«مادرخوانده» تئاتری «خیام»وار

vffdgداود فرهادی- وودی آلن، کارگردان و نمایشنامه نویس و کمدین آمریکائی در جایی می‌گوید:« به زندگی پس از مرگ اعتقادی ندارم، ولی محض احتیاط زیرپیراهنی می‌برم.»

«مادر خوانده» کمدی بود از بهزاد آقاجانی نویسنده و کارگردان خوش ذوق نیشابوری که با دعوت از شراره رخام بازیگر صاحب نام سینما قصد داشت از تجربیات او در راستای پیشرفت تئاتر شهرمان بهره ببرد. از ویژگی‌های قابل توجه کارهای آقاجانی که در تئاتر «سقوط آزاد» هم آن را بخوبی نمایش داده بود و در این کار نیز، بازی گرفتن از بازیگران بگونه‌ای است که ببینده حضور کارگردان را احساس نمی‌کند. البته از دکور چشم نواز «مادر خوانده» هم نباید غافل ماند، همچنین بازی «سیدجواد حسینی» بازیگر توانای نیشابوری که با جان بخشیدن به نقش‌اش لحظات مفرحی را برای حاضرین رقم زد. دیگر اینکه تئاتر «مادرخوانده» که اندیشه «خیام»وار را در پس زمینه داستان خود داشت، لذت بردن از زندگی را دستمایه کار خود قرار داده بود و با این پرسش که «سهم ما از زندگی چیست؟» نکاتی فلسفی را جلوی روی تماشاگر می‌گذاشت تا مخاطب  فکر «خودکشی» را از سرش بیرون کند و به این جواب برسد که «سهم ما از زندگی لذت بردن است» با تمام سختی های آن، همانطور که خیام می‌گوید: «نیکی و بدی که در نهاد بشرست/ شادی و غمی که در قضا و قدرست/ با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل/ چرخ صدها بار از تو بیچاره ترست»

اما از نکات جانبی این نمایش که نباید از آن غفلت ورزید، حضور کمرنگ مخاطب برای دیدن تئاتر بود در حالیکه در شهری فرهنگی مانند نیشابور که جمعیتی پانصد هزار نفری دارد واقعا جای تامل و تفکر است این عدم استقبال؟! تمامی اهل تئاتر شهرمان امیدوارند با همراهی بیشتر مخاطب همانطور که «سینما شهر فیروزه» جانی دوباره بخود گرفت تئاتر این شهر هم روزهای خوشی را تجربه کند چون غالب تئاترهای نیشابور وابسته به هیچ ارگان و نهاد دولتی نیستند و هزینه‌های سنگین آن بر دوش هنرمندان است.

* تئاتر «مادر خوانده» با حضور ویژه شراره رخام در حالی بیست و نهم اردیبهشت تا پنجم خرداد انجام پذیرفت که حدود دو سوم صندلی‌های فرهنگسرای سیمرغ خالی از جمعیت بود.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.