محمد ،ترکیبی از موسی و عیسی

محمد ،ترکیبی از موسی و عیسی

اوج صلابت و اوج محبوبیت

شرح وتفسیر عظمتی همچون پیامبراکرم (ص) بسیار سخت و بلکه محال است. دکتر علی شریعتی در یکی از سخنرانی های خود از دریچه ای متفاوت به شرح خصوصیات و ویژگی های رسول گرامی اسلام پرداخته است که گوشه هایی از این تفسیرزیبا به خوانندگان گرامی تقدیم می شود:

هیچ شخصیتی در تاریخ وجود ندارد که صلابت در اوج و محبوبیت در اوج را با هم جمع کرده باشد. در یک شخصیت، این همه عظمت،که آدم در برابرش احساس عجز و هراس می کند و درمقابل، حالتی دیگرکه آدم در برابر مهرو محبت بی انتهایش احساس یک انس دوستانه خصوصی می نماید.

نظمش شگفت انگیز است.سه اتاق گلی و سقفی از برگ و درخت خرما را طوری ارگانیزه کرده ونظم داده که بزرگترین بروکراسی دنیا این قدر دقت ندارد.

آدم گوشه مسجدش که می نشیند، دستگاه پیامبر را تجسم می کند. این آدم که این همه امپراطوری های عظیم روی زمین و آن دستگاه عظیم ایوان مدائن را درکمتر از ربع قرن با خاک یکسان کرد، که بوده؟ دم و دستگاهش چه قدر است؟ کسانی که رفته باشند دیده اند، ستون هایی که الان داخل مسجد پیامبر حاشیه طلایی دارد خود ستون های زمان پیامبر است که در جای همان ستون ها گذاشته اند. هر وقت پیامبر نمازش را می خوانده، آنجا می ایستاده کنار منبر، یعنی هر کس هرمشکلی دارد می تواند بیاید وبگوید. اما این مرد یک وقت احتیاج به کمیسیون دارد، روسای قبایل آمده اند و
می خواهند با او صحبت کنند، مذاکره ای که به سرنوشت اسلام مربوط است. دراین صورت به یک اتاق در بسته نمی رود! می آیدوکنار این ستون دیگرمی نشیند. این جا که می نشیند،مسلمانها هنگام ورود متوجه می شوندکه کمسیون دارد و دیگر نباید پهلویش بنشینند. معلوم می شود که مهمان خارجی دارد، مذاکرات سیاسی مهم دارد. مرز درست نکرده، دیوار هم درست نکرده ، اما نظمش برقرار است، ولی سادگی اش هم مشخص است.مردی که در سیاست است، در مبارزه است، در کشمکشها است، در گوش دادن به درد دل مردم است، یک چنین عظمتی احتیاج به تفکر، تامل، خاموشی و انزوا هم دارد. هر وقت که خودش با خودش می خواهد تنها باشد، به ستون تجهد می رود.آن جاکه هست، هیچکس پیشش نمی رود.خودش تک و تنها است،حتی هیئت های نمایندگی که می آیند باید صبر کنند.

شرح زندگی و سرزمین پیامبر را که آدم
می بیند، متوجه می شودکه پیامبر هرکجا که می رفته است، یکی از خصوصیاتش، مثل عقاب، بلند نشینی است. هرجا اطراق می کردند و خیمه می زدند، بایستی آن جا بلندترین نقطه را انتخاب کند، مثلا برای حج، در عرفات، منا را نگاه کنید: جای پیامبر در تپه خیف یعنی بلندترین تپه سرزمین منابوده است. عرفات یک دشت و یک جلگه است. در یک گوشه اش، یک تپه هست که در عرفات پیامبر آن بالا رفته و اقامت داشته است. در پیش از بعثتش، در تمام کوهای اطراف مدینه، بلندترین و مرموز ترین قله حرا است.آن جا را برای اعتکاف و تنهایی خودش انتخاب کرده است. حتی گوشه نشینی و انزوای او برخلاف روحهای منزوی و گوشه نشین، که به سوراخ ها، زیرزمین ها و غارها می رفته اند؛در قله، در ستیغ و در بلندای کوه است.

یکی از خصوصیات دیگر پیامبر «عامی بودن» است. او از ۵ عامل مهم مادر، پدر، مکتب و مدرسه، تمدن و زمان که در تربیت افراد نقش دارد بی بهره است.اوآزاد آزاد رشد می کند و به استعداد فهم و پذیرش مفاهیم، معانی و ارزشهایی دست پیدا می کندکه بشریت نمی تواند بفهمد، نمی تواند بپذیرد و نمی تواند داشته باشد.

چنین عظمتی وارد خانه می شود: این زن ها در قیافه پیامبر فقط یک شوهر خوب می بینند. این چگونه آدمی است که در بیرون، امپراطوری ها از او می ترسند ولی وارد خانه اش که
می شود، سراسرمهر ومحبت و عشق به خانواده وزن و فرزند است.

در کوچه ها که می‌آید ، برای همه بیوه ها، برای بی پناه ها و برای غریبه‌ها، که هیچ کس سلامشان نمی کند، تنها رفیق است، دست کارگری را می گیرد، می بوسد و جلوی سپاهش پرچم می کند و می گوید: این دستی است که هرگز آتش در آن اثر نخواهد کرد!

گاه او را در صحنه‌های مرگ بار جنگ می‌بینیم که از شمشیرش خون می‌چکد و پیشاپیش یارانش که برای کشتن یا کشته شدن بی‌قراری می‌کنند، و گاه وی را می‌بینیم که وقتی هر روز در رهگذرش مرد یهودی از بام خانه‌اش خاکستر بر سرش می‌ریزد و او نرم‌تر از مسیح، هرگز روی درهم نمی‌کشد و یک روز که از کنار خانه وی می‌گذرد و از خاکستر مرد خبری نمی‌شود، می‌پرسد رفیق ما امروز سراغ ما نیامد؟ و چون می‌شنود که بیمار شده است به عیادتش می‌رود.

توصیفات زیبای دکتر را با جمله ای از «برناردشاو»، نویسنده ی شهیر ایرلندی به پایان
می بریم آنجاکه می گوید:

من زندگی این مرد شگفتی آور را بررسی کرده وبه این اعتقاد رسیده ام که باید اورا نجات بخش بشریت نامید و بر این باورم که اگر فرصت برای مردی همانند او فراهم شودو به تنهایی حکمران دنیای جدید گردد تو فیق خواهد یافت مشکلات آن را با شیوه ای مسالمت آمیز بر طرف کند.

نویسنده :رضا شیرمحمدی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.