مدیر جهاد کشاورزی نیشابور: مازاد برداشت ۱۰۳ میلیون متر مکعبی آب باید به صفر برسد

 


پرداخت مطالبات فروشندگان گندم از هفته آینده آغاز می شود

احسان سلیمانی- نشست خبری رئیس و معاونان جهاد کشاورزی نیشابور با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار شد.

Full page fax printرئیس اداره جهاد کشاورزی روز چهارشنبه دراین  نشست خبری اظهار کرد: نیشابور جزو ۲۹ شهر نمونه کشاورزی در استان است که در سال گذشته براساس ۷۸ شاخص اداری، مالی، فنی، آمورشی و اجرایی در خراسان رضوی رتبه اول را کسب کرد.

محمدعلی فرهمند در این نشست خبری در خصوص سوال خبرنگار خیام نامه مبنی بر پیگیری مصوبات همایش ملی آب که حدود ۱۵ ماه از برگزاری آن در نیشابور می گذرد، گفت: بخشی از  مصوبات همایش ملی آب و همچنین توافق بین مالکان چاه‌ها و مدیریت جهاد کشاورزی و امور منابع آب اجرایی شده و نیشابور به‌عنوان پایلوت مدیریت منابع آبی کشور انتخاب شده است. بخشی از این مصوبات نیز در دراز مدت و با همکاری کشاورزان محقق می شود چرا که ما در بسیاری موارد نمی توانیم کشاورز را ملزم کنیم و تنها می توانیم از طرح های تشویقی استفاده کنیم. برخی از مصوبات همایش آب نیز نیاز به اقدامات در سطح کشوری دارد که از توان ما خارج می باشد.

وی گفت: تا امروز میزان خرید گندم امسال از کشاورزان نیشابوری به بیش از ۳۰ هزار تن رسیده که پیش بینی می شود به ۳۴ هزار تن هم برسد و این در حالی است که میزان خرید سال گذشته به ۲۴ هزار تن رسید و این نشان از افزایش ۴۰ درصدی خرید گندم می‌دهد.

وی با بیان این که اگر دولت وارد خرید تضمینی نشود بازار، گندم را از کشاورز به قیمت کمتری می‌خرد و این قشر متضرر می‌شوند، بیان کرد: به‌عنوان مدافع کشاورزان پیگیر مشکلات خرید گندم‌کاران هستیم و این یک مشکل کشوری است که سازمان غله کشور به‌دنبال  حل مشکل هستند. البته باید در نظر داشت طبیعتا منابع مالی دولت نیز محدود است.

فرهمند تصریح کرد: متاسفانه چون تولید در بخش کشاورزی سنتی است و به روش علمی نیست فاصله زیادی بین عملکرد رایج و عملکرد بایری وجود دارد که می‌توان به تولید سه و نیم تن گندم در هکتار در حالت سنتی و تولید هشت تن در مزارع مکانیزه نیشابور اشاره کرد که این روند باید تغییر کرده و بهره‌وری افزایش یابد.

وی افزود: تا سوم تیرماه کسانی که گندم تحویل داده‌اند پول خود را دریافت کرده‌اند و پرداخت به باقی افراد نیز از هفته آینده شروع می شود و تا پایان شهریور ادامه دارد.

فرهمند گفت: زمین های کشاورزی شهرستان به ۳۳ پهنه تقسیم شده که در هر یک از آنها یک کارشناس مسئول وظیفه انتقال دانش به مزرعه، سیاست‌ های جهاد به پهنه‌ ها، رساندن مشکلات آنها به مدیران و کارشناسان جهاد و دریافت جواب از جهاد و انتقال به پهنه‌ ها را بر عهده دارد.

وی با این که طرح عملیاتی کردن اجرای نصب کنتورهای حجمی بر روی چاه‌های کشاورزی نیشابور را اجرایی کرده ایم، گفت: از سیزدهم خردادماه گذشته این پروژه را شروع کردیم که مشخص شد از هزار و ۱۱۸ حلقه چاه آب کشاورزی شهرستان ۷۵۰ حلقه از منابع زیرزمینی مازاد بر پروانه آب استحصال می‌کند که برنامه این است طی سه سال آینده مازاد برداشت ۱۰۳ میلیون مترمکعب به صفر برسد.

مدیر جهاد کشاورزی نیشابور با اشاره به اینکه ضریب حفاظت از اراضی کشاورزی شهرستان از ده درصد سال ۹۱ به ۹۰ درصد  در سال جاری رسیده است، افزود: به عبارت دیگر آن زمان به‌خاطر کمبود نیرو و عدم هم‌افزایی سایر نیروهای ضابط قضایی می‌توانستیم از هر ده مورد تخلف جلو یکی از آنها را بگیریم ولی الان از هر ده مورد ۹ فقره تخلف را شناسایی و پیگیری می‌کنیم.

فرهمند در پایان گفت: کار احداث میدان احشام (دام) برای انتقال چهارشنبه بازار و تغییر رویکرد سنتی به مدرن و ایجاد زیرساخت‌های بهداشتی و رفاهی و پارکینگ توسط اتحادیه تامین نیاز دامداران نیشابور در فاصله هفت کیلومتری کشتارگاه جدید در محور نیشابور- سبزوار از دو ماه آینده آغاز می‌شود.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.