قوانین ارث ( قسمت دوم)

image_330_250حقوق به زبان ساده

محسن تقیان وکیل دادگستری و مدرس دانشگاه

 

ارث بری دوشخص دارای توارث

همچنین در مورد شک داشتن تاریخ فوت دو نفر که در یک زمان مرده باشند، مطابق ماده ۸۷۴ قانون مدنی، «اگر اشخاصی که بین آنها توارث باشد، بمیرند و تاریخ فوت یکی از آنها معلوم و دیگری از حیث تقدم و تاخر مجهول باشد، فقط آن که تاریخ فوتش مجهول است از دیگری ارث می برد.»

به عنوان مثال دو نفر بر اثر غرق شدن یک کشتی در دریا بمیرند و به طریقی، زمان فوت یکی از آنها مشخص شده اما زمان فوت فرد دیگر مشخص نشود، در این صورت، فردی که تاریخ فوتش، نا مشخص است از دیگری ارث می برد.

فرزند خواندگی

در باره ارث فرزند خوانده باید گفت که فرزند خوانده از زن و شوهری که مادر خوانده و پدر خوانده او محسوب می شوند، ارث نمی برد و پدر و مادر خوانده نیز از زمره وراث فرزند خوانده نیستند.

موجبات انتقال ارث

۱-از متوفی مالی به جا مانده باشد .

۲-باید بین موروث (متوفی) و وراث، رابطه خویشاوندی وجود داشته باشد که این قرابت و خویشاوندی ممکن است سببی یا نسبی باشد.

۳-موروث فوت کرده باشد و وارث زمان مرگ او زنده باشد.

۴-جنینی که در شکم مادر است، به شرط آن که زنده متولد شود، از موروث خود ارث خواهد برد.

۵- وارث مسلمان از موروث کافر ارث می برد اما کافر از مسلمان ارث نمی برد.

موانع ارث

اموری که مانع ارث می شود، شامل موار زیر است:

۱-قتل: اگر کسی موروث خود را به طور عمد بکشد، از ارث محروم می شود.

۲- لعان: در لعان زن و شوهر از یکدیگر ارث نمی برند و فرزندی نیز که مورد نفی و لعان پدر خود واقع شده است، از او ارث نمی برد.

۳-نامشروع بودن فرزند: فرزند نا مشروع از پدر و مادر ارث نمی برد.

حجب نقصان

گاهی به دلیل بروز مانعی، سهم وارث از حد اعلی(سهم الارث بیشتر) به حد ادنی (سهم الارث کمتر) تنزل پیدا می کند. به عنوان مثال وجود فرزند ، موجب کاهش سهم شوهر از نصف به یک چهارم و نیز کاهش سهم زن از یک چهارم به یک هشتم می شود. فقها از این نوع مانع به حجب نقصان تعبیر کرده اند. اگر کسی فوت کرد و از خود مالی به جا گذاشت پس از برداشت هزینه های کفن و فن میت و تجهیز آن مانند سدر و کافور  هزینه حمل جنازه… باقی مانده بین وراث تقسیم می شود.

موارد ارث بری زن همانند مرد

مواردی که زن همتای مرد ارث می برد عبارت است از:

۱-پدر و مادر متوفی، در صورتی که متوفی فرزند داشته باشد در این صورت هرکدام از ابوین (پدر و مادر) یک ششم ارث می برند و سهم پدر در خصوص فرض مزبور، از مال فرزند بیشتر از سهم مادر نیست.

۲-کلاله مادری، یعنی برادر و خواهر مادری متوفی که به اندازه مساوی ارث می برند نه با تفاوت.به طوری که خواهر مادری متوفی معادل سهم برادر او ارث می برد نه کمتر از او. مواردی که سهم زن از مرد بیشتر است مانند موردی که متوفی غیر از پدر و دختر، وارث دیگری نداشته باشد که در اینجا پدر یک ششم و دختر بیش از آن ارث می برد.همچنین در مواردی که متوفی دارای نوه باشد و فرزندهای او در زمان حیات او مرده باشند که در اینجا نوه پسری سهم بیشتر و نوه دختری سهم کمتری می برد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.