فیوژن،  تلفیق هنر و زندگی

امیررضا ایرجی

همچون صدا که می ماند . زنده ، زندگی بخش و پویا  هنر و به ویژه هنر موسیقی  از مرز ها می گذرد. روزها برایش محدودیت نمی آورند وشب های خواب آلود ه را بیدار و زنده می کند .زبان مشترک مردمان است.ترجمان هستی است هم ازاین رو مولانای هنر شناس می سراید :

بانگ گردش های چرخ است این که خلق

می سرایندش به طنبور و به حلق

گردش چرخ به این جا رسیده است که دنیا به دهکده ی کوچکی تبدیل شود و  تنها  با یک کلیک ساده  بتوانیم حجم زیادی از اطلاعات را به صورت یک جا دریافت کنیم و از احوالات دیگر جوامع با خبر شویم. جذابیت فرهنگ های متفاوت مخصوصا در زمینه ی هنر عده ای را بر آن داشته که با استفاده از ریشه های هنری جوامع مختلف و تلفیق آن ها باهم آثار ی دگر گونه  تولید کنند. موسیقی تلفیقی از همین نقطه آغاز می شود، آنجا که فرهنگ ها باهم در آمیخته  می شود و مرز های فیزیکی دیگر جایگاهی ندارد.

سوْال اینجاست که موسیقی تلفیقی به چه نوع موسیقی ای گفته می شود ؟

موسیقی تلفیقی را در واقع استفاده از ریشه های موسیقیایی جوامع مختلف و تلفیق آن در قالب یک اثر می توان تعریف کرد ، برای درک بیشتر این مهم می توان این مثال را متذکر شد که موسیقی تلفیقی مانند درختی است که با درختی دیگر پیوند خورده است ، اگرچه ریشه مشترکی دارند اما میوه متفاوتی می دهند و این گونه  موسیقی تلفیقی ایجاد می شود

در غرب این سبک موسیقی با نام فیوژن شناخته می شود .

از آغاز گران این سبک در ایران می توان به استاد عباس مهرپویا اشاره کرد.

عباس مهرپویا از آغازگران موسیقی تلفیقی در ایران بود. وی موسیقی را با آموختن عود از نوازنده‌ای عرب آغاز کرد و بعدها از آموزگارانی ایتالیایی و آلمانی گیتار زدن را آموخت اما نقطه عطف کار او زمانی‌ست که به هند سفر کرد و سیتار نواختن را فرا گرفت و پس از آن آهنگ های متفاوتی را با نوای ساز سیتار و با آواز به سبک خاص خویش ارایه کرد. او در زمان خود تنها نوازنده چیره دست سیتار درایران بود و با تسلطی که بر آن داشت، کوشید که نوای این ساز را با نوای سازهای دیگر تلفیق کند و ملودی‌های تازه‌ای را بسازد. کوتاه سخن این که موسیقی تلفیقی مانند دیگر نمونه های تلفیق و آمیختگی فرهنگ ها از شاخصه های فرهنگ و تمدن معاصر است .

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.