مخابرات نیشابور حقوق کارگرانش را نداد

برای چهارمین ماه پیاپی؛

مخابرات نیشابور حقوق کارگرانش را نداد

 

حدود یک ماه پیش در شماره ۲۴۱ نشریه خیام نامه در ستون «در خبرها نیامده بود « مطلبی درج شده بود با این مضمون که بیش از ۱۰۰ نفر از کارگزاران مخابرات روستایی نیشابور و فیروزه از ابتدای سال ۹۴ تا کنون حقوقی دریافت نکرده اند.

پیگیری های ایشان و درج مطلب فوق در خیام نامه موجب شد تا سرانجام تنها مبلغ ۱ میلیون تومان به صورت علی الحساب به این کارگزاران پرداخت شود.

این ماجرا سبب شد که جمعی از این کارگزاران که از دریافت مطالبات خود نا امید بودند با ارسال دردنامه ای به خیام نامه ، از این طریق صدای خود را به گوش مسئولان برسانند.

نماینده این کارگزاران می گوید : کارگزاران روستایی که اغلب سوابق کاری بیشتر از ۱۰ تا ۲۵ دارند از ابتدای سال ۹۴ تا کنون تنها در یک نوبت در اوایل مرداد ماه مبلغ ۱ میلیون تومان به صورت علی الحساب دریافت کرده اند و حق بیمه آنها نیز پرداخت نشده و دفترچه تامین اجتماعی نیز تمدید اعتبار نشده است.

یکی دیگر از امضا کنندگان دردنامه با اشاره به قطع بیمه اش می گوید: خطر بالا رفتن از دکل های بلند مخابراتی برای انجام وظیفه آن هم بدون بیمه ، ما و خانواده مان را تهدید می کند. این در حالی است که مخابرات هیچ گونه ابزاری نیز در اختیار ما قرار نمی دهد و من و سایر دوستان از وسایل شخصی خودمان برای انجام کارهای مختلف استفاده می کنیم.

لگزیان ، نماینده کارگزاران درباره این موضوع می گوید : مراکز مخابرات روستایی در خراسان رضوی خصوصا در نیشابور و فیروزه در روز ۲۹ اسفند ۹۳ در اقدامی شتاب زده بسته شد. پس از تعطیلات نوروز ، مخابرات یک قرارداد واسطه ای به ما ارائه کرد و اعلام کرد یا باید آن را امضا کنیم یا مخابرات نیروهای جدیدی را به کار خواهد گرفت. طبق این قرارداد تمام سنوات ما از زمان امضای قرارداد جدید محاسبه می شد و مطالبات قبلی نیز تسویه نخواهد شد. طبق این قرارداد ساعات کار ۲ تا ۳ ساعت خواهد بود و بیمه نیز بر اساس ۱۰ تا ۱۵ روز کار در ماه پرداخت می شود. اما ما این قرارداد را نپذیرفتیم.

با شکایت به اداره کار ، مخابرات مکلف به تمکین از قانون شد و طبق رای صادره ، کارگزاران باید در کار خود ابقا می شدند ، حق سعی مدت مذکور به مبلغ ۲ میلیون و ۴۶۵ هزار تومان و حق بیمه آنها نیز می بایست پرداخت گردد.

کارگزاران با وجود حکم صادره از سوی هیات حل اختلافِ اداره کار، جهت انجام تعامل اجرای حکم را درخواست نکردند. اما مخابرات نیز تا کنون به تعهدات قانونی اش عمل نکرده وحتی برای ادامه کار توافق نامه ای را به ما پیشنهاد کردند که کارگزاران در آن شکایت های خود را پس گرفته و در آینده نیز شکایتی نخواهیم داشت!

مسئول انجمن صنفی مخابرات روستایی نیشابور و فیروزه، با اشاره به این موضوع که قصد ما تعامل و همکاری بوده است، افزود : پیگیری های زیادی در این زمینه انجام شده است. چندین تجمع در جلوی مجلس از سراسر کشور شکل گرفت. بخش خبری ۲۰:۳۰ با تهیه گزارشی از یکی از این تجمع ها، آن را تجمع عده ای از مردم در اعتراض به افزایش نرخ تعرفه مخابرات!! نامید.

لگزیان، درباره پیگیری نمایندگان مجلس نیز گفت : نمایندگان مجلس می گویند ما قانون تصویب کرده ایم و از آن حمایت می کنیم و مکاتباتی هم انجام داده ایم. اما گویا مکاتبات آنها نیز تا کنون چاره ساز نبوده است.

اشاره نمایندگان به ماده ۸۳ قانون الحاقی مقررات مالی دولت به تاریخ ۰۴/۱۲/۹۳ است که می گوید: …در هر صورت وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، تعاون، کار و رفاه اجـتماعی و امور اقتصادی و دارایی، ملزم به رفع مشکلات اجرای بند (۶۴) قانون بودجه سال ۱۳۹۱ کل کشور مرتبط با کارگزاران مخابرات روستایی هستند و شرکت متولی (شرکت مخابرات ایران) مکلف به استمرار بیمه و قرارداد مستقیم با کارگران، پیمانکاران و کارگزاران روستایی تا زمان بازنشستگی طبق شرایط و ضوابط مقرر در قانون کار می‌باشند.

به گفته این کارگزاران مخابرات روستایی، با وجود تصریح قانون و علی رغم اعلام روابط عمومی شرکت مخابرات ایران مبنی بر سود ۱۲ هزار میلیاردی مخابرات، شرکت هر بار به بهانه عدم وجود منابع مالی از اجرای قانون سرباز می زند.

گفتنی است، واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، اواخر خردادماه سال جاری عنوان کرد : از یک سال و نیم گذشته پیگیر این موضوع بودیم که سرانجام با زحمت اعضای کمیسیون صنایع و برگزاری جلسات موضوع در آخرین به یک نتیجه رسیدیم و آن را در قالب بخشنامه‌ای ابلاغ کردیم. بر اساس این بخشنامه که در ۱۹ خرداد ابلاغ شده است ، موضوع قرارداد مستقیم با کارگزاران مخابرات روستایی لازم الاجرا است و باید در دستور کار مدیران عامل شرکت مخابرات قرار گیرد.

با این وجود ، گویا شرکت مخابرات اعلام کرده است که این شرکت متعلق به بخش خصوصی است و دولت نمی تواند در آن دخالت نماید.

پیگیری های خبرنگارخیام نامه جهت ارتباط با شهرآبادی ، مدیریت مخابرات نیشابور ، به نتیجه نرسید و وی در پاسخ به تماس تلفنی خبرنگار خیام نامه عنوان کرد: فعلا به دلیل مشغله کاری و حضور در جلسه ، قادر به پاسخگویی در باره این موضوع نیستم و تماس تلفنی را قطع نمود.

عضو شورای هماهنگی کارگزاران مخابرات روستایی کشور، ضمن تقاضا از مسئولین ذی ربط جهت رسیدگی به این موضوع عنوان کرد: مدیریت مخابرات نیشابور پس از حدود ۱۵ سال به دکتر شهرآبادی که نیرویی بومی هستند و نگاه ایشان به مجموعه به سمت ارتقای توسعه و ارائه خدمات است ، سپرده شده است. ما امید داریم با مدیریت ایشان نگاه به مجموعه عوض شود و به گونه ای باشد که به نفع همه مجموعه مخابرات باشد نه این که مانند سابق با هدف کاهش هزینه ها، پایمال شدن حقوق کارگزاران روستایی که اکثرا جزو نیروهای ارزشی و رزمندگان دفاع مقدس هم هستند، را شاهد باشیم.

پرسش این جاست که ایا این کارگزاران که در توسعه مخابرات روستایی نقش حیاتی دارند، باید در پایان هر سال جهت تمدید قرارداد یا اجرای قانون دچار نگرانی و نا امیدی باشند و این گونه جهت دریافت مطالبات و حقوق اولیه خود خود دچار دردسر شوند؟

و شاید هم باید پرسش را اینگونه مطرح کرد که آیا واگذاری شرکت مخابرات به بخش خصوصی(؟!) توانسته از مشکلات آن بکاهد یا اعضای خانواده بزرگ مخابرات را دچار تنش ها و آسیب های جدید کرده است؟

الهام صادقی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.