«مرکز رشد فناوری نیشابور» در حال تبدیل شدن به پارک علم و فناوری

مریم عارفی پور
ایده پردازی و جذب ایده های ناب و جذاب سهم بزرگی در اقتصاد جهان دارد. ورود کارآفرینان و سرمایه گذاران داخلی و خارجی به این عرصه، علاوه بر پویا کردن اقتصاد، می تواند به شناسایی توامندی های بومی و محلی بپردازد. ۱۹ آذر آغاز هفته پژوهش و فناوری است و می تواند بهانه ی خوبی برای پرداختن به موضوع پارک های علم و فناوری و مراکز رشد فناوری باشد.

پارک علم و فناوری؛ جایی که در حال حاضر یکی از نهادهای جذب ایده هاست و در مقاطع مختلف، با شناسایی ایده های ناب و جذاب، سعی در تولید و رساندن آن ها به بازدهی اقتصادی دارد.

5نقش عمده ی پارک ها، در پیشبرد

 اقتصاد جهان

نیشابور، یکی از شهرستان هایی است که مرکز رشد فناوری در آن فعال است. مدیر این مرکز در گفت و گویی با «خیام نامه» در باره  تاریخچه ی شکل گیری پارک علم و فناوری می گوید: آغاز شکل گیری این نهاد، دهه ۱۹۶۰ میلادی است.

سیدایمان شریعتی می گوید: عدم تکمیل زنجیره ساختاری صنعت و دانشگاه، یکی از موانع توسعه علمی و اقتصادی کشورها است. این امر موجب پیدایش شهرک‌ها و پارک‌های علم و فناوری از دهه ۱۹۶۰ گردید. نقطه شروع این حرکت، پارک تحقیقاتی «استنفورد» بود که توسط آقای فردریک ترمن استاد دانشگاه «استنفورد» به وجود آمد و بعدها منشاء شکل گیری معروف ترین منطقه فناورانه جهان؛ یعنی «دره سیلیکون» گردید. پس از آن این پارک ها در دیگر کشورهای جهان با ابعاد مختلف و با طیف گسترده‌ای از شرح وظایف، به عنوان حلقه‌ای از زنجیره اقتصاد مبتنی بر فناوری توسعه یافتند. در حال حاضر این مجموعه ها با نام‌های؛ پارک فناوری، پارک تحقیقاتی یا پارک علمی شناخته می شوند.

وی همچنین گفت: امروزه پارک‌های علمی، تحقیقاتی و فناوری نقش بسیار عمده‌ای در پیشبرد اقتصاد جهان ایفا می‌کنند. پارک‌های علم و فناوری علاوه بر امکان فعالیت شرکت‌های کوچک و متوسط دانش محور و کارآفرین در یک محیط اقتصادی، بستر لازم را جهت انتقال و توسعه فناوری، تولید با ارزش افزوده بالا، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و ورود کارآفرینان و واحدهای صنعتی به بازارهای جهانی را فراهم می‌نمایند.

وی درباره ی تاثیر پارک علم و فناوری بر اقتصاد محلی گفت: پارک های علم و فناوری می توانند با ارائه مدل های جذاب و زود بازده، اثری شگرف در توسعه اقتصاد محلی (مبتنی بر فناوری) با تکیه بر توانمندی های تخصصی و بومی در هر منطقه ایجاد نمایند و این موضوع اثبات شده است.

شریعتی ادامه داد: در این میان موتور محرک پارک ها در جذب و پذیرش ایده ها و رشد اولیه آنها، تحت عنوان مراکز رشد فناوری شکل گرفته اند. هسته های فناور اولیه در این مراکز رشد، متولد شده و شکل می گیرند و در ادامه فرآیند رشد و توسعه در قالب شرکت های فناور، از ظرفیت های پارک فناوری بهره مند می شوند.

وی تاریخچه ایجاد اولین شهرک علمی و تحقیقاتی در ایران را مربوط به سال ۱۳۷۱ دانست و گفت: ایجاد این شهرک علمی و تحقیقاتی منجر به تشکیل شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان گردید. سایر پارک های فناوری کشور نیز به دنبال این فرآیند در استان های آذربایجان شرقی، سمنان، خراسان، فارس، گیلان، مرکزی و یزد در سال ۱۳۸۱ ایجاد شد و با تبدیل واحدهای استانی، سازمان های پژوهش علمی و صنعتی به عنوان پارک شکل گرفتند.

از جذب ایده تا ایجاد شرکت دانش بنیان

مدیر مرکز رشد و فناوری نیشابور گفت: جذب ایده ها با انتشار فراخوان ها، برگزاری رویدادهای کارآفرینی و ایده پروری، سمینارهای آموزشی، انتشار تجربیات موفق و …. فعال می شود. او این جریان را در سال های اخیر در مرکز رشد نیشابور با توجه به ظرفیت های حمایتی فعلی، بسیار مناسب ارزیابی می کند.

شریعتی درباره ی قابلیت های ایده های ارائه شده، گفت: ایده های مورد نظر برای جذب، بایستی نوآوری داشته، دارای فناوری ملموس باشند؛ به معنای اینکه ظرفیت تبدیل تئوری علمی، به کاربرد داشته باشد، تیم تخصصی مرتبط با ایده وجود داشته و ایده باید ظرفیت تجاری سازی داشته باشد.

وی درباره فرایند کاری حمایت از ایده ها گفت: تیم های صاحب ایده بعد از ارزیابی و پذیرش در مرکز رشد نیشابور، به دوره رشد مقدماتی راه می یابند. در این دوره ی ۶ ماهه تیم بایستی با استفاده از ظرفیت های آموزشی، مشاوره، تلاش و پیگیری خود مواردی از جمله؛ «برنامه کاری کسب و کار» خود را تکمیل کند، نمونه نهایی و اصلی از ایده را تولید نماید، ماهیت حقوقی (شرکت) را به ثبت برساند و نهایتا تیم کاری خود را تثبیت نماید.

وی ادامه داد: در این مقطع، مبلغ تسهیلات و محل استقرار اداری، در اختیار تیم کاری قرار خواهد گرفت و بعد از ارزیابی و تایید موارد فوق الذکر شرکت به دوره تکمیلی رشد راه می یابد.

در دوره ی تکمیلی رشد که ۱۸ ماه است، عملا شرکت بر اساس برنامه کسب و کار مصوب، تجاری سازی و ارائه به بازار را به صورت جدی در دستور کار خود قرار می دهد. در این بخش نیز، شرکت می تواند از ظرفیت های مشاوره و آموزش مرکز رشد و نیز بسته های تسهیلاتی و امکانات استقرار بهره مند گردد.

شریعتی افزود: بعد از طی این مقطع، امید است شرکت آمادگی اخذ مجوز دانش بنیانی را از معاونت علمی ریاست جمهوری کسب نماید.

وی خاطر نشان کرد: واحدهای تحقیق و توسعه ی صنایع و شرکتِ موفق خارج شده از دوره رشد، می توانند به عنوان شرکت و موسسه فناور و دانش بنیان، در قالب قرارداد استقرار و احداث واحد کارگاهی در فضای پارکی مرکز رشد نیشابور به فعالیت بپردازند.

جایگاه مرکز رشد فناوری نیشابور

مرکز رشد فناوری نیشابور به عنوان یکی از ۸ مرکز رشد زیر مجموعه پارک علم و فناوری خراسان است.

شریعتی در این خصوص گفت: مرکز فناوری نیشابور با همکاری و هماهنگی فرمانداری، حمایت استادان دانشگاه و مسئولین شهرستان راه اندازی گردید و آنچه با توجه به طرح مطالعاتی این مرکز به عنوان چشم انداز در آینده مطرح است، ایجاد پارک علم و فناوری است، به گونه ای که مرکز ثقل تحولات اقتصاد دانش بنیان در منقطه باشد و نقش حیاتی در توسعه شهرستان ایفا نماید.

به گفته ی شریعتی، مرکز رشد فناوری نیشابور از سال ۹۰ تا کنون، حدود ۶۰ تیم و شرکت فناور را مورد حمایت قرار داده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۲۸ واحد در این مرکز فعال هستند و آمار فروش محصولات شرکت های فناور طی ۳ سال اخیر بالغ بر ۳٫۵ میلیارد تومان بوده است.

وی درباره بودجه ی پارک ها و مراکز رشد فناوری گفت: در حال حاضر اعتبارات پارک های فناوری از محل منابع وزارت علوم و تحقیقات فناوری تامین می شود. اما می توان از ظرفیت تعامل با صنایع و سایر مجموعه ها نیز برای توسعه این پارک ها استفاده نمود.

شرکت های دانش بنیان موفق در نیشابور

از مجموعه شرکت های فناور و دانش بنیان موفق نیشابور می توان به شرکت پارس پویا کنترل بینالود که به تولید سامانه های اتوماسیون، تله متری و اسکادا مشغول است، شرکت گلپاد توران زمین؛ که در حوزه ی گلخانه و کشت بافت محصولات ویژه کشاورزی فعال اند و شرکت ساینا پردازش گسترش (همیاب ۲۴) که سامانه ردیابی کالاهای دیجیتال را تولید می کند، اشاره کرد.

وی همچنین گفت: بر اساس آمار وزارت علوم تحقیقات و فناوری، هم اکنون ۳۹ پارک علم و فناوری و ۱۷۷ مرکز رشد فناوری در سراسر کشور فعال اند و بیش از ۳ هزار شرکت دانش بنیان در پارک ها مستقرند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.