کلافگی کشاورزان از زباله و پاکسازی توسط دوستداران طبیعت

457714_565شباهنگ مداح- ورودی نیشابور از سمت جاده شهرستان کاشمر، مدت طولانی است که گرفتار مشکل زباله هایی است که تا شعاع ۴۰ کیلومتری از جاده و در زمین های کشاورزی پراکنده شده است. وجود این حجم زیاد زباله عموما به دلیل سهل انگاری و عملکرد غیراستاندارد کامیون های حمل زباله است که گاه حجم زیادی از زباله را در خود جای داده و یا بدون توری درمسیر، به سمت زباله گاه کال شور در تردد هستند.

با توجه به در نظر گرفته شدن روز جمعه مورخ ۹۴/۱۱/۱۶ به منظور پاکسازی مسیر مذکور از زباله با حضور مسئولان و انجمن های مردمی زیست محیطی جلسه ای به منظورتصمیم گیری های لازم و روش اجرایی پاکسازی در روزسه شنبه، درمحل بخشداری مرکزی نیشابور تشکیل شد که علاوه بر موضوعات مطرح شده و مساله پاکسازی روز جمعه، درباره ریشه این مشکل که زباله ها در مسیر، چهره نازیبایی به شهر داده و باعث مشکلات عدیده ای برای زمین های کشاورزی روستائیان شده است و مسائل پیرامون آن بحث شد.

این جلسه با حضوراحمد بوژمهرانی، بخشدارمرکزینیشابورو نمایندگانی از اداره محیط زیست، سازمان مدیریت پسماند، دو تن از دهیاران و فعالان محیط زیست برگزار گردید.

درحاشیه این جلسه موضوعات دیگری نیز مطرح شد، مباحثی ازقبیل اشکالات زیرساختی در نحوه جمع آوری و دفن زباله های شهری و روستایی و چگونگی نظارت لازم و کافی بر این مساله که در این باره حسن لطفی دهیار روستای مبارکه گفت: ماشین های حمل زباله که در شب تردد دارند، رعایت نمی کنند و این عامل باعث شده زمین های اطراف پر از زباله شده و کشاورزان با مشکل روبرو شوند، علاوه بر پاکسازی باید به طور ریشه ای این مساله را حل کنیم.

حاضران پیشنهادهایی از جمله وجود یک کیوسک در خروجی شهر به سمت زباله گاه کال شور، به منظور ثبت و کنترل کامیون های حمل زباله، داشتند، همچنین هادی ناصری مسئول روابط عمومی اداره محیط زیست پیشنهاد برگزاری کارگاه های آموزشی برای رانندگان کامیون های حمل زباله شهری و روستایی توسط اداره محیط زیست را داد.

گفتنی است؛ برنامه پاکسازی زباله های حاشیه جاده نیشابور به کاشمر حدفاصل چهار تاقی های مهرآباد تا محل زباله گاه نیشابور در حاشیه کال شور روزجمعه مورخه ۱۳۹۴/۱۱/۱۶ صورت پذیرفت که در این روز کاشت نهال در مسیر نیز انجام شد، گزارش کامل این برنامه در شماره آتی نشریه خواهد آمد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.