ماری جوانای اسلامی و بی خطر واقعیت ندارد!

دکتر مهین شوروزی

مدیر داروی معاونت غذا و دارو علوم پزشکی نیشابور

 متاسفانه چندی است تبلیغات فروش ماری جوانا در شبکه های مجازی به وفور مشاهده می شود تبلیغاتی فریبنده با عناوینی چون «ماری جوانای اسلامی! و بی خطر!». اما واقعیت چیست؟

ماری جوانا یا کانابیس نام ترکیبی است که از گیاه شاه دانه استخراج می شود. البته این ترکیب اسامی دیگری هم دارد اسامی چون  گرس، بنگ، حشیش، علف، گل، مرجان، ماری و…

ماده اصلی ایجاد کننده اثرات مختلف ماری جوانا تترا هیدرو کانابینول با نام اختصاری THC است. علت اصلی گرایش به این ماده ی محرک، نشئگی و دوری از واقعیت به شکل  زود گذر است. ماری جوانا دارای اثرات کوتاه مدت و بلند مدت زیادی است که به اختصار به آنها اشاره می شود:

افزایش ضربان قلب که می تواند منجر به حملات قلبی نیز شود، سرفه و بیماری های ریوی، چشم های قرمز و مردمک گشاد شده، خشکی دهان  و افزایش اشتها و البته عوارض روانی خطرناکی مانند توهم، عدم درک از زمان، فراموشی و کم شدن حافظه، افسردگی، اضطراب و عکس العمل کند و آهسته به محرک ها (که این عارضه دارای اثرات خطرناک بر عملکرد فرد در اعمال زندگی روزمره مانند رانندگی است.)

همچنین دود ماری جوانا همانند دود سیگار، دارای مواد سرطان زای خطرناکی است. 

متاسفانه در کنار اثرات کوتاه مدت و گذرای ماری جوانا بر جسم و روان انسان، این ماده دارای اثرات دراز مدتی است که برای همیشه  ماندگار می شوند.  این ماده می تواند روند تکامل مغزی را به تاخیر اندخته و باعث کاهش حافظه، قدرت تفکر و یادگیری گردد. به طوری که مطالعه ای در یکی از دانشگاه های نیوزلند نشان داده است که افرادی که در نوجوانی مصرف زیاد ماری جوانا را داشته اند ۸  واحد از IQ خود را در سنین ۱۳ تا ۳۸ سالگی از دست داده اند. این تحقیق همچنین عنوان می کند که توانایی از دست رفته، با قطع ماری جوانا برنگشته است.

تحقیقات مختلف نشان داده که ۳۰% از مصرف کنندگان ماری جوانا به اثرات آن وابسته شده و به راحتی قادر به ترک آن نمی باشند. 

 

متخصصان توصیه می کنند که به هیچ عنوان تحت تاثیر تبلیغات فریبنده افراد سود جو قرار نگرفته و جسم و روان خود را با اثرات زود گذر ترکیباتی که زمیته اعتیاد شما را به سایر مواد مخدر فراهم می نمایند، نابود نسازید.  

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.