محسن غرویان: مردم، مظلومیت هاشمی را جبران کردند

 

ناطق، روحانی و سید حسن، راه آیت ا… را ادامه دهند

هاشمی رفسنجانی از میان ما رفت و در این میان فقدان وی، برخی از صاحب‌نظران و سیاسیون را نگران کرده‌است. آن‌ها در این فکر هستند که آیا راه هاشمی ادامه‌خواهد یافت؟ آیا کسی می‌تواند همان نقشی که‌ وی ایفا می‌کرد را ادامه دهد؟ در نبود شیخِ اکبر چه اتفاقاتی رخ خواهد داد؟ مردم با حضور میلیونی خود در روز گذشته نشان دادند که حامی راه هاشمی هستند و نمی‌خواهند این مسیر به بن‌بست برسد. در همین راستا، محسن غرویان، روحانی برجسته
نیشابوری و ازاساتید حوزه معتقد است که سیدحسن خمینی و ناطق‌نوری باید راه وی را ادامه دهند. غرویان در گفت‌وگو با روزنامه «قانون» از چرایی حضور میلیونی مردم، منش هاشمی و لزوم ادامه راه وی می‌گوید که مشروح گفت‌وگوی قانون را با این روحانی را «بازنشر» می نماییم:

در مراسم تشییع آیت ا… هاشمی رفسنجانی شاهد حضور همگانی مردم از قشرهای مختلف بودیم، این شکوه و عظمت برگرفته از شخصیت ‌حقیقی هاشمی بود یا آن را از جایگاه حقوقی ایشان می‌دانید؟

صحنه های حضور میلیونی مردم تهران در مراسم تشییع پیکر آیت ا.. هاشمی رفسنجانی را که می دیدم، یاد دو مراسم بزرگ دیگر که با استقبال میلیونی از سوی مردم همراه بود افتادم. اولی تشییع پیکر حضرت امام خمینی  بود و دیگری نیز مراسم آیت ا… بهجت در قم. اما نکته قابل توجه و خصوصیت مشترک بین آن‌ها را می‌توان جنبه مردمی بودن این شخصیت ها دید.  پیکر آیت ا… هاشمی رفسنجانی بدون حضور تشریفات رسمی و حکومتی با عشق و علاقه مردم تشییع شد. من در این میان قدرت الهی را دیدم در حالی که نسبت به ایشان در زمان حیات ظلم و جفای بسیاری صورت گرفت، ایشان با وجود مظلومیت در اوج عزت و محبوبیت میان مردم به خاک سپرده شد. جلوه اراده الهی در تشییع پیکر ایشان مشهود بود. زمانی که مردم کسی را مظلوم بیابند به حمایت از او می‌روند و مردم تهران امروز مظلومیت هاشمی را جبران کردند.

آیا در شرایط فعلی کسانی هستند که جای خالی هاشمی رفسنجانی را پر کنند؟

آیت ا… هاشمی رفسنجانی تمام عمرشان را در حال خدمت به انقلاب بودند. ایشان تمام پست های حساس نظام را پذیرفتند و به خوبی از پس آن برآمدند و شاید در حال حاضر کسی را در جایگاه ایشان نداشته باشیم. اما من در ناطق نوری و حسن روحانی این ظرفیت را می بینم که بتواند راه ایشان را ادامه دهد. در مجلس خبرگان آیت ا… سید حسن خمینی با ورود به این مجلس می‌تواند خلا نبود ایشان را پر کند. به هر حال امیدواریم این شخصیت‌ها از نظر بینش و تفکر و مشی مردمی داشتن بتوانند راه هاشمی رفسنجانی را ادامه دهند.

آیا خط مشی هاشمی رفسنجانی در آینده ادامه‌ دار خواهد شد؟

به امید خدا شاگردان مکتب فکری، سیاسی و اجتماعی ایشان راه را ادامه خواهند داد. در دانشگاه آزاد و در مجمع تشخیص مصلحت و بسیاری از نهاد هایی که بر اساس تفکر و اندیشه و برنامه های ایشان حرکت می کردند، افراد زیادی هستند که از مبانی فکری و اندیشه‌ها و آرمان‌های ایشان صیانت خواهند کرد. هاشمی رفسنجانی در زمان حیات خود همیشه به دنبال وحدت و اتحاد مردم بود.

دیروز شاهد این بودیم که مراسم بدرقه و بزرگداشت ایشان نیز موجب وحدت و حضور گروه‌های سیاسی مختلف با طرز تفکرهای متفاوت بود. مسئولان کشور این فرصت را باید مغتنم بشمارند و مسئولان سیاسی و فرهنگی کشور باید از ظرفیت اندیشه هاشمی رفسنجانی و مکتب فکری ایشان استفاده کنند و جامعه را به سوی وحدت سوق دهند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.