مردم رد صلاحیّت خواهند کرد

روزنامه نگار و کارشناس ارشد حقوق عمومی

 سعید رضادوست

«اصل ۵۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به روشنی بیان می دارد که حاکمیّت مطلق بر جهان و انسان از آنِ خداست و هم او، انسان را بر سرنوشت اجتماعی خویش حاکم ساخته و هیچ کس نمی تواند این حق الهی را از انسان سلب کرده و یا آن را در خدمت منافعِ فرد یا گروهی خاص قرار دهد.»

برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی یکی از آشکارترین تجلیّات این اصل است. مردم از میان نامزدهایی که در معرض انتخاب قرار گرفته اند آن شخصی را که از نظر ایشان واجد بیشتر کارایی و گاه فضیلت باشد برگزیده و راهی بهارستان خواهند کرد. طبیعی است که نامزدها نیز فرصتِ انتخاب شدن را غنیمت شمرده و از آن برای معرّفی بیشتر خویش بهره گیرند. هر نامزد، متاعِ اندیشه و سابقه و برنامه های خویش را در معرض دیده شدن قرار می دهد تا بتواند گویِ پیروزی را در میدانِ رقابت برباید. در حقیقت هر نامزد مدّعی است که دردهای مردم را بیشتر فهمیده و آشنایی بیشتری با راه حل مشکلات آنان دارد، پس منطبق با عقل است اگر تمام تلاش خویش را به کار بندد تا انگشت بر خواسته هایی بگذارد که مردم به عنوان انتخاب کنندگان، بیشترین حساسیّت را روی آن ها داشته و مطالبه ی ایجاد یا رفع آن ها دارند. از همین مطلبی که اشاره شد می توان به این نتیجه رسید که یکی از بهترین فضاهایی که می توان به دردها و مشکلات مردم پی برد، پوسترهای انتخاباتی و شعارهای نامزدها در روزهای انتخابات است. زیرا مردم رأی به شعار و سخن هایی می دهند که بازگوکننده ی دردها و مشکلات شان و ارائه دهنده ی راه حلی برای آن ها باشد.

اصل ۷۱ قانون اساسی نیز بیان می دارد هر نماینده در برابر تمام ملّت مسؤول است و حق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهارنظر نماید. معنای آشکار این اصل آن است که هر نماینده محق ،و بنا بر سوگندنامه ای که بر اساس اصل ۶۷ قانون اساسی می خورد، مکلّف و موظّف است نسبت به هرآنچه در حیطه ی صلاحیّتش قرا می گیرد واکنش نشان داده و از حقوق همه ی شهروندان کشور، و نه فقط آنانی که به او رأی داده اند، دفاع کند.

و امّا :

اگر به شعارهای مندرج در پوسترهای تبلیغاتی نامزدهایی که هم اکنون مشغول فعّالیّت اند مراجعه کرده و یا پای صحبتهایشان بنشینید بی گمان از آن ها نخواهید شنید که اگر در کشور اختلاس روی دهد، ایشان به حمایت از اختلاس و اختلاس گران برخواهند خواست. همچنین هیچ کدام ایشان عنوان نخواهند کرد اگر وزیری که مقبولِ طبعِ اهالی صنفِ مربوط به تخصّص آن وزیر است جهت اخذ رأی اعتماد به مجلس معرّفی شد، به او رأی عدم اعتماد داده و یا او را استیضاح خواهند کرد. بی تردید این سخن را نخواهید شنید که ایشان در جهتِ تشدیدِ محدود کردنِ آزادی های شهروندی رأی خواهند داد. یقین داشته باشید نمی شنوید که اگر شخصی صد در صد خلافِ قانون گام برداشت، حمایتش خواهند کرد، امّا مردم امروز از خویش می پرسند :

۱- نمایندگان فعلی شهرشان، هنگامی که دیوان محاسبات در سال های متناوب اعلام کرد که محمود احمدی نژاد بیش از ۷۲ درصد در اجرای سند بودجه انحراف داشته است، چه واکنشی نشان داده اند ؟

۲- آقایان نماینده چه کرده اند زمانی که از سوی نهادهای نظارتی و قضایی اعلام شد که محمود احمدی نژاد بیش از میلیاردها دلار حاصل از فروش نفت را به خزانه واریز نکرده و به زبان عامیانه، گم کرده است؟

۳- این دو راه یافته ی به مجلس در جلسه ی رأی اعتماد به جناب محمّدعلی نجفی که به عنوان مطلوب ترین گزینه ی دولت تدبیر و امید برای تصدی وزارت آموزش و پرورش معرّفی شده بود، چه کرده اند و رأی شان چه بوده است؟ این پرسش درباره ی جلسه ی استیضاح ناجوانمردانه ی دکتر رضا فرجی دانا، وزیرِ دانشمندِ علوم نیز پابرجاست.

۴- ارزیابی ایشان نسبت به تذکّرهای پی در پی برای تشدیدِ گشت های ارشاد و لغو شدن مجوّزهای موسیقی که در نیشابور نیز بسیار اتّفاق افتاده چیست و چه کرده اند؟

۵- اگر فردا باز هم محمود احمدی نژاد به عنوان نامزد اصول گرایان وارد رقابت ریاست جمهوری شود، آیا دوباره و مانند قبل به حمایتش برخواهند خواست؟ آیا باز هم چشم بر این حجم از فساد خواهند بست؟ به راستی واکنش عالی جنابان چه بوده هنگامی که رئیس دیوان عدالت اداری، که منصوب رئیس قوّه ی قضائیّه است و رئیس قوّه ی قضائیّه نیز منصوبِ رهبر، بیان داشت احمدی نژاد رئیس فاسدترین دولتِ تمام تاریخ ایران است؟ آیا تیغِ تیزِ تذّکر و سؤال و استیضاح که قانون اساسی در اختیار نمایندگان مجلس گذاشته فقط برای وزرا و رئیس جمهور اصلاح طلب کار می کند و می بُرد؟

سیاهه ای بلند از این پرسش ها همواره وجود دارد. مردم از خویش می پرسند این سؤال ها را و بی گمان ردّ صلاحیّت می کنند آنانی را که به وظایفِ خویش عمل نکرده اند. باید به تماشا نشست مسابقه ای را که برای اصلاح طلبان از روزِ نخست، دوِ ۱۰۰متر با مانع بود و برای محافظه کاران دوِ ۱۰۰ مترِ امدادی همراه با نانِ اضافه!

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.