کمک بگیرید. حتی اگر بخواهید از مشاوران حرفه ای و متخصص کمک بگیرید،بخاطر مسائل مالی نگران نباشید چرا که می توانید با مراجعه به اداره بهزیستی به طور رایگان به مراکز تحت نظارت این نهاد معرفی شوید.

۴- انتخاب بهترین راه حل:

در این مرحله ابتدا راه حل های غیر منطقی را حذف کنید سپس معایب وو محاسن باقی مانده را ارزیابی کرده و مناسب ترین راه حل را انتخاب کنید،پس از انتخاب بهترین راه حل باید آن را به اجرا بگذارید و در عمل نتیجه آن را مورد ارزیابی قرار دهید.یادتان باشد شما به عنوان انسان ،اشرف مخلوقات خدا هستید و مشکلات نباید شما را شکست دهد.

سعادتمند باشید

نوشته شده توسط : عبداله سیرجانی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.