مدیر امور برق  در باره جزییات قطعی برق در نیشابور پاسخ می دهد: خاموشی ها برنامه ریزی شده و سراسری است

فروغ خراشادی

شبکه، سراسری ست و همه ی تولید به شبکه ریخته می شود و همه ی مصرف هم از آن برداشت می شود بنابراین وجود نیروگاه تولید برق، در نیشابور امتیاز ویژه ای برای مصرف بدون قطعی، به شهرستان نمی دهد.

ساعت ۹ ونیم صبح است و روز پرکار نشریه! گزارش ها رسیده و نرسیده، منتظر بازبینی اند تا برای چاپ راهی چاپخانه شود. اما درست هنگامی که فکر می کنیم همه چیز درست سرجای خودش است، قطع ناگهانی برق غافلگیرمان می کند.

امیدواریم مساله ی مهمی نباشد و با توجه به این که روز ۵ شنبه است و معمولا در این روزهای پایانی هفته، قطع برق به دلیل تعطیلی کلان شهرها و اداره ها، چندان مسبوق به سابقه نیست، بتوانیم سریع به کار برگردیم. اما با گذشت نیم ساعت، قطع برق همچنان ادامه دارد و انتظار جایز نیست. با موافقت نشریه، هماهنگی لازم را با اداره ی برق انجام داده، راهی می شوم.

دیدار با رئیس و معاون فنی اداره ی برق با انتظاری کوتاه و ۵ دقیقه ای میسر می شود.

دلیل یا دلایل منجر به خاموشی های اخیر نیشابور

جلال بهشتیان در گفتگو با «خیام نامه» ضمن صحه گذاشتن به خاموشی های یک هفته ی اخیر در سطح شهرستان، دلیل اصلی آن را عدم توازن تولید و مصرف عنوان کرد و افزود: شبکه ی انتقال برق، یک شبکه ی محلی نیست.

وی گفت: این شبکه سراسری ست و مصرف بی رویه ی انرژی برق به ویژه در ساعت های اوج مصرف، تعادل میان تولید و مصرف را به هم می زند و با توجه به این که بارِ شبکه توسط سیستم «سراسری» مدیریت بار- دیسپاچینگ- کنترل می شود، اگر این خاموشی ها رخ ندهد، باعث ناپایداری شبکه سراسری کشور خواهد شد.

رئیس اداره ی برق شهرستان دلیل این اضافه بار را موج جدید گرما و استفاده ی بیشینه از توان شبکه از سوی مشترکان عنوان کرد و افزود: یکی از این سوء مصرف ها، استفاده ی همیشگی از وسایل برقی آن هم در ساعت های اوج مصرف است؛ از وسایل سرماساز و هواساز تا لامپ های برق که در طول روز روشن است بگیر تا سایر وسایل برقی پر مصرف مانند اتو، ماشین های لباس شویی و ظرف شویی و …!

مبنای خاموشی و قطع برق شهرستان

بهشتیان در خصوص وضعیت خاموشی ها، ادامه دار بودن یا موقتی بودن آن پاسخ هایی داد و هچنین مبنا و میزان خاموشی هر شهرستان را هم توضیح داد.

وی گفت: بر اساس اضافه بار شبکه، برای هر استان میزانی از خاموشی در نظر گرفته می شود و چون از مرکز اعلام می شود، ما هم ناگزیر، در قالب یک برنامه ی از پیش تعیین شده، آن را اعمال می کنیم.

رئیس اداره ی برق شهرستان افزود: پرواضح است که وجود سیکل ترکیبی در نیشابور، تاثیری در خاموشی ها ندارد؛ همان طور که گفته شد، شبکه، سراسری ست و همه ی تولید به شبکه ریخته می شود و همه ی مصرف هم از آن برداشت می شود بنابراین وجود نیروگاه تولید برق، در نیشابور امتیاز ویژه ای برای مصرف بدون قطع، به این شهرستان نمی دهد.

زمان بندی، ترتیب و نحوه ی  خاموشی ها

با مسئولان اداره ی برق، گزارش یکی از شهروند خبرنگاران نشریه را مطرح کردیم که گفته بود شب گذشته، آن هم در میانه ی یک مجلس عروسی، قطعی برق رخ داده است. از کارشناس امر پرسیدیم: آیا خاموشی در شب ها، روال است یا این یکی از موارد استثنا ست؟

مجتبی مستشار شهیدی دلیل قطع برق بیست دقیقه ای شب قبل، یعنی شامگاه ۲۰ تیرماه جاری، را تصادف یک دستگاه خودروی وانت با اولین تیر ورودی خطوط برق در بولوار شهید سرایانی عنوان کرد. معاون فنی اداره ی برق اضافه کرد: شب هنگام برنامه ی قطعی برق نداریم؛ خاموشی ها بین ساعت ۱۱ صبح تا ۱۹(هفت شب) اتفاق می افتد و خاموشی هایی که گهگاه در شب پیش می آید، به دلایلی غیر از اضافه بار شبکه رخ می دهد.

وی همچنین یادآور شد که مدت زمان خاموشی های پیش بینی شده ی شبکه، دو ساعت و به صورت چرخشی و به نوبت خواهد بود تا اگر محدودیتی هم هست، به نسبت برابر اعمال شود. بهشتیان، در باره ی خاموشی های چرخشی و نوبتی تصریح کرد: تنها مکان هایی که با سلامت مردم در ارتباط است، از قاعده ی خاموشی ها مستثنی هستند؛ مراکزی مانند بیمارستان ها و چاه های آب شرب.

باز هم پای فرهنگ در میان است

بهشتیان در بخشی از گفتگو با «خیام نامه»، اظهار امیدواری کرد با مصرف بهینه ی برق در سراسر ایران، از راه اطلاع رسانی و با ترویج فرهنگ استفاده ی درست،  این ناپایداری شبکه که منجر به خاموشی می شود، به زودی پایان یابد؛ اما با این شیوه ی مصرف و با افزایش دما طی هفته ی آینده، امکان خاموشی ها در ساعت های گفته شده، افزایش می یابد.

او با بیان این که خاموش کردن تنها یک لامپ اضافی در هر خانه ی ایرانی، می تواند از بار شبکه به میزانی بکاهد که نیاز به خاموشی و قطع برق منطقه ای نباشد، اذعان کرد: وقتی صحبت از مصرف بهینه می شود، ما از اداره ی خودمان آغاز می کنیم به عنوان مثال در این اداره در طول روز لامپ، روشن نمی کنیم، از دستگاه های سرماساز به تناوب و در ساعت های خاصی استفاده می کنیم، همین طور، از ساعت ۱۱ هر روز انرژی برق مصرفی را با دیزل تامین می کنیم.

راهکار قانونی برای مدیریت بار مصرفی ادارات

بهشتیان از دستور مستقیم دادستان برای برخورد با اداره های سطح شهرستان در صورت سوء مصرف برق هم یاد کرد و گفت: با متخلفان برخورد می شود. او همچنین یادآور شد در قطعی برق هیچ استثنایی لحاظ نمی شود مثلا دیروز برق فرمانداری قطع شد یا دادگستری هم تا کنون با خاموشی مواجه شده است. وی به گشت و بازدید میدانی ادارات اشاره کرد و گفت: در حال حاضر  تنها راهکار ممکن، مدیریتِ مصرف است.

نقشه ی خاموشی ها و چگونگی اطلاع رسانی به مردم

 مدیر امور برق شهرستان در خصوص این که «با توجه به وابستگی زندگی تکنولوژیک امروز با انرژ ی برق، مردم چگونه می توانند از جدول زمانی خاموشی ها مطلع شوند؟» هم گفت: ساعت های خاموشی به صورت کلی و نه با جزئیات، از طریق سایت شرکت توزیع برق خراسان رضوی قابل دسترسی ست. وی دلیل بیان نکردن جزئیات و نقشه ی دقیق محل هایی را که در معرض خاموشی قرار خواهند گرفت، تصمیم گیری در سطح مدیران بالایی و به دلیل مصلحت اجتماعی بیان کرد. اگر چه در برخی کانال های تلگرامی، آمار دقیقی دراین خصوص ارائه می شود و ساعت و مکان دقیق خاموشی ها ذکر می شود.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.