مدیریت بحران مردم محور

مدیریت بحران

مردم محور

کشور ایران طبق آمارهای جهانی در طی سال های اخیر همیشه جزء ۱۰ کشور حادثه خیز جهان بوده است. از میان بیش از ۴۰ نوع مخاطره ای که جوامع انسانی با آن مواجه هستند بیش از ۳۰ نوع آن ایران را تهدید می نماید. برای مقابله با این نوع تهدیدات جوامع بشری باید همواره آماده بوده و اقداماتی را انجام دهند تا بتوانند اثرات مخرب این گونه حوادث را تا حد ممکن بکاهند.

به منظور کاهش این اثرات مخرب سلسله اقداماتی باید به صورت مستمر و مداوم در میان جوامع صورت گیرد که به مجموعه این اقدامات مدیریت بحران گفته می شود. مدیریت بحران فرآیندی است که شامل سه مرحله قبل، حین و پس از وقوع بحران می باشد.

به عبارت دیگر مدیریت بحران یعنی بررسی و شناخت انواع مخاطرات تهدید کننده انسان، ارائه راهکار برای پیشگیری از بروز و یا انجام اقداماتی برای کاهش اثرات مخاطره و نهایتا اقدام به موقع برای پاسخ به یک بحران. قطعا مدیریت بحران امری نیست که بتوان با انجام اقداماتی یک روزه، یک هفته ای یا حتی یک ماهه به آن دست یافت. لذا داشتن آمادگی در تمام اوقات امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

اگرچه در اکثر کشورهای جهان مدیریت بحران یک امر حکومتی است و مسئولیت آن برعهده دستگاههای دولتی است اما آنچه تجربیات گذشته حوادث مختلف نشان داده است انجام عملیات واکنش اضطراری مقابله با بحران از عهده سازمانهای دولتی به تنهایی خارج است و موفقیت در این مرحله در سایه تلاش گروهی امکان پذیر است لذا باید تمام افراد جامعه در آن مشارکت داشته باشند تا نتایج بهتری را شاهد باشیم.

یکی از موضوعاتی که در سالهای اخیر بر آن تاکید فراوانی شده است بحث مدیریت بحران جامعه محور یا به عبارتی مدیریت بحران مردم محور است. در این رویکرد تلاش ها به سمت و سویی سوق داده می شود که افراد جوامع توانمند شده و اقدامات اولیه بعد از بحران ها را خودشان سروسامان دهند.

در حال حاضر سازمان مدیریت بحران تهران طرحی با نام «داوطلبان واکنش اضطراری محله یا دوام» را از چند سال قبل راه اندازی نموده است که بر اساس این طرح از میان افراد با شرایط خاص از محله های تهران حدود ۶۰-۵۰ نفر زن و مرد در دوره های مختلف مرتبط با مدیریت بحران شامل: اطفاء حریق، امداد و نجات، کمک های اولیه و … شرکت نموده و بدین ترتیب «گروه دوام «محله خود را تشکیل می دهند تا بتوانند در ساعات اولیه بروز بحران بهترین و موثرترین اقدامات را برای حفظ و نجات جان خود، خانواده و افراد محله شان انجام دهند.

امید آنکه این الگوی مدیریت بحران مردم محور که بومی کشور عزیزمان ایران است بتواند در کلیه نقاط کشور تسری یافته و شاهد نتایج مثبت این اقدام مهم باشیم.

دانشجوی دکترای سلامت در بلایا و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

حسن قدسی

عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی نیشابور

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.