قطع برق و گاز برای پرداخت عوارض نوسازی؟! ( قطع گاز در اول زمستان در شهر تنش ایجاد می کند )

آزاده مهدیار/ شورائیان در هفته ای که گذشت با سفر سکاکی به تهران، پارسا را در صندلی ریاست داشتند و ضمن بررسی نامه ها و مصوبات کمیسیون ها، دست رد به استعفای شریعتمداری زدند، استعفایی که بیش از وجود خارجی، سر و صدای بلندتری داشت.
2

قطع برق و گاز برای پرداخت عوارض نوسازی؟!

نامه شهرداری به فرمانداری جهت قطع برق و گاز منازلی که عوارض نوسازی خود را نپرداخته اند، با مخالفت و موافقت برخی اعضا مواجه شد. صادقی با بیان این که این نامه شهرداری کاملا قانونی است، تصریح کرد: شهرداری حق دارد در صورت عدم پرداخت عوارض نوسازی شهروندان از اداره برق و گاز بخواهد اقدام به قطع خدمات خود کنند اما شورای تأمین شهرستان به دلیل حساسیت موضوع، قبلا این عمل را ممنوع اعلام کرده بود، حال چرا باید با وجود مخالفت شورای تامین از زبان شورا این موافقت صورت گیرد؟

وی افزود: الان هم اداره آب بدون اطلاع قبلی اقدام به قطع می کند و برای وصل مجدد مبلغ ۱۸ هزار تومان به آب بها اضافه می کند.

صالح آبادی نیز گفت: درست است که این کار قانونی است اما شرایط اجرای قانون هم باید فراهم باشد، اول زمستان گاز مردم قطع شود، فقط تنش ایجاد می شود.

اقبالی هم بیان کرد: شورا باید تصمیمات را اقتضایی بگیرد، قطع برق خیلی خطرناک است، شاید جانباز و معلولی باشد که ادامه تنفس اش وابسته به دستگاه برقی باشد. این قانون باید اصلاح شود، اجرای قانون بدون فکر  به مصالح عمومی موجب شرمندگی ما جلو مردم می شود.

در پایان مباحث با این پیشنهاد که شهرداری ضمن رعایت موارد قانونی در این مورد، نسبت به ارائه راه کارهای جایگزین برای پرداخت عوارض از سوی شهروندان اقدام کند، موافقت شد.

کدام استعفا؟!

در حالی که شریعتمداری هفته گذشته از استعفای خود از عضویت شورای شهر، به دلیل آن چه کسالت جسمانی و مشکلات تحصیلی اش عنوان کرده بود، در رسانه ها خبرداده بود، این هفته نیز با نطقی طولانی، مجددا بر استعفای خود پافشاری کرد و از دیگر اعضا خواست با آن موافقت کنند. اما با وجود اعلام موافقت چند تن از اعضا، ریاست شورا که در غیاب ثمانه سکاکی، پارسا بر آن تکیه زده بود، با این استعفا تا حضور همگی اعضا مخالفت کرد. البته عنوان هم شد که «تا الان متن استعفای «کتبی و رسمی» استعفا به دست هیئت رئیسه نرسیده است!»

اگر شرایط را می دانستیم، به مردم

 وعده نمی دادیم

شریعتمداری که با طمأنینه سخن می راند، گفت: در این سه سال و اندی بخش اندکی از اهداف شورای چهارم محقق شد و بسیاری شعارها روی زمین ماند و اگر شرایط را می دانستیم به مردم وعده نمی دادیم.

وی ادامه داد: من یک نفر، در پیش وجدان خود شرمنده ام و به مردم بسیار بدهکارم. دلیل استعفای من مشکلات جسمانی و تحصیلی است، حال رسانه ها آزادند هر طور می خواهند تحلیل کنند و بنویسند.

وی افزود: من دو هفته پیش در فضای «مجازی» و به صورت الکترونیکی متن استعفای خودم را برای همکارانم فرستادم و هفته گذشته هم متن را به آقای پارسا دادم. نمی خواهم تصور شود قصد بازار گرمی یا مظلوم نمایی دارم. ولی اعلام می کنم که خوب عمل نکردم. از نهادهای نظارتی می خواهم بیایند و اموال من را قبل و بعد از عضویت شورای شهر بررسی کنند و ببینند جز همان آپارتمان و خودرو و یک سیر آب میراث پدری ام که قبلا داشتم، چیزی به من اضافه نشده و در این مدت هم هیچ مراجعه ای برای هیچ کاری به نمایندگان مجلس پیشین و فعلی و دیگر مسئولین نداشته ام.

شریعتمداری که معمولا با بر میز کوبیدن ها و فریاد و واکنش های ناگهانی در جلسات شورا اظهار نظر می کرد، افزود: تُن صدای من بلند است، اگر جایی صدای من بلند شد و گفتمان من خَشن بود از همکاران م و خبرنگارانی که در اینجا حضور داشته اند عذر می خواهم.

در ادامه صائب نیا مخالفت اعضا با این استعفا را با اشاره به مشکل جسمانی شریعتمداری شرعا جایز ندانست و صادقی نیز با بیان این که حضور عضو جدید (علی البدل) و ناآشنایی به امور شورا در این چند ماه باقی مانده از عمر شورای چهارم به صلاح نیست گفت: هنوز متن استعفایی به شورا نیامده است، اما احترام به خواسته همکار خود را لازم می دانم.

پارسا هم به عدم وجود متن استعفا اشاره کرد و افزود: خانم سکاکی و آقای شاملی غایب هستند، من خواهش می کنم صبر کنیم تا برای این تصمیم همه اعضا حضور داشته باشند آقای شریعتمداری هم بیشتر فکر کنند. شریعتمداری با لبخند گفت: خواهش می کنم با قید دو فوریت به این استعفا بپردازید، مجددا این خواسته از سوی پارسا رد شد.

نیروی انتظامی به دنبال وعده شورا

مورد دیگری که در صحن شورا مطرح شد، پیگیری نیروی انتظامی در رابطه با وعده ای بود که شورای شهر در هفته نیروی انتظامی داده بود؛ یعنی همکاری شورا و شهرداری و ارائه پروانه رایگان برای ساخت درمانگاه نیروی انتظامی.

در این رابطه محمدکاظم صادقی بیان کرد: قرار بود ابتدا نقشه زمین و مبلغ مشخص شود تا ما پروانه بدهیم. ضمن موافقت با کلیات درخواست مقرر شده برآورد دقیق مالی صورت پذیرد و با رعایت ضوابط پروانه ارائه شود.

شریعتمداری اما گفت: باید عدل و انصاف رعایت شود، بهتر است تفاهم نامه ای با این ارگان داشته باشیم که در برابر اقدام شورا و شهرداری، نیروی انتظامی هم نیروهایی که جهت برخورد با سد معبر یا موارد این چنینی مورد نیاز شهرداری است را به همکاری شهرداری در بیاورد.

صادقی نیز با این پیشنهاد موافقت کرد و گفت: با توجه به این که هبه و بخشش از سوی شهرداری به هر ارگان و نهادی ممنوع است، با این پیشنهاد احتمال رد شدن کل ماجرا در کمیته انطباق هم از بین می رود. این پیشنهاد برای بررسی به کمیسیون مربوطه ارجاع داده شد.

گزارش فضای سبز تایید نشد

در ادامه همت آبادی (کارشناس فضای سبز) نامه ای به شورای شهر فرستاده بود و تقاضای دریافت حق کارشناسی خود در بررسی و ارائه گزارش از وضعیت فضای سبز را کرده بود.

صادقی با بیان این که این گزارش ناقص است، افزود: بسیاری از فضاهای سبز در آن مغفول مانده و گزارش کل فضای سبز شهر در ۴ برگ آمده است.

وی افزود: خسارات وارده به گل های متفاوت، یکسان ذکر شده و یا قیمت درخت های متفاوت، در این گزارش یکی است، ما به گزارشی مستند نیاز داشتیم اما هیچ چیز عاید شورا نشد. به این ترتیب مقرر شد این کارشناس در کمیسیون مالی حضور یابد و نسبت به ارائه مستندات و پاسخ به سوالات اقدام کند.

گفتنی است ادامه جلسه و قرائت موارد کمیسیون خدمات برای شرکت اعضا در برنامه «شب شعر مدافعان حرم» متوقف شد و جلسه زودتر از همیشه به پایان رسید.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.