قهرمانی بلامنازع ربات نیشابوری در کشور

19 (2)معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور گفت: در بین المللی رباتیک ایران تیم دانشگاه آزاد اسلامی نیشابور در میان شگفتی سایر مدعیان توانست پس از طی شش دوره مسابقه بااقتدار و فاصله امتیاز بسیار زیاد نسبت به سایر تیم‌های مدعی به مقام قهرمانی این دوره از مسابقات نائل گردد.

علی‌رضا مهرآذین اظهار کرد: مسابقات بین‌المللی رباتیک ایران اپن جزو معتبرترین مسابقات جهانی رباتیک است که هرساله در ماه آوریل مصادف با فروردین برگزار می‌گردد و پذیرای تیم‌های زیادی از بهترین دانشگاه‌های ایران و جهان است.

وی تصریح کرد: امسال در یازدهمین دوره این مسابقات تیم دانشگاه آزاد اسلامی نیشابور با نام «خیام رباتیک» در لیگ ربات مین‌یاب هوشمند خودکار به سرپرستی محسن حیدری و مسئول رباتیک هاشم سکاکی شرکت نمود.

وی ادامه داد: در این لیگ ۲۴ تیم از دانشگاه‌های داخلی و خارجی شرکت داشتند که تیم دانشگاه آزاد اسلامی نیشابور در میان شگفتی سایر مدعیان توانست پس از طی شش دوره مسابقه بااقتدار و فاصله امتیاز بسیار زیاد نسبت به سایر تیم‌های مدعی به مقام قهرمانی این دوره از مسابقات نائل گردد. این موفقیت حاصل برنامه‌ریزی و تلاش ۹ ماهه تیمی متشکل از اعضای هیئت‌علمی و دانشجویان در مرکز تحقیقات رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور بود.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور تصریح کرد: تیم خیام رباتیک در حالی به این موفقیت ارزشمند دست‌یافت که برای نخستین بار در این مسابقات شرکت می‌کرد و فناوری مورداستفاده در تولید این ربات یک نوآوری در ساخت این نوع ربات‌ها محسوب می‌شود.

محسن حیدری، عضو هیئت‌علمی واحد نیشابور در مورد ربات مین‌یاب خیام گفت: این تیم شامل دو ربات بود؛ یکی ربات جست‌وجوگر که وظیفه کشف مین را به عهده داشت و دیگری ربات حمل‌کننده که وظیفه برداشت و حمل مین را انجام می‌داد.

وی افزود: این دو ربات به‌صورت مشترک و کاملاً هماهنگ باهم فرآیند پیچیده کشف، شناسایی موقعیت، برداشت و حمل مین را انجام می‌دادند.

حیدری عنوان کرد: ربات خیام با استفاده از روش جدیدی ساخته شد که قبلاً در مسابقات رباتیک از آن استفاده‌ نشده بود. در این روش از پردازش تصویر و اسکن لیزری بهره بردیم تا بتوانیم مین را آشکارسازی کنیم و مهم‌تر از آن، در این روش ربات‌ها قادر بودند یکدیگر را پیدا کنند و باهم ارتباط برقرار کنند.

وی گفت: ایجاد هماهنگی میان ربات‌ها از پیچیده‌ترین بخش‌های ساخت است ولی ما از طریق مختصات جغرافیایی که ربات جست‌وجوگر‌ می‌فرستاد و همچنین از طریق پردازش تصویر توانستیم بر این چالش فائق شویم که این نوآوری با تحسین سایر رقبا همراه بود

حیدری خاطر نشان کرد: تیم خیام با توجه به این قابلیت‌ها و باوجودی که برای نخستین بار در مسابقات روبوکاپ شرکت کرده بود، توانست بافاصله بسیار زیاد نسبت به تیم‌های دوم و سوم به‌عنوان مقام نخست یازدهمین دوره مسابقات جهانی ایران اپن دست یابد.

اعضای این تیم را آقایان دکتر محسن حیدری، مهندس هاشم سکاکی و دانشجویان آرش گاراژیان، ابراهیم سلیمان زاده، مهران گاراژیان، محمد خدابخشی، مسعود گاراژیان و سجاد سراج زاده تشکیل می‌دادند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.