مراسم «صدای پای بهار» در آخرین چهارشنبه سال

برای نخستین بار در نیشابور برگزار می شود:

مراسم «صدای پای بهار» در آخرین چهارشنبه سال

هم زمان با آیین باستانی موسوم به چهارشنبه سوری، در شب آخرین چهارشنبه سال، در نیشابور برنامه ویژه ای برگزار می گردد.

به گفته رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، برای نخستین بار با هماهنگی به عمل آمده میان دستگاه های ذیربط بنا شده است که با هدف کاهش تبعات و اتفاقات منفی حوادث چهارشنبه آخر سال و آگاه سازی عمومی و سازماندهی برنامه ها از ظرفیت نهادهای غیردولتی و همکاری دستگاه های مسئول برای اجرای برنامه های متناسب با فرهنگ ایرانی و اسلامی استفاده شود.

عباس کرخی در گفت و گو با خیام نامه افزود: در این زمینه با انجمن هنرهای نمایشی شهرستان و شورای موسیقی نیشابور که تشکل هایی با عضویت هنرمندان خوش نام شهرستان هستند، ویژه برنامه «صدای پای بهار» در نقاط مختلف شهرستان طراحی و اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: نیشابور شهر مهربانی و فرهنگ است و همکاری شهروندان در اجرای برنامه های فرهنگی و هنری باعث ارتقای سطح این برنامه ها خواهد شد و از طریق نشریه شما از شهروندان می خواهم با ارایه پیشنهادهای خود در این خصوص ما را در اجرای هر چه بهتر این برنامه کمک کنند.

به گفته وی، محل های برگزاری جشن ویژه استقبال از بهار ظرف هفته آینده از طریق تبلیغات شهری و مطبوعات محلی به اطلاع شهروندان خواهد رسید.

کرخی اظهار داشت: نیاکان ما در طول تاریخ بلند خود همواره تازه شدن طبیعت را جشن می گرفته اند و آتش به عنوان مظهر پاکی و رمز حیات و زندگی نزد ایشان جایگاه ویژه ای داشته است. ایرانیان یگانه پرست، سوختن بدی ها در آتش را نماد خلوص برای ورود به بهار و سال نو می گرفته اند و با ورود اسلام به این سرزمین هم آیین های هماهنگ با فرهنگ یگانه پرستی قوت و اصالت خود را حفظ کرده اند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.