قدردانی شورا از بانیان ارتقای «سلامت» مردم

شهروند نیکوکار: خدمت به مردم برای مان می ماند نه ثروت مان

آمادگی متخصصین سوئیس برای آموزش پزشکان ایرانی و نیشابوری

مشارکت ۲ میلیارد تومانی مجتمع فولاد خراسان برای مجتمع فرهنگی-ورزشی

 

آزاده مهدیار/ جلسه علنی اخیر شورای شهر که چهارشنبه هفته گذشته برگزار شد، حال و هوایی متفاوت با دیگر جلسات علنی شورا داشت.

همشهریان نیکو کار حوزه سلامت به ابتکار و دعوت شورای شهر به صحن علنی پارلمان محلی فراخوانده شده بودند تا با حضور رییس دانشکده علوم پزشکی از اقدامات نیک اندیشانه آنان برای کاهش آلام مردم شهر و بهبود امکانات سلامت و درمان هم نوعان شان  تقدیر شود. خیّرینی که تعدادی از آنان از آن سوی مرزهای کشور و تعدادی در همین شهر، تصمیم به صرف مال شان در حوزه ای حساس، نیازمند توجه و عام المنفعه گرفته اند.

تصمیم دشوار

حضور خیرین حوزه سلامت ساعتی از وقت جلسه شورا را به خود اختصاص داد؛ برادران شمس شرق با سرمایه گذاری ۲ میلیارد تومانی برای مرکز مادر و جنین، حاج مصیّب لطفی با ساخت مرکز جامع بهداشتی-درمانی در منطقه محروم رحمت آباد و مهندس امیر نیک جو و همسرش، خانم دکتر نوذری، برای ساخت مرکز ICU بیمارستان ۲۲ بهمن مهمان شورای شهر بودند تا از اقدمات عام المنفعه آنان برای توسعه بهداشت و درمان شهر تقدیر شود.

در این نشست دکتر حسین شمس از زندگی و تحصیلات خود پس از اخذ دیپلم در ایران، در وین اتریش و اخذ تخصص زنان و مامایی در سوئیس سخن گفت.

این عضو خانواده موفق و نیک اندیش «شمس شرق» گفت: سال ها قبل، در مشهد کلینیک ویژه ای ایجاد شد و از من دعوت به همکاری شد، به ایران آمدم و گاه تا ۲۰ ساعت در روز کار می کردم. با این وجود، ساعت یک بامداد که می خواستم مطب را ترک کنم باز هم می دیدم تعدادی بیرون منتظر ویزیت من هستند که از شهرها دور آمده اند. ۳ سال به این ترتیب در مشهد کار کردم تا این که در کنگره ای که به زوریخ دعوت شده بودم، از من دعوت به همکاری شد.

دکتر شمس شرق ادامه داد: این که تصمیم بگیرم ایران را ترک کنم برای م خیلی سخت بود، مخصوصا این که می شنیدم که تا دو ماه پس از خروج م از کشور هنوز مردم به مطب م در ایران مراجعه می کنند به امید این که برمی گردم. اما حجم کارم در زوریخ یک چهارم شده بود با شرایط بهتر و فرصت های علمی بیشتر و ۱۱ سال آنجا ماندم.

دکتر شمس ادامه داد: پزشکان حاذقی در سوئیس هستند که آمادگی آموزش به پزشکان ایران را دارند و من در صورت وجود تقاضا می توانم این هماهنگی را انجام دهم.

وی در پایان از همت دکتر عظیمی نژاد در پیگیری مشارکت در ساخت مجموعه بهداشتی-درمانی سخن گفت و با خنده اضافه کرد: سوئیس جاهای دیدنی زیادی دارد ولی آن مدتی که ایشان به سوئیس آمده بود، فقط از بیمارستان ها دیدن می کرد و پیگیری های ایشان توجه ما را جلب کرد.

دکتر عظیمی نژاد، رییس علوم پزشکی نیشابور، در ادامه سخنان دکتر شمس شرق، اضافه کرد: علاوه بر مشارکت این خانواده خیراندیش در ساخت مرکز «سلامت مادر و جنین»، کمک های دیگری هم به دانشکده داشته اند، از جمله ارسال یک کانتینر تجهیزات پزشکی توسط این برادران نیک اندیش از سوئیس به نیشابور به ارزش ۵۰۰ هزار دلار.

دل عبرت بین و پندار نیک

در ادامه جلسه، نوبت به حاج مصیب لطفی رسید تا از دغدغه ها و انگیزه های خیرخواهانه خود بگوید. شهروند نیکوکاری که نام ش با کارهای عام المنفعه گره خورده است و یکی از مهم ترین حوزه های نیکوکاری او، حوزه بهداشت و درمان است. آن هم در منطقه ای که از کمبود امکانات گوناگون رنج می برد.

حاج مصیب، فروتنانه، سخنانی از دل گفت که به دل حضار نشست: «من کشاورزم و سر و کار من با بیل و کلنگ و خاک است، وقتی کسانی را دیدم که با ثروت فراوان از دنیا رفته اند، درس عبرتی برای من شد تا پولی را که دارم در راه خدمت به مردم صرف کنم.» ثروت نمی ماند و آدم تهی دست از دنیا می رود، آن چه می ماند، خدمت به انسان ها و مردم است.

وی از شهردار و اعضای شورا خواست آسفالت حوالی منطقه ای را که این مرکز بهداشتی-درمانی در آن جا در حال ساخت است، به انجام برسانند.

دو همسر هم اندیش و نیکوکار و چندین سرای امید

همسران نیکو کار، مهندس نیک جو و خانم دکتر نوذری،  دو عضو خانواده ای بودند که هم اندیشی شان زیر سقف سرای خانوادگی شان به همدلی برای ایجاد چندین سرای امید برای همشهریان شان انجامیده است.

این زن و شوهر نیک اندیش، علاوه بر ساخت ICU، در ساخت خوابگاه کودکان بی سرپرست نیز مشارکت کرده اند.

در این جلسه اعلام شد که مشارکت آنان بوده که هفته گذشته به تحقق دعوت از گروه موسیقی «سروشان» در بزرگداشت عطار انجامیده است. نیک اندیشی از درمان جسم مردم تا برآوردن نیازهای فرهنگی شهر عرفان و اندیشه.

در پایان این نشست صمیمی، اعضای شورا از مهمانان خود با اهدای شاخه های گل و کتاب قدردانی کردند تا این سرمایه های اجتماعی شهر از قدرشناسی همشهریان خویش و نمایندگان آنان در نهاد مردمی مدیریت شهری، لبخند خرسندی بر لب داشته بیاورند.

سرمایه گذاری ۲ میلیارد تومانی فولاد در ساخت مجتمع فرهنگی-ورزشی

جلسه علنی شورا پس از این نشست صمیمانه، با  دستور هفتگی ادامه یافت.

محمدحسن زرندی، رئیس کمیسیون «جذب مشارکت های اقتصادی» از مشارکت ۲ میلیارد تومانی مجتمع فولاد خراسان در ایجاد مجموعه ای فرهنگی- ورزشی در زمینی به وسعت ۷ هکتار واقع در شهرک قدس خبر داد و بر این اساس در صحن علنی شورا مقرر شد که مطالعات و فازبندی طرح آغاز شود.

علی اکبر شکیبا، رئیس «کمیسیون ورزش و جوانان» شورا نیز از حضور اعضای پارلمان جوانان به نمایندگی از ۱۰۴ جوان شهرستان در جلسه کمیسیون خبر داد.

آن گونه که شکیبا عنوان کرد: در این نشست جوانان پیشنهادهایی برای تعامل میان شورا و پارلمان جوانان شهر برای رفع مشکلات و بهبود وضعیت اشتغال ارائه کرده اند.  شورا چنین مقرر کرد که این پیشنهادها در کمیسیون بررسی و پس از جمع بندی به صحن علنی ارایه شود.

مسئولانی که در مصاحبه ها مراسم عطار را نقد کرده اند خودشان برگزار کننده بودند

کمیسیون «فرهنگی-اجتماعی» با تشکیل جلسه ای با حضور نمایندگان دستگاه های اداری به آسیب شناسی مراسم روز عطار و برنامه ریزی برای برگزاری مراسم روز خیام پرداخته است.

رییس این کمیسیون به صحن علنی شورا گزارش داد:  طرح هایی از جمله برگزاری مسابقات گروهی و تعریف جایزه خیام، دعوت از معاون وزیر  فرهنگ و ارشاد اسلامی، دعوت از دکتر شفیعی کدکنی، رونمایی از کتاب راز خیام، برپایی نمایشگاهی از کتاب هایی که در مورد خیام به تالیف درآمده و تشکیل کمپین اطلاع رسانی از طرح های مورد تصویب کمیسیون مزبور بوده است.

مجتبی باری افزود: مسئولان در مصاحبه ها در رابطه با فوت وقت در مراسم روز عطار صحبت می کنند، ولی سوال اینجاست که مگر مسئول برگزاری مراسم همین مسئولان نیستند؟!

وی خواستار آن شد که برای مراسم سال آینده از الان برنامه ریزی شود تا این مشکلات کم شود.

باری هم چنین در ادامه گزارش کار کمیسیون «فرهنگی – اجتماعی» از تقدیر از کارگردان تئاتر هفت شهر عشق در جلسه کمیسیون خبر داد.

در ادامه، مصوبات کمیسیون عمران مطرح و در خصوص یکی از مهم ترین آن ها مقرر شد: با توجه به مناقصه تمدید قرارداد بیمه کارکنان شهرداری با شرکت بیمه گذار (سینا)، قرارداد به شهرداری برگردد تا در مورد آن طبق ضوابط عمل شود.

همچنین به پیشنهاد این کمیسیون مقرر شد در کلیه مناقصات و عملیات از توان فنی و اجرایی خود شهرداری استفاده شده و یا در قراردادهایی که بر مبنای فهرست بها منعقد می شود، از شرکت هایی با گرِید (رتبه) ۵ استفاده شود.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.