فولاد وبال گردن دولت و ملت نیست

فروغ خراشادی

در آخرین دیدار مدیرعامل فولاد خراسان با اصحاب رسانه از افق چشم انداز ۱۴۰۴ پرده برداری شد

در آخرین نشست خبری احمدی سلیمانی، مدیرعامل پیشین شرکت مجتمع فولاد خراسان، با اصحاب رسانه، وی از ارتقای ۱۹ پله ای این شرکت و قرار گرفتن آن در جمع ۷ شرکت برترکشور در زمینه رشد اقتصادی  خبر داد؛ او اذعان کرد در حال حاضر شرکت فولاد خراسان در رتبه ۶۴ حجم فروش و در زمینه‌ی بازدهی بورس در مقام سوم است. در این نشست که با حضور خبرنگاران و نمایندگانی از حدود۵۰ خبرگزاری و نشریه‌ی سراسری و محلی سامان یافته بود، به سرمایه‌ی یک میلیارد دلاری شرکت اشاره و از اجرایی شدن پروژه های ۱۷۰۰ میلیارد تومانی طی سال های اخیر سخن به میان آمد. مدیرعامل سابق شرکت فولاد خراسان عنوان کرد: « این سرمایه از زمین همین جا درآمده و ما حتی یک ریال بدهی معوقه نداریم.» وی افزود: این شرکت صد در صد روی پای خود ایستاده و رشد کرده و هیچ‌گاه آویزان جیب مردم و دولت نبوده و نیست. او همچنین به رشد ۱٫۲ برابری صادرات ۵ ماهه‌ی نخست سال جاری نسبت به سال قبل با مبلغ ۵۰ میلیون دلاری اشاره کرد و افزود: چنانچه کارخانه کنسانتره سنگ آهن خواف راه اندازی شود، شرکت فولاد، نخستین مجتمع فولادسازی بزرگ در سطح کشور خواهد بود که دارای خط تولیدِ از معدن تا محصول نهایی در استان مبدا است. احمدی سلیمانی در حالی که به موقعیت استراتژیک شرکت فولاد به دلیل در دسترس بودن تمام منابع و معادن لازم توجه می داد، گفت: سال گذشته ما شاهد برگزاری جشن مراسم تکمیل زنجیره تولید این مجتمع بوده‌ایم و امروز به عنوان قطب صنعتی شرق کشور افتخار داریم که واحد نمونه ملی، استاندارد و بهره وری هستیم و برنده‌ی جوایز ملی تعالی سازمانی، مدیریت انرژی، نگهداری و تعمیرات و فناوری و نوآوری شده ایم. در این نشست که به بهانه‌ی بزرگداشت روز خبرنگار در سالن اجتماعات شرکت و در صبحگاه سه شنبه ۵شهریور ماه جاری برگزار شد، مدیر عامل، مدیر روابط عمومی، معاون برنامه ریزی و فناوری و معاون بازرگانی این مجتمع به ایراد سخن یا پاسخگویی پرداختند.

با کم تر از ۰٫۵ درصد آب شهرستان، ۵۴۰۰ شغل ایجاد کرده ایم

از جمله پرسش های مطرح شده در نشست خبری یاد شده، وضعیت تامین آب مورد نیاز شرکت بود؛ خیام نامه با توجه به به دغدغه‌ی مردم در خصوص تامین آب شرکت فولاد به طرح دو سوال پرداخت؛ نخست آن که پروژه‌ی مشارکت فولاد خراسان با شرکت آبفای نیشابور در چه مرحله ای است؟ دیگر آن که به تفکیک درصدِ برداشت، میزان تامین آب شرکت فولاد از محل سد بار، بازچرخانی پساب های صنعتی تصفیه شده در شرکت و چاه های در اختیار مجتمع چه میزان است؟

مدیرعامل شرکت فولاد خراسان در این رابطه گفت: بنا بود تصفیه فاضلاب شمال شهرستان در اختیار شرکت فولاد قرار بگیرد و از محل آن، بخشی از آب مورد نیاز از این راه تامین شود؛ اما با توجه به تصمیماتی که در سطح کشوری گرفته شده است، کل پروژه‌ی تصفیه پساب شهری به یک پیمانکار سپرده خواهد شد؛ از فولاد خراسان هم خواسته شده در این طرح مشارکت کند؛ یکی از سیاست های راهبردی ما در این خصوص، ورود به پروژه است و گفتگوهایی هم انجام شده است.

احمدی سلیمانی در ارتباط با پرسش دوم با اشاره به ظرفیت ۱۶۰هزار متر مکعبی استخر بازچرخانی پساب صنعتی مجتع فولاد، همچنین استفاده از ذخیره سد بار، عنوان کرد: در فصل گرم با هدایت آب منطقه ای ۳حلقه از ۴ چاه متعلق به شرکت را می بندیم و از سایر ظرفیت های موجود به انضمام آب استحصالیِ تنها یک حلقه چاه استفاده می کنیم. مدیرعامل سابق فولاد خراسان تاکید کرد: از افزون بر ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب برداشتی از حوضه‌ی آبریز دشت نیشابور، تنها۳ میلیون متر مکعب سهم فولاد است اما با همین مقدار یعنی کمتر از ۰٫۵ درصد مصرف آب شهرستان، برای ۵۴۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم کار ایجاد کرده ایم.

نیروی بومی و کارآفرینی انجام مسئولیت اجتماعی است

وی همچنین درباره شهر فیروزه و مسئولیت پذیری اجتماعی نسبت به این شهرستان که در پرسش یکی از خبرنگاران عنوان شده بود، بیان داشت: در تقسیمات کشوری ما زیرمجموعه نیشابوریم؛ با این حال در احداث پلی که در کاهش خطرات جاده ای و تصادفات نقش موثر ایفا می کند و هزینه ای ۸ میلیارد تومانی در بر داشت، ۵۰ درصد مشارکت کردیم؛ در خصوص سد بار هم باید بگویم بدون مشارکت فولاد، پروژه انجام نمی شد؛ با این حال  بخشی از پرسنل شرکت از اهالی فیروزه اند؛ یعنی برای استخدام اپراتور و تکنسین، از نیروهای بومی استفاده و برای مقاطع بالاتر آزمون کشوری برگزار کردیم؛ این خود در راستای انجام مسئولیت اجتماعی شرکت است.

وی به احداث کمربند سبز جنگلی به وسعت مجموع بوستان های شهرستان، یعنی ۲۷۰ هکتار اشاره کرد که ۹۵درصد آن مجهز به سیستم آبیاری تحت فشار است و آن را نمونه ای از خدمات اجتماعی و محیط زیستی برشمرد.

 

تامین بودجه ضامن انجام کار است

احمدی سلیمانی در رابطه با پروژه کارخانه کنسانتره سنگان و در پاسخ خبرنگاری که از شرایط پیشرفت پروژه و دلیل توقف کار پرسیده بود، توضیح داد: کارخانه سنگان با ۲۲۰ میلیارد تومان هزینه تا ۸۰درصد پیشرفت داشته اما همچنان نیازمند بودجه برای پروژه تکمیل شود.

وی افزود: این پروژه در اردیبهشت‌ماه ۹۷ هم‌زمان با اعمال تحریم‌ها با مشکلات زیادی مواجه شد اما در همان زمان نیز ما با جذب ۷ تا ۱۰ میلیون دلار از صندوق توسعه تامین مالی کار را جلو بردیم اما پس از اعمال تحریم‌ها شرکت ثالثی مسئولیت ادامه ساخت و ساز کارخانه را با شرایط ویژه تقبل کرد. عالی ترین مقام اجرایی شرکت فولاد درباره تاثیر سوءتحریم ها بر وضعیت فروش فولاد هم گفت: در حال حاضر فولاد ما را پایین تر از قیمت جهانی می خرند که این نمی تواند دلیلی به جز تحریم داشته باشد. گفتنی است این شرکت به بیشتر کشورهای منطقه  و شرق آسیا فولاد صادر می کند.

مدیرعامل سابق شرکت فولاد خراسان درباره صیانت از منابع ارزی کشور گفت : در حال حاضر بازگشت ارز حاصل از صادرات به ثبات رسیده است و از این بابت نگرانی نداریم؛ او همچنین در پاسخ خبرنگاری در خصوص کمک های احتمالی دولت به فولاد خراسان با توجه به شرایطی که برخی شرکت های مشابه دارند، بیان کرد: باید بگویم فولاد خراسان بر اساس قانون تجارت، شرکتی کاملا خصوصی است اما به صورت خصولتی اداره می شود؛ با این حال ما هرگز وبال گردن مردم و دولت نبوده ایم؛ برای استمهال بدهی های بانکی از بخش دولتی درخواستی نداشته ایم و دست در جیب منابع مالی دولت نبرده ایم. وی ادامه داد: حساب وکتاب های ما شفاف است.

بومی سازی فرصتی که از دل تهدید درآمده است

پیش از جلسه پرسش و پاسخ مدیرعامل با خبرنگاران، بهروز اسماعیلی گزارشی از عملکرد و افق چشم انداز شرکت فولاد خراسان ارائه داد؛ وی گفت: در حال حاضر ۷درصد کل تولید فولاد کشور را داریم؛ تا سال ۱۴۰۴ می خواهیم ظرفیت تولیدمان را به ۵ میلیون تُن کنسانتره سنگ آهن، همین مقدار گندله، ۲ میلیون تن آهن اسفنجی، ۲٫۵ میلیون فولاد خام و ۱٫۳ میلیون تن محصولات نوردی برسانیم. گفتنی است ارائه‌ی این ارقام، یعنی  برای دست یابی به افق چشم انداز، شرکت فولاد باید جهشی بین ۰٫۵ تا ۲ برابری در تولید بیشتر محصولات اصلی خود داشته باشد.

معاون برنامه ریزی و فناوری شرکت فولاد خراسان یکی از راه های رسیدن به این هدف را استفاده از ظرفیت های بومی عنوان و از فراخوان برای ساخت قطعات مورد نیاز این شرکت در دو نمایشگاه دائمی بومی سازی یاد کرد که ضمن آن از شرکت های دانش بنیان و قطعه سازان شهرستان و استان دعوت شده بود تا تهدید تحریم را به فرصت خودکفایی تبدیل کنند.

این نشست که با بازدید از سایت شرکت مجتمع فولاد آغاز شده بود، با گردش و بازدید مهمانان از مکان های تاریخی نیشابور به پایان رسید.

 

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.