مردمی که روی آب زندگی می کنند

مردمی که روی آب زندگی می کنند!

رئیس شورا: قضیه مثل شمشیر دو لبه است

آزاده مهدیار/ خیابان شریعتی، شریعتی ۱۲، با قرار قبلی با یکی از ساکنین، وارد محله می شوم. دیوارها تا ارتفاع دو متر نم گرفته است و ترک های عمیق گوشه و کنار آن نشان از هر لحظه ریزش دیوار دارد! دستم را روی دیوار می گذارم؛ کاملا خیس می شود! پشت این دیوار ها مردمی زندگی می کنند که فاصله شان تا مرگ، به اندازه ریزش دیوارنیمه تخریب یا هر لحظه نشست زمین خانه ها یشان است.

خیابانی که به دلیل وجود یک رشته قنات قدیمی زیر ساختمان های مسکونی و عدم تخلیه آب آن، به این شکل درآمده است. مردم محله یکی پس از دیگری جمع می شوند و هر سری را سخن و اعتراضی است. همه می خواهند خانه هایشان را نشان دهند که چگونه خراب شده است. چاهی را درست کنار دیوار خانه ای نشان می دهند. یکی از اهالی آجری را به داخل چاه می اندازد و صدای حجم زیادی از آب به طرز نگران کننده ای به گوش می رسد. سرش را تکان می دهد و می گوید: ببینید، مردم اینجا روی آب زندگی می کنند! وی ادامه میدهد: ارتفاع آب در اینجا هشت متر تخمین زده شده است!

یکی از پیرمرد های محل ضمن تشکر از حضورم می گوید: ما شب ها با نگرانی می خوابیم که نکند هر لحظه خانه نشست کند یا دیوار رویمان فرو بریزد. وی ادامه می دهد: مگر شما کاری انجام دهید و الا حتما باید عده ای بمیرند تا مسئولین به فکر بیفتند!

خانم مسنی مرا به خانه کوچک و محقر خود می برد تا ترک های عمیق کنار اتاق و آشپزخانه اش را ببینم که چگونه دردی را بر درد هایش اضافه کرده و بوی رطوبت ماندگار در خانه، آزار دهنده است.

به همراه ساکنین محل به خانه ای دیگر که حیاط بسیار کوچکی دارد، می روم. صاحبخانه قسمتی از حیاط را نشان می دهد که نشست کرده و تازه روی آن را پوشانده است. وی از خسارت های مالی زیادی که تا به حال مردم بیش از ۵۰ واحد مسکونی متحمل شده اند، می گوید.

یکی از ساکنین می گوید: وقتی دو تا ساختمانی که تازه ساخته شده جلو چشمان ما نشست کرده و خراب شده است، به چه امیدی در خانه هایمان زندگی کنیم.

به سراغ مغازه های پشت این خانه ها می روم که همین وضع را دارد. ترک های عمیق، دیوارها و سقف های نمناک و بخش های نشست کرده زمین.

یکی از ساکنین معترضانه می گوید: شش ماه است که مدام به شهرداری و شورای شهر مراجعه کرده ام ولی هر دفعه جواب سر بالا داده اند؛ میگویند صبر کنید! یا خانه هایتان را بفروشید تا ما اینجا را کانال کشی کنیم! وی ادامه می دهد: خیابان های اطراف همه فاضلاب وصل است. نمی دانیم دلیل اینکه این محل فاضلاب ندارد چیست؟!

یکی از جوانتر ها می گوید: این آب باید با پمپ کشیده یا کانال کشی شود و برای فضای سبز استفاده شود ولی با این وضع خانه های مردم در حال تخریب است.

خانمی معترضانه می گوید: طرف صحبت ما شورای شهر، شهرداری و فرمانداری است؛ اگر این بار کاری انجام ندهند به جاهای بالاتر شکایت می کنیم و آبرویشان را می بریم.

بنا بر این بازدید، در حاشیه جلسه شورای شهر، موضوع را از رئیس شورا جویا شدم. صالح آبادی با بیان اینکه طبق قانون، هیچ شهروندی نباید در محدوده ای که قنات های دایر وجود دارد، خانه بسازد، تصریح کرد: حالا که شهروند خانه ساخته و جهاد کشاورزی و شهرداری هم که باید نظارت می کرده، این کار را انجام نداده! و به هر دلیل این تخلف صورت گرفته است، باید با همکاری نهاد متولی، مشکل مردم حل شود.

وی افزود: آب این قنات به نهری که کنار آن است می ریزد و به سه راه رحمت آباد وارد می شود و مالکین این قنات از آن استفاده می کنند؛ این قنات های دایر و جاری زیر نظر جهاد کشاورزی است. رئیس شورا در توضیح چاره کار بیان داشت: شورا به جهاد کشاورزی پیشنهاد داده است که با هماهنگی دادستان، به شورا و شهرداری مجوز بدهند که سیستم امنیتی درست شود و این آب به فضای سبز منتقل شود اما قضیه مثل شمشیر دو لبه شده است که از یک طرف مردم آسیب می بینند و از طرف دیگر باید پاسخگوی مالکین آن باشیم و اگر بدون مجوز آب آن تخلیه شود، جواب مالکین این آب را چه کسی باید بدهد؟ صالح آبادی ادامه داد: دیروز با آقای شهردار جلسه داشتیم و در این خصوص صحبت کردیم که قرار شد هر چه زودتر در جلسه ای مشترک با حضور شهردار، دادستان و جهاد کشاورزی، به نتیجه برسیم.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.