مدیرعامل فولاد خراسان در نشست با خبرنگاران و مدیران مطبوعات شهرستان: نیشابور به باشگاه تولیدکنندگان میلیونی فولاد پیوست

مدیرعامل فولاد خراسان در نشست با خبرنگاران/

1جایگاه  نیشابور و خراسان را در فولاد کشور حفظ کردیم

مدیرعامل فولاد خراسان، در دومین نشست خود با خبرنگاران در سه ماه گذشته، افتتاح رسمی پروژه فولادسازی شماره ۲ در این مجتمع در هفته های آتی و افزایش سالانه ۷۰۰ هزار تن به ظرفیت تولید فولاد خام در نیشابور را مظهر اقدام و عمل در راستای اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: با افزوده شدن کارخانه «گندله سازی» در بهار سال آینده، نیشابور زنجیره ی تولید فولاد از سنگ آهن تا محصول نهایی را به طور کامل در مجموعه ی تولید فولاد خود تکمیل خواهد کرد.

سیدحسین احمدی سلیمانی روز چهارشنبه، سوم آذرماه در نشست با اصحاب رسانه و مدیران مطبوعات نیشابور، با بیان این که برای راه اندازی دومین واحد فولادسازی در سایت مجتمع فولاد خراسان، بیش از ۷۰۰میلیارد تومان سرمایه گذاری در شهرستان اتفاق افتاده است، افزود: تلاش ما این بوده است که نیشابور را در جایگاه سومین قطب تولید فولاد کشور حفظ کنیم که با افزایش ظرفیت صورت گرفته در مجتمع فولاد خراسان این اتفاق هم اکنون محقق شده است.

اتکا به توان داخلی برای راه اندازی کارخانه

مدیرعامل فولاد خراسان با اشاره به حجم عظیم عملیات صورت گرفته در طرح توسعه فولادسازی این شرکت، از جمله بیش از ۱۰۰هزار متر مکعب خاک برداری، اجرای ۸۰ هزار تن بتن ریزی، نصب بیش از ۳۰هزار تن قطعات و ماشین آلات داخلی و خارجی و اجرای ۲۷ هزار تن اسکلت فلزی ،افزود: ظرفیت زیرساخت هایی از قبیل آب و گاز و برق تا دو برابر در فولاد خراسان افزایش یافته است و به این ترتیب نیشابور همه ی زیرساخت های لازم برای تولید سالانه بیش از دومیلیون تن فولاد را آماده کرده است.

وی با بیان این که پروژه های قبلی شرکت عمدتا توسط شرکت های خارجی انجام می شده است، ادامه داد: در دو پروژه فعلی، که واحد فولادسازی آن ظرف هفته های آینده رسما به بهره برداری می رسد، پیمانکاران داخلی نقش محوری داشته و بیش از دوسوم حجم ماشین آلات و قطعات توسط شرکت های داخلی اجرا شده است.

حفظ جایگاه نیشابور به عنوان قطب سوم فولاد کشور

احمدی سلیمانی خاطرنشان ساخت: فولاد خراسان در مجتمع عظیم سنگ آهن خواف (سنگان) با این هدف سرمایه گذاری نموده است که سنگ اهن موجود در منطقه خراسان، در این استان مورد استفاده قرار گیرد تا ارزش افزوده آن نصیب مردم منطقه شود. از جمله اقدامات صورت گرفته در این مسیر راه اندازی گندله سازی در نیشابور است تا ضمن تکمیل زنجیره تولید، هزینه های تمام شده محصول نهایی، از جمله با کاهش هزینه های حمل و نقل مواد اولیه کاهش یابد. این انتظار هم از فولاد خراسان وجود داشته که ضمن حفظ جایگاه نیشابور به عنوان یکی از قطب های اصلی تولید فولاد کشور، در استفاده از مواد اولیه و منابع موجود در داخل استان، از جمله سنگ آهن سنگان شرایط لازم را فراهم آورد.

گشایش در صنعت با تغییر فضای دیپلماسی

مدیرعامل فولاد خراسان با بیان این که مهم ترین تاثیر توافق برجام را بر صنایع داخلی می توان راحت تر شدن دسترسی به فناوری روز دنیا دانست ، افزود: مهم ترین اثر تحریم، عدم دسترسی به فناوری های روز دنیا بود. امروز شرکت های اصلی اروپایی، خود وارد مذاکره شده اند و قراردادهای خوبی برای نوسازی و به روزسازی برخی تجهیزات بسته شده است.

وی تاثیر دیگر رفع تحریم ها را چالاک تر شدن صنایع در بازار رقابتی موجود دانست و افزود: با به روز سازی صنعت شاهد کاهش هزینه های تولید و افزایش رقابت پذیری خواهیم بود و به این ترتیب امکان رقابت بهتر در بازارهای صادراتی نیز برای ما فراهم می شود.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات مهم در یک سال گذشته در صنایع فولاد کشور، افزایش صادرات بوده است و فولاد خراسان نیز با صدور ۶۰ هزار تن محصول در سال جاری به کشورهای عراق، ترکمنستان، افغانستان و پاکستان در مسیر افزایش صادرات و تحقق اقتصاد مقاومتی با حفظ توان تولید خود گام برداشته است.

احمدی اضافه کرد: خوشحال ایم که می توانیم اعلام کنیم یک چهارم از محصولات صادراتی ما به عراق و برای بازسازی عتبات صورت گرفته است.

وی افزود: با توجه به چشم انداز در نظر گرفته شده برای تولید فولاد در کشور در سال ۱۴۰۴، افزایش مزیت های رقابتی در بازارهای هدف صادراتی و توسعه بازارهای صادرات بایستی یکی از استراتژی های شرکت های فولادی باشد و با همین هدف فولاد خراسان در حال برنامه ریزی برای صدور محصولات خود به بازارهای خارج از منطقه است.

نقش فولاد خراسان در توسعه منطقه و اقتصاد کشور

احمدی سلیمانی که خود زمانی سکان هدایت صنعت استان را در سازمان صنایع و معادن خراسان رضوی برعهده داشته است، با بیان این که فولاد یک صنعت مادر و استراتژیک در تمام دنیاست ، افزود: سرریزهای توسعه ای فولاد نقش مهمی در اقتصاد کشور و مناطق استقرار این صنعت دارد.

مدیر عامل فولاد خراسان در تشریح این اظهار نظر گفت: به عنوان نمونه مجتمع فولاد خراسان در ۵سال اخیر ۱۲۸۰ میلیارد تومان در قالب عوارض، مالیات و… پرداختی به امور مالیاتی، شبکه حمل و نقل ریلی، نیروگاه برق، تامین اجتماعی، شبکه بانکی و سایر پرداخت ها داشته است. علاوه بر این ها سرمایه گذاری چندین میلیارد تومانی این شرکت در احداث و تکمیل سد بار و یا اقداماتی نظیر تفاهم برای ایجاد تقاطع غیر همسطح در جاده نیشابور-فیروزه و مواردی از این دست از تاثیرات جانبی فعالیت فولاد در نیشابور است.

وی با بیان این که در فولاد، بر اساس آمارهای کارشناسان، به ازای هر شغل مستقیم، حدود ۲۰ شغل غیر مستقیم ایجاد می شود، افزود: موضوع اشتغال یکی از مهم ترین نیازهای امروز کشور است و تلاش همه دست اندرکاران اجرایی ایجاد شرایط اشتغال برای نیروی فعال و جوان کشور است و این یکی از دلایلی است که به توسعه فولاد در کشور توجه شده است.

احمدی افزود: یکی از شاخص های مهم برای ارزیابی رشد اقتصادی هر کشور اندازه گیری سرانه مصرف فولاد در آن کشور است. به طوری که سرانه مصرف در شرایط مناسب رشد اقتصادی، حدود ۳۰۰ کیلوگرم است و این رقم در کشور ما ۲۲۰ کیلوگرم در سال است. به عبارتی در صورت تحقق رشد بالای اقتصادی، این رقم سرانه باید افزایش یابد.

وی با اظهار این نکته که افزایش سرانه مصرف فولاد، نیاز به افزایش ظرفیت تولید در کشور را پدید می آورد، یادآور شد: ما در نیشابور تلاش می کنیم که همواره ۱۰ درصد تولید فولاد خام کشور در اینجا اتفاق بیفتد تا جایگاه این منطقه در فولاد کشور حفظ شود.

فولاد خراسان و محیط زیست نیشابور

مدیرعامل فولاد خراسان در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره تاثیرات و تبعات زیست محیطی این مجتمع صنعتی در شهرستان گفت: این یک واقعیت است که هر صنعتی، آلایندگی های مخصوص به خود را دارد و نمی توان هم صنعت و رشد منطقه و ایجاد اشتغال را خواست و هم از عوارض آن پرهیز کرد. اما در مورد فولاد خراسان یک نکته را باید به افکار عمومی منتقل کرد و آن این است که در فولاد خراسان، که مرتبا و بسیاری از اوقات به صورت سرزده مورد بازدید مسئولان و بازرسان محیط زیست قرار می گیرد، از استانداردهای موجود در کشور در سطح بالاتری هستیم و فرایندهای مرتبط با کاهش آلایندگی و کنترل مخاطرات زیست محیطی به خوبی مدیریت می شود به طوری که در سال ۱۳۹۲ این مجتمع به عنوان «واحد نمونه کشور» از سوی سازمان محیط زیست  کشور انتخاب شد. این انتخاب مسئولیت اجتماعی ما را دو چندان کرده و از این جهت، فولاد کوشیده است که شان و جایگاه این عنوان را برای خود حفظ کند.

احمدی خاطرنشان ساخت: در مورد کنترل گازهای خروجی نه تنها استانداردها را به طور کامل رعایت می کنیم، بلکه با نصب سیستم کنترل آنلاین آلاینده ها، اطلاعات مربوط به جنبه های زیست محیطی مان به طور مرتب از سوی سازمان محیط زیست رصد می شود.

وی توسعه فضای سبز در یک سال اخیر از ۱۱۰ به ۲۴۰ هکتار را از دستاوردها و اقدامات زیست محیطی این شرکت دانست و افزود: فولاد از جمله صنایعی است که آلایندگی آب و تولید پساب صنعتی ندارد و با چرخه بازیافت آب مصرفی و بازگرداندن آن به مدار تولید، حد اکثر استفاده را از آب موجود به عمل می آورد.

صنعت فولاد و مسئله آب در دشت نیشابور

احمدی در پاسخ به پرسش دیگری در رابطه با بحران آب در دشت نیشابور و تاثیر وجود کارخانه فولاد بر این بحران گفت: متاسفانه در دشت نیشابور ۹۰۰ حلقه چاه عمیق وجود دارد و برداشت بی رویه از منابع آبی زیرزمینی دشت نیشابور را با بحران مواجه ساخته است اما آن چه که به افکار عمومی در مورد مصرف آب در فولاد منتقل شده صحیح نیست.

وی تصریح کرد: از ۹۰۰ حلقه چاه موجود در نیشابور، تنها ۳ حلقه متعلق به فولاد است و در این مورد بزرگ نمایی شده است. تازه این در شرایطی است که فولاد در احداث سد «بار» چندین میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده است که با رعایت قانون توزیع عادلانه آب و رعایت حقوق کشاورزان منطقه، دوسوم آب ذخیره شده به آن ها و نیز برای تامین آب شرب شهرستان های فیروزه و نیشابور اختصاص یافته است. یک سوم از ذخیره سد هم متعلق به فولاد است که با بهره برداری از آن، از همان سه حلقه چاه موجود، دو حلقه را بسته ایم و این هم یکی از اقدامات زیربنایی ما در حوزه محیط زیست بوده است.

وی افزود: آن چه شایسته ی تحقیق و بررسی است این است که «مابه ازا»ی مصرف این مقدارآب در بخش صنعت و از جمله فولاد چه میزان اشتغال ایجاد شده است و راندمان سایر بخش ها از جمله بخش کشاورزی با توجه به سهم آن در تولید و اشتغال چگونه است؟

اشتغال زایی بومی

در پی طرح موضوع اشتغال در صنعت فولاد، مدیر یکی از نشریات حاضر در جلسه از میزان اشتغال در فولاد خراسان و سهم نیروهای بومی در این مجموعه پرسید و مدیرعامل فولاد پاسخ داد: در فولاد خراسان اکنون ۱۰۶۶ نفر کارکنان طرف قرارداد مستقیم شرکت و ۶۵۰ نفر نیروهای مشغول در پیمانکاری ها هستند. حدود هزار نفر هم در طرح های توسعه در زمان اجرای پروژه ها مشغول به کار بوده اند. این جدا از اشتغال غیر مستقیمی است که در صنعت فولاد به ازای هر شغل مستقیم حدود ۲۰ شغل غیرمستقیم برآورد می شود.

وی تصریح کرد: بیش از ۹۰ درصد نیروهای تحت  پیمان بومی منطقه هستند و در جذب کارکنان خود شرکت هم سیاست بومی گزینی اجرا شده است و به طور مثال ۱۰۰درصد نیروهای دیپلمه بومی نیشابورند. در مقطع فوق دیپلم هم جذب نیروی بومی در سطح استان بوده که عملا اکثریت نیروها بومی نیشابور هستند. به طور کلی بالغ بر ۸۰ درصد پرسنل فولاد خراسان نیشابوری اند.

ضمن آن که در ایجاد اشتغال غیر مستقیم هم سهم اصلی را نیشابوری ها دارند؛ مثلا در بخش حمل و نقل واقعیت اقتصادی ایجاب می کند که حمل بار از نیشابور  توسط باربری نیشابوری صورت گیرد تا مقرون به صرفه باشد.

فولاد در آستانه خروج از بحران

احمدی، که عضو هیات مدیره انجمن تولید آهن و فولاد کشور نیز هست، درباره ی وضعیت رکود بازار محصولات فولادی گفت: این رکود یک مساله جهانی است و چین که ۶۰درصد فولاد جهان را تولید می کند، در سال های اخیر با کندی رشد اقتصادی مواجه شد، که این مساله تاثیر عمیقی بر اقتصاد جهان به جا گذاشت.

وی با بیان این که تاثیر کاهش قیمت نفت بر صنایع داخلی کشور ما متفاوت از دیگر کشورهای صنعتی است، گفت: در همه جای دنیا با کاهش قیمت انرژی، قیمت تمام شده محصولات هم پایین می آید، چرا که هزینه ی مصارف انرژی کم می شود، اما در کشور ما به علت آن که در فرایند هدفمندی یارانه ها قرار گرفته ایم، به عنوان نمونه سال گذشته علی رغم کاهش قیمت نفت، قیمت برق صنایع را افزایش دادند.

مدیرعامل و عضو هیات مدیره فولاد خراسان در عین حال افزود: بر اساس پیش بینی های جهانی، سال ۲۰۱۷ شاهد خروج بازار فولاد جهانی از رکود خواهیم بود و در حال حاضرنشانه هایی از این موضوع مشاهده می شود. وی ابراز امیدواری کرد که با اجرای سیاست هایی از سوی دولت برای خروج از رکود و تحقق رشد اقتصادی، شاهد رونق بازار فولاد داخل هم باشیم.

در فولاد حقوق نجومی نداریم

یکی از حاضران در جلسه هم از مسئله فیش های نجومی پرسید و از این که آیا این مساله در فولاد خراسان هم وجود دارد، که احمدی پاسخ داد: در فولاد خراسان مسئله پرداخت ها کاملا شفاف است و سازمان بازرسی هم اطلاعات مربوط به فیش های حقوقی را دریافت و آن را بررسی نموده است و اعلام نموده که هیچ پرداختی غیرمتعارفی نداشته ایم.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.