مادر نیشابوری فرشته نجات ۶ بیمار شد

مادر نیشابوری فرشته نجات ۶ بیمار شد

در آستانه برگزاری یازدهمین سال جشن نفس که در ۱۳ شهریور ماه به منظور تقدیر از خانواده‌های اهدا کننده اعضای مرگ مغزی و با هدف ارتقای فرهنگ اهدای عضو در کشور برگزار می‌شود، در همین نزدیکی خودمان، خانواده ای با روحی بزرگ، اعضای بدن مادرشان را پس از مرگ مغزی به بیماران نیازمند پیوند اهدا کردند.

فرشته ای در همین نزدیکی ها

اعضای بدن صغری عمارلو ۵۴ساله ، ساکن نیشابور که پس از عمل جراحی بر روی کمرش، در۲۱ مرداد ماه به تشخیص پزشکان به مرگ مغزی دچار شده بود، در ۲۷مرداد، با رضایت خانواده اش و در حالی که در سالهای اخیر، خود مرحومه در زمان حیات، به همراه همسرش کارت اهدای عضو را دریافت کرده بود، در بیمارستان منتصریه ی مشهد به ۶بیمار نیازمند اهدا شد.

این مادر دچار مرگ مغزی که دیگر امیدی به زنده ماندن او نبود، فرشته نجات چند انسان دیگر شد و اهدای اعضای بدن او تسکینی شد بر درد فقدان او و اینک خانواده داغدارش از این که که عزیزشان باعث نجات انسان هایی دیگر شده و تپش دوباره قلب مادر خانواده، آهنگ امید به ادامه زندگی همنوعان شان است، تسلی می یابند.

همسر مرحومه صغری عمارلو در این زمینه گفت: همسرم یک سال و نیم قبل از من درخواست کرد که داوطلب اهدای عضو شویم و به من گفت: اگر در آینده برای من اتفاقی افتاد مایلم که اعضای بدنم را اهدا کنید. من نیز برای شما چنین می کنم. بعد از تشخیص مرگ مغزی همسرم، به مسئولین بیمارستان موضوع داشتن کارت اهدای عضو را گفتم که مورد استقبال مسئولین بیمارستان واقع شد.

به مادرمان افتخار می کنیم

آقای عمارلو در ادامه می گوید:وقتی موضوع را با چهار فرزندم در میان گذاشتم، آنها نیز با آغوش باز از این مسأله استقبال کردند. آنها گفتند ما موافق اهدای اعضای بدن مادرمان هستیم و به داشتن چنین مادری افتخار می کنیم. من هم به خاطر داشتن چنین همسر مهربانی افتخار می کنم و در عین حال که غم از دست دادن مادر خانواده برای مان سخت است ولی از اینکه بیماران چشم انتظار پیوند، بخاطر او جانی تازه گرفتند، بسیار خوشحالیم.

چه کسی می تواند پس از مرگ به مرگ مغزی، اهداء کننده عضو باشد ؟

هر کسی درهر سنی می تواند در صورت بروز مرگ مغزی با وصیت و دریافت کارت اهداء عضو و رضایت بستگان در زمان مرگ، اهداء کننده عضو باشد. شرایط پزشکی فرد در زمان مرگ مغزی تعیین کننده قابلیت وی برای اهداء عضو خواهد بود. اگر شخص درزمان حیات با تکمیل فرم اهداء عضو رضایت به این کار داده باشد مسلما خانواده ها در این تصمیم گیری قاطعانه و راحت تر تصمیم می گیرند.

اهداء عضو از نظر قانونی چه حکمی دارد ؟

اهداء عضو بر اساس قانون، بیمارانی که مرگ مغزی انان مسلم است مصوب ۱۷ فروردین ۱۳۷۹ مجلس شورای اسلامی، امری قانونی است.

بسـیاری مراجع تقلید شیعه و سنی نیز اهداء عضو به بیماران نیازمند اعضاء را جایز شمرده اند.

طبق آمارهای ارائه شده از سوی سازمان اهدای عضو در کشور سالانه حدود ۶ هزار نفر در کشور دچار مرگ مغزی می‌شوند.

آمار متفاوت و متضادی در مورد اهدای عضو در ایران منتشر شده است. دکتر کتایون نجفی زاده فوق تخصص بیماری های ریوی به نقل از آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرده است سالانه حدود سه تا شش هزار نفر در ایران مرگ مغزی می شوند که از این تعداد در سال گذشته اعضای ۴۰۰ بیمار مرگ مغزی به بیماران نیازمند عضو اهدا شد.

براساس این آمار هم اکنون اعضای پنج نفر در هر یک میلیون نفر، از مرگ مغزی ها در ایران اهدا می شود.

این در حالی است که تیر ماه سال گذشته رییس وقت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام کرده بود ایران رتبه سوم جهان در زمینه اهدای عضو را کسب کرده و در زمینه رضایت گیری از خانواده ها جهت اهدا عضو نیز رتبه نخست جهانی را از آن خود کرده است اما آمار جهانی گویای اهدای اعضای بیماران مرگ مغزی ۲۰ نفر در یک میلیون نفر است که این رقم در اسپانیا نزدیک به ۳۴ نفر در یک میلیون است.

الهام صادقی ـ خبرنگار

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.