قهرمان نیشابوری مچ اندازی آسیا: چرا نیشابوردر حوزه مدیریت ورزش این قدر ضعیف عمل می کند؟

گفت و گو:سیدهاشم مداح

 

pc895c19cb15f27710ea1c76cb5808189f_811425_origمچ اندازی از جمله ورزش هایی است که با شرکت  دو ورزشکار انجام می شود.  به این ترتیب  که دو شرکت کننده کف دست را به هم قلاب کرده و آن را از آرنج خم می کنند و هدف خواباندن دست حریف می باشد . این ورزش را می توان با هر دو دست انجام داد و ورزشی کاملا ایرانی است که در شاهنامه هم به آن اشاره شده است. در شهرمان نیشابور با تمامی کمبود امکانات قهرمانانی همچون بهزاد خادمی پرورش یافته  است که عنوان قهرمان قهرمانان ایران  را در سال ۸۸ کسب کرده و چهارمقام  دومی و سومی آسیا  ( مدال نقره و برنز ) را هم در کارنامه ورزشی خود به ثبت رسانده است .  با ایشان بیشتر آشنا می شویم.

بهزاد خادمی متولد سال ۱۳۶۴است و از دوران تحصیلی ابتدایی  این ورزش را دنبال کرده است . ایشان ابتدا در دبستان شهید امامیان و مدرسه راهنمایی خیام  با  همکلاسی های خود به زور آزمایی می پرداخت تا این که در دوران خدمت سربازی و در پادگان شهید هاشمی نژاد اولین قهرمانی خود را دراین رشته  کسب نمود .وی در مسابقاتی که به مناسبت آزاد سازی خرمشهر و در بین بیش از هزار و هشتصد سرباز انجام شد  به مقام اول دست یافت و اولین جایزه خود را  که عبارت از ادامه خدمت در شهر نیشابور بود را  به دست آورد .

ایشان ضمن ورزش مچ اندازی در باشگاه های افشاریان و سلامت نیشابور به بدن سازی و پاور لیفتینگ نیز می پرداخت . .در سال ۸۷ و در مسابقات مچ اندازی باشگاه کاوه شرکت و به مقام اول شهرستان در وزن ۸۵ کیلوگرم رسید. پس از آن در مسابقات استانی در مشهد در سال ۱۳۸۷ دوباره مقام اول را تکرار کرد . سال بعد در دو  شهر اهواز و ارومیه در رشته مچ اندازی به سه مدال طلا دست یافت و در نهایت برای تیم ملی انتخاب شد .

خادمی در طی سالهای۹۱-  ۸۸ مدال طلای وزن ۱۱۰ کیلوگرم کشور را در اختیار داشت. در سال ۹۱ در مسابقات آسیایی قزاقستان و با تیم خراسان شرکت کرد و از بین حدود ۳۳ ورزشکار شرکت کننده تنها اوبود که توانست در دو مسابقه دست چپ و راست دو مدال نقره و برنز را در وزن ۱۱۰ کیلو کسب کند .لازم به ذکر است که این سفر را با هزینه شخصی انجام داد و هیچ کمکی از سوی هیچ ارگانی به او نشد .

در سال ۲۰۱۲میلادی و در شهر گرگان مقام دوم ایران را در وزن ۱۱۰ کیلو کسب کرد و در همین مسابقات بود که مصدوم شد .حدود یکسال از مسابقات دور بود تا اینکه در سال ۲۰۱۴ در مسابقات مچ اندازی انتخابی جهان در تهران شرکت و باکسب مقام اول در وزن ۱۱۰ کیلوگرم انتخاب و به دلیل عدم تامین هزینه سفر از اعزام به کشور برزیل باز ماند .

خادمی هم اکنون در نیشابور با کمترین امکانات به آموزش حدود سی ورزشکار و قهرمان مشغول می باشد .

وقتی از خاطرات دوران قهرمانیش پرسیدیم او چنین گفت :در زمان ورود م به کشور قزاقستان که یکی از قوی ترین کشورهای جهان در رشته ی مچ اندازی است با دیدن من با حالت تمسخر می گفتند شما ورزشکار بدن سازی هستی! نه قهرمان مچ اندازی! من ابتدا جا خورده بودم اما در جریان مسابقات نشان دادم که قهرمانی به ظاهر و هیکل نیست و جالب است که آپس از کسب مقام نایب قهرمانی ،آن ها برایم جشن پیروزی گرفتند و مرا به قولی سورپرایز کردند .

از خاطرات تلخ من  این است که در مسابقات المپیاد محلات نیشابور که با هیاهو و تبلیغات زیاد شروع شد بر طبق هماهنگی های انجام شده بین قهرمانان رشته های مختلف و مسئولین قرار شد که هزینه ی مسابقات از طرف مسئولین مربوطه پرداخت  شود . در آن زمان صادق هوشمند (عضو شورای شهر ) و هماهنگ کننده مسابقات از طرف شهرداری  به ما قول های زیادی داد . اما پس از اتمام مسابقات این قول ها عملی نشد و بنده مجبور شدم هزینه های داوری و…. را از جیب خودم پرداخت کنم و تا کنون هم کسی آن هزینه ها را  تقبل نکرده است . من در آن زمان با دعوت از قهرمان جهان قصد کمک و بهتر بر گزار شدن مسابقات را داشتم .که این امر محقق نشد .برای من جالب است که پس از برگزاری مسابقات مسئولین مسابقات حتی به تماس های تلفنی ما هم جواب نمی دادند .

خادمی پس از بیان خاطرات تلخ خود از مسابقات المپیاد محلات نیشابور، افزود ، چرا باید نیشابور با داشتن این همه امکانات اقتصادی که دومین شهر استان از نظر درآمد ی می باشد ، در حوزه مدیریت ورزش این قدر ضعیف عمل می کند؟ ما می توانیم با ریشه یابی این  ضعفها و کاستی ها و از بین بردن این مشکلات و معضلات ، با کمک هم ، راه را برای شکوفایی  استعداد های آینده  ورزشی شهرمان باز کنیم .، پس بیایید دراین راه همت کنیم.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.