مرتضی فخری، نویسنده ی نیشابوری و ۹ کتاب در یک کتاب

مرتضی فخری، نویسنده ی نیشابوری و ۹ کتاب در یک کتاب

 

«لیلای پاییز»، «زمانی برای آشفتن»، «دشت سوخته»، «بغض سرخ»، «شمارش معکوس»، «حوریه»، «مهبوط»، «گیلو»، «گورکن» و «لیلیا» این ها اسامی ۱۰ رمانی هستند که تاکنون از «مرتضی فخری» نویسنده ی پرکار نیشابوری منتشر شده اند. حالا اما می توانید نام ۹ رمان دیگر را هم به این ها بیفزایید. آقای فخری، در یک کتاب قطورِ ۸۰۰ صفحه ای، ۹ داستان تازه ی خود را یک جا منتشر کرده است. این کتاب، «سی گاو» نام دارد و خیام نامه افتخار دارد نخستین رسانه ای است که خبر انتشار این کتابِ متفاوت را به اطلاع خوانندگان خود می رساند. مرتضی فخری پیش تر خبر داده بود که درنظر دارد سه رمان را در یک کتاب منتشر کند اما این که چرا سه گانه اش، نُه گانه شد حکایتی دارد که در مجالی دیگر باید پای صحبت های ایشان بنشینیم و بشنویم. جالب اینجاست که ناشر این کتاب هم، خودِ نویسنده است و گویا انتشار آن با سختی های فراوان به انجام رسیده است و در این وانفسای تالیفِ کتاب و آشفتگیِ بازار نشر و پخشِ کتاب، کاری است کارستان. «سی گاو» (که گویا نام آن کنایه ای است به سیمرغ)، یکی از داستان های این کتاب است که ۱۵۰ صفحه از کتاب به آن اختصاص داده شده است. البته همینجا یادآور شوم که اندازه ی حروف در این کتاب، ریزتر از حد معمول است وگرنه شاید حجم کلی آن می توانست تا ۱۵۰۰ صفحه نیز افزایش یابد. اما دیگر داستان های این کتاب عبارتند از: «روزگار تلخ سرخی سیب ها»، «تشنگی های اتاق سیصد و سیزده»، «تنهایی هایی از جنس خاک»، «خوارگلو»، «طاعون تاریکی»، «صفورای مرگ»، «بازگشت رسول»و «آخرین نفس های من با پریسا».

«سی گاو» در ۸۰۰ صفحه ی قطع رقعی، جلد شومیز و با قیمت ۴۰ هزار تومان منتشر شده است.

این هم بخش کوتاهی از متن کتاب:

«تنها چند ساعت آشنایی با غریبه دختری به نام صبا خانم، کافی بود، گاو پیشانی زرد، همه چیزش را از دست بدهد. بیست روز پیش از این، در عصری بیشتر آقتاب تا عصر، در آخوری به وسعت سنگینی نفس هایش، جدا از تمام آن هزار گاو موجود در گاوداری، داشت، بغل بغل یونجه های سبز را به کام می گرفت؛ و به بلع دچار می کرد، که صبا خانم، یک باره پیدایش شده بود. آن صاحب گام های آرام!… آن صدای آرام تر… دخترکی که حضورش، سنگینی لحظه ها را، برای گاو پیشانی زرد، تُرد کرده بود. هویتی ساده به ماغ های گاو بخشیده بود. او را واداشته بود، برای یک باره هم شده، سر از آخور بیرون بکشد و کف آلوده ترین ماغ ممکن را فریاد زند… – مممممممماااااااااغ غ غ غ غ غ غ غ!!!…»

پُزِ کتاب خوانی و پُزِ قارچ خوری!

آقای مصطفی رحماندوست را که حتما می شناسید. ایشان همین چند روز پیش گفتند: «در هر کشوری، خانواده‌ها دنبال الگوهای اجتماعی‌اند و این الگوها برای خانواده‌های متوسط زمانی جوابگوست که بتوانند پزهای اجتماعی را دربرداشته باشند. بنابراین ضروری است که کتابخوانی تبدیل به یک پز اجتماعی شود تا معضل کتاب و کتابخوانی در ایران مرتفع شود.» ایشان در ادامه برای روشن تر شدن حرفشان مثالی هم زدند: «تا بیست سال پیش قارچ خوراکی در سفره‌ی ایرانیان جا نداشت یا فست‌فود غذایی خاص بود و مورد توجه قرار نمی‌گرفت، اما آرام‌آرام تمام جامعه را در بر گرفت؛ یعنی تبدیل به یک الگو شد. می‌خواهم بگویم اغلب افراد جامعه، خانواده‌های متوسط هستند که به دنبال الگوهایی برای پز اجتماعی می‌گردند. مثلا فرستادن فرزند به مدرسه‌ دوزبانه یا مدرسه‌ غیر‌انتفاعی تبدیل به یک پز اجتماعی شده است.»

اما ما هم در اظهار نظری از همین جا ضمن تایید «پُز» که البته پرستیژ را مناسب تر می دانیم عرض می کنیم: بله! وقتی می توان پُز داد که در جامعه هم آن که می خواند و می داند در جایگاه بهتری قرار گیرد نسبت به آن که نمی خواند و نمی داند! حالا همچون آقای رحماندوست من هم مثالی می زنم. همین چند روز پیش که جناب وزیر خارجه آقای ظریف را می دیدم که در میان جمعی از دیپلمات های خارجی، پشت تریبون رفته بود و مثل بلبل، انگلیسی صحبت می کرد آن هم نه از روی کاغذ و نه فقط جمله سازی ساده، بلکه از تشبیه و استعاره هم در جملات اش استفاده می کرد، کلی کیف کردم. وقتی می بینی کار به کاردان سپرده شده لذت می بری. خدا می داند دیدن این صحنه چندین و چند نفر را راهی کلاس های آموزش زبان کرده است. این یک نمونه اش بود. حالا مقایسه اش کنید با مثلا کارمندی که می بیند فلانی و فلانی و فلانی که فارسی حرف زدنشان هم از روی کاغذ است و هیچ اندیشه ای در گفتارشان نیست و هیچ میانه ای هم با کتاب خواندن ندارند، شده اند رییس و معاون اول و آبدارچی اداره با کلی حقوق و اضافه کار و حق ماموریت و هی پُز می دهند و پُز می دهند. این شخص می گوید به جای خواندن و اندیشیدن می روم راه های میان بُر پیشرفت را یاد می گیرم و بعد، هم پرستیژم درست می شود و هم پُز می دهم.

تازه ها

کلی کتاب تازه داریم که مجبورم فقط فهرست وار به مشخصات آن ها اشاره کنم. برای اطلاع کامل تر از هر کتاب به klidar.ir سری بزنید و یا با ۰۹۳۶۲۰۰۲۱۲۰ به گروه های موبایلی ما بپیوندید. این هم کتاب های تازه:

*ملکه ی سایه ها (از مجموعه کودکانه های بامداد)/ احمد شاملو/ نشر چشمه/ ۱۰۰۰۰ تومان

*قصه ی هفت کلاغون (از مجموعه کودکانه های بامداد)/ احمد شاملو/ نشر چشمه/ ۱۰۰۰۰ تومان

*انتقام فیثاغورث (رازی از رازهای تاریخ ریاضیات)، آرتورو سانگالی/ حسین شهرابی/ نشر تندیس/ ۱۳۰۰۰ تومان

*مجموعه ۶جلدی داستان های آنتوان دوسنت اگزوپری/ پرویز شهدی/ انتشارات مجید/ ۷۰۰۰۰تومان

*دم های بی وادم/ شعرهای علی اکبر یاغی تبار/ نشر نیماژ/ ۸۰۰۰تومان

*دنیای نورا/ یوستین گاردر/داستان/ مهوش خرمی پور/ نشر تندیس/ ۱۰۰۰۰تومان

*آخرین جواب(ادبیات علمی تخیلی)/ آیزاک آسیموف/ الهام حق پرست/ نشر تندیس/ ۱۳۵۰۰تومان

*سوکوروتازاکی بی رنگ و سال های زیارتش/داستان/ هاروکی موراکامی/ امیرمهدی حقیقت/ نشر چشمه/ ۱۶۰۰۰تومان

*کتابخانه عجیب/داستان/ هاروکی موراکامی/ بهرنگ رجبی/ نشر چشمه/ ۱۲۰۰۰تومان

*رو در رو با اصغر فرهادی/گفتگو/ انتشارات روشنگران/ ۳۰۰۰۰تومان

*اگر یک مرد را بکشم دو مرد را کشته ام/داستان کوتاه/ آلبرکامو و دیگران/ نشر شورآفرین/ ۲۲۰۰۰تومان

*چشم عمومی و گوش خصوصی/نمایشنامه/ پیتر شفر/ علی منصوری/ نشر افراز/ ۹۵۰۰تومان

*مدارک جعلی/ شعر/ سعدی گل بیانی/ نشر چشمه/ ۶۰۰۰تومان

*مرجان/ داستان/ مریم ریاحی/ نشر پرسمان/ ۱۶۰۰۰تومان

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.