مراسم آغاز به کار دوره جدید پارلمان زنان

امام جمعه: شایسته سالارانه برخورد کنیم نه جنسیتی

معاون استاندار: متاسفانه جنسیتی برخورد می شود

آزاده مهدیار/ آغاز به کار دوره جدید پارلمان زنان شهرستان با حضور معاون سیاسی-امنیتی-اجتماعی استاندار، برگزار شد و در آن علاوه بر ارائه گزارش کار از سوی رئیس پارلمان و قرائت سوگندنامه از سوی اعضای پارلمان، آماری از مشارکت زنان در عرصه های مدیریت ارائه شد و راهکارهایی برای مشارکت نظام مند زنان ارائه گردید.

در این نشست که روز شنبه ۱۱ شهریورماه در سالن شهید عابد فرمانداری برگزار شد، علاوه بر معاون سیاسی استاندار، مسئول کمیته امور بانوان استانداری، امام جمعه، فرماندار و اعضای پارلمان زنان و نیز اعضای شورای اداری شهرستان حضور داشتند.

در ابتدای جلسه، امام جمعه ضمن اشاره به این که خانم ها در جامعه ما از لحاظ تاثیرگذاری بر مسائل اجتماعی و فرهنگی خیلی بالاتر از این ۵۰ درصد جمعیت نشان داده اند، بیان کرد: باید نگاه شایسته سالارانه داشته باشیم نه نگاه جنسیتی؛ این که برخی معترض اند که چرا در کابینه دولت هیچ زنی حضور ندارد، نگاه جنسیتی است. اگر زنان شایسته ای وجود داشته باشند نه ۳۰ درصدی، که برخی گفته اند، و نه ۵۰ درصد بلکه بالای این تعداد باید صاحب مناصب قدرت شوند، باید استعدادهای زنان شناسایی و شکوفا شود.

یعقوبی افزود: فعالیت این پارلمان کار ارزشمندی است تا همین استعدادها را کشف و به جامعه ارائه کند.

وجود نگاه جنسیتی در محدود کردن زنان

معاون سیاسی-اجتماعی استاندار هم با بیان این که نیشابور در طرح هایی از جمله طرح پارلمان زنان الهام بخش کل کشور بوده، اظهار کرد: برای اولین بار در سال ۹۵، یک درصد افزایش آمار ازدواج داشتیم و با طرح مداخله در طلاق برای اولین بار در ۵ ماهه سال ۹۶ نسبت به همین مدت در سال ۹۵ شاهد کاهش آمار طلاق بوده ایم. به گفته جواد حسینی،  نیشابور هفتمین شهری است که بیش ترین کاهش طلاق را داشته ۲۲ و سه دهم درصد طلاق در آن کاهش یافته است.

معاون استاندار خراسان رضوی، رویکرد دولت تدبیر و امید را توانمند سازی و فرصت آفرینی برای زنان دانست و افزود: آمار حضور زنان در دانشگاه ها نشان می دهد زنان ما توانمند شده اند.

وی در حالی که دقایقی قبل از آن امام جمعه از جلسه خارج شده بود، تصریح کرد: کاش آقای یعقوبی بودند تا بگویم اتفاقا ما جنسیتی برخورد می کنیم؛ یعنی هیچ زن شایسته ای نداشتیم که وزیر شود؟! اتفاقا معتقد ام باید الزاماتی باشد تا فرصت سازی شود. وی تشریح کرد: باید بپذیریم برای زنان فرصت ایجاد نکرده ایم. تا ما تهوع از وضع موجود نکنیم تحولی اتفاق نمی افتد، دولت الزام کرده ۳۰ درصد از پست های مدیریتی را زنان تشکیل دهند، باید الزاماتی ایجاد کرد که شایسته سالاری ایجاد شود. آقای رئیس جمهور به تک تک وزرا گفته باید دو تا معاون تان خانم باشند و اگر نباشد دو تا مشاورتان حتما خانم باشد.

وی در خصوص قیاس مشارکت زنان در عرصه های مدیریتی دو دولت گذشته بیان کرد: سال ۹۲ که این دولت تحویل داده شد، هزار و ۶۷۷ مدیر زن کلیدی داشتیم آخر سال ۹۵، ۲ هزار و ۶۷۰ مدیر کلیدی زن داریم.

حسینی افزود: یکی از کارکردهای پارلمان زنان می تواند این باشد که پایگاه شناسایی زنان توانمند را تشکیل دهد. ما در استان یک زن توانمند را وارد سخت ترین عرصه مدیریتی کشور یعنی «صنعت، معدن تجارت» وارد کرده ایم و او دو سال پیاپی است که مدیر موفق کشوری می شود. نام بردن او از راضیه علیرضایی، رییس سازمان «صنعت، معدن، تجارت» استان تشویق حضار را به دنبال داشت.

وی افزود: ۱۷ درصد احزاب سیاسی جامعه ما را زنان اداره می کنند، در دولت تدبیر و امید ۷۶ درصد رشد دهیاران زن داشتیم و غالب آن ها از مدیران مرد بهتر عمل کرده اند. ۲۴ بخشدار زن موفق، یک معاون زن آموزش و پرورش داشتیم که موفق ترین معاون وزیر آموزش و پرورش بود، بیش از ۱۷۰ تشکل زن در استان خراسان به عنوان NGO فعالیت می کنند که ۱۳درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته ایم.

حسینی پارلمان مشورتی زنان را گامی در جهت مشارکت نظام مند زنان است دانست و افزود: هر طرحی که به تصویب کمیسیون های تخصصی پارلمان برسد به کمیسیون امور بانوان فرمانداری ارجاع داده می شود و کمیسیون ملزم است که طرح را با حضور رئیس پارلمان در کمیسیون طرح کند و پس از بررسی تبدیل به مصوبه لازم الاجرا به دستگاه مربوطه ارسال می شود.

فرماندار نیشابور هم  با بیان این که شورای اداری امروز ویژه خانم ها برگزار شده، اظهار کرد: از مسئولان دستگاه های مختلف دعوت شده تا همکاری لازم را با این پارلمان به عمل آورند.

شیبانی خاطر نشان ساخت:  در این یک سال و اندی که از آغاز به کار دوره اول این مجموعه می گذرد فعالیت های خوبی صورت گرفته، نیمی از جمعیت شهرستان را خانم ها شامل می شوند و خانم های متعهد، جدی، خلاق و دارای ایده در شهرستان زیادند و حضور امروز خانم ها در این جلسه نیز نشان از علاقه مندی شان برای حضور در عرصه های مختلف را دارد.

وی اظهار امیدواری کرد با آیین نامه جدیدی که تدوین شده فعالیت های پارلمان زنان  جدی تر از قبل و همکاری دستگاه های اجرایی با طرح های پارلمان بیشتر شود.

حضور زنان، پیش شرط توسعه

در ادامه رئیس پارلمان زنان شهرستان، حضور زنان در جامعه را از پیش شرط های اصلی توسعه دانست و افزود: در سال های اخیر و به سبب وجود تحولات، اجتماعی، تکنولوژیک و دانش، آمار زنان متخصص و با مهارت های مختلف بالاتر رفته و حذف آن ها از جامعه به بهانه جنسیت ستم است.

مطهره سخاوتی اظهار کرد: تشکیل پارلمان زنان نیشابور برای اولین بار در کل کشور، افتخاری برای نیشابوریان است.

وی با بیان این که حضور خانم های توانمند و متخصص کمک شایانی به مسئولان بوده است، گزارشی از نحوه تشکیل و فعالیت یک ساله  این پارلمان ارائه داد.

به گفته سخاوتی، فراخوان و دعوت از زنان توانمند شهرستان و اعلام کاندیداتوری از میان جمع و برگزاری انتخابات، تشکیل هیئت رئیسه و ۴ کمیسیون اجتماعی-حقوقی، پژوهشی، اشتغال و کارآفرینی، فرهنگی-دینی که با آیین نامه جدید کمیسیون سلامت هم به آن اضافه می شود، تشکیل منظم هر ۱۵ روز یک بار جلسه اعضای کمیسیون ها و هر ۴۵ روزه روسای کمیسیون ها و نیز  فعالیت هایی همچون مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره بهداشتی و روان شناسی در مناطق حاشیه ای شهر را از فعالیت های این سازمان غیردولتی (مردم نهاد) در یک سال گذشته دانست.

رییس پارلمان زنان نیشابور همچنین از برنامه ریزی برای برگزاری همایش «زن و سلامت» و اجرای آن در آینده نزدیک در نیشابور خبر داد.

اعطای لوح تقدیر به رئیس کمیسیون زنان فرمانداری شهرستان به سبب کسب رتبه برتر شاخص های این کمیسیون در استان پایان بخش این جلسه بود.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.