مدیریت استرس

مدیریت استرس

«درجهان تنها یک فضیلت وجود دارد و ان اگاهی است و تنها یک گناه و آن جهل است»

زندگی ما همواره با تغییرات و دگرگونی هایی همراه است که توانایی ها را برای رویارویی و سازش به چالش می کشند و در عین حال به میزانی ، تعادل حیاتی ما را به هم می زنند و تا زمانی که خود را با آن تغییرات سازگار و متعادل نماییم، در حالت برانگیختگی و تنش قرار می گیریم ، این حالت را استرس می نامند.

تغییراتی که در زندگی ما رخ می دهد و موجب بروز استرس می شوند لزوما منفی و ناخوشایند نیستند بلکه بسیاری از آنها ممکن است مثبت و خوشایند باشند.مردم به شیوه های مختلف در برابر استرس واکنش نشان می دهند. این واکنش به استرس ، مقابله نامیده می شود . در واقع مقابله ، فعالیت های درونی روانی و رفتاری هستند که فرد برای از بین بردن استرس یا به حداقل رساندن و کنار آمدن با آن به کار می گیرد .افراد خاصی به علت وی‍ژگی های شخصیتی خود ، آمادگی بیشتری برای تجربه استرس و ناراحتی در زندگی دارند و همین امر نیز به نوبه خود بر میزان آسیب پذیری آنها تاثیر می گذارد .

برخی وی‍ژگی های شخصیت های مقاوم در برابر استرس عبارتند از :

۱-احساس کنترل ،افراد دارای این ویژگی عمیقا باور دارند که می توانند مسیر زندگی خود و بسیاری از رویدادها و حوادث مربوط به خود را کنترل کنند . آنان در زندگی خویش هر گاه با مساله یا مشکلی روبرو می شوند به جای دلیل تراشی و انداختن گناه به گردن دیگران درصدد چاره جویی برای رفع آن مشکل بر می آیند.

۲-هدفمند بودن همراه با احساس تعهد و مسئولیت، اینگونه افراد در برابر فعالیت ها و اقداماتی که انجام می دهند، اعم از امور شغلی، تحصیلی، خانوادگی و … خود را مسئول و متعهد می دانند آنان در هر فعالیتی احساس هدفمندی می کنند و از هدفمندی فعالیت های خود کاملا آگاهی دارند.

۳-احساس مبارزه طلبی و چالش جویی،این افراد از فشارها، چالش ها و تعارضات ناشی از زندگی نمی هراسند بلکه حتی آنها را به منزله فرصت هایی می دانند که زمینه رشد و تعالی آنان را فراهم می سازند . ویژگی مبارزه طلبی، این افراد را انعطاف پذیر می سازد زیرا آنان می دانند که زندگی یعنی دشواری و تلاش مستمر برای رفع خستگی ها.

۴- شاداب زیستن،این افراد حتی به هنگام رو برو شدن با تنش ها و ناکامی های روحی ، شاداب و بذله گویی خود را رها نمی کنند این ویژگی موجب گسترش روابط انها با دیگران می شود، دیگران آنها را دوست داشتنی، قابل اعتماد و فوق العاده می دانند.

۵-توانایی ابراز وجود ، آنها به راحتی می توانند خواسته ها، نظرات و تمایلات خود را ابراز نمایند و از واکنش های دیگران هراسی ندارند.

استرس علائم و نشانه هایی دارد که در افراد مختلف به شیوه های متفاوتی بروز می کند .

نشانه های جسمانی شامل: گرفتگی یا انقباض(گلو، سینه، شکم و …)، تپش قلب، پرش عضلانی، خستگی، خشکی دهان، زودرنجی و بی قراری و …

نشانه های رفتاری شامل: پرخاشگری، نداشتن تمرکز، جویدن ناخن، مکیدن انگشت، پر خوری و کم خوری و…

نشانه های فکری شامل: گیجی،شلوغی ذهن، اشتباهات مکرر، کم دقتی، بهانه جویی،ضعف در تصمیم گیری و …

نشانه های عاطفی: عصبانیت، اعتماد به نفس پایین، افسردگی،بی تفاوتی، تحریک پذیری و … می باشند.

روش های افزایش مقاومت در برابر استرس:

۱-شناسایی منابع فشار و مقابله با آنها: قدم آغازین در مقابله اثر بخش آن است که دقیقا مشخص شود چه عواملی موجب شار روانی شده اند و قدم دوم یافتن راه حل شازگاری برای مقابله با آن است .

۲- تعدیل سبک زندگی :گاهی سبک زندگی،فشار آور است . آشکار است که لازمه رهایی از فشار تغییر و تعدیل چنین رویه ای است.

۳-تمرین شهامت ورزی:ناتوانی در ابراز نظر و بیان خواسته ها،علیرغم میل زیاد برای این کار ، خود به خود ایجاد استرس می کند بنابراین تمرین شهامت ورزی ، می تواند فرد را در برابر فشارها مقاوم سازد.

۴-افزایش سطح سلامت جسمی و روانی:تغذیه مناسب،ورزش ، رویکرد هدفمند به زندگی،شوخ طبعی،روابط اجتماعی مناسب،می توانند هم سلامت جسمی را فزونی بخشند و هم سلامت روانی را،پیداست که فرد سالم آسانتر می تواند مشکلات،سختی ها و تنش ها را از سر بگذراند.

۵- افزایش مهارت های ذهنی:آگاهی، دانش و اطلاعات بالا،آدمی را در برابر برخی معضلات و مشکلات ایمن می سازد. بنابراین آنان کمتر زندگی خود را فشار آور ارزیابی می کنند.

۶-گفتگوی مثبت با خود: گفتگو با خود، همانند کلام دیگران می تواند بر رفتار و نگرش افراد تاثیر داشته باشد ، به همین سبب مشخص شده است که تحسین و تکریم خود و اجتناب از تحقیر و تنبیه مستمر خویش می تواند فرد را در برابر فشارهای روانی مقاوم سازد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.