فوشنجان برای جذب گردشگران خارجی آماده شود

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور گفت:  نباید ظرفیت نیشابور و روستای فوشنجان این شهرستان برای جذب ۴۵ میلیون گردشگر خارجی نادیده گرفته شود.

غلام عباس ارباب خالص روز یکشنبه ۲۹ مرداد در جریان بازدید از زادگاه «حاج بکتاش ولی» در فوشنجان به ایرنا گفت: این روستا زادگاه حاج بکتاش ولی رهبر فرقه علویه است و به همین دلیل برای پیروان ش اهمیت خاصی دارد.

وی ادامه داد: بنا بر اعلام ترکیه، علویان در آن کشور تا ۲۰ میلیون نفر جمعیت دارند. علویون پیرو حاج بکتاش ولی در کشورهای بالکان، آلبانی و آلمان نیز پراکنده اند لذا با احتساب آنان جمعیتشان به ۴۵ میلیون نفر می رسد و این فرصت بسیار خوبی برای توسعه اقتصاد گردشگری نیشابور است.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور گفت: اشتیاق علویان برای بازدید از روستای فوشنجان به حدی است که به صورت یک مطالبه درآمده و انتظار دارند در قالب گروه های ساماندهی شده بتوانند از این منطقه بازدید کنند.

وی افزود: با توجه به این که علویان دوازده امامی هستند و ارادت خاصی نیز به امام رضا دارند، ورود این گروه ها کمک بسیار خوبی به امر توسعه گردشگری در نیشابور و خراسان است.

ارباب خالص ادامه داد: باید با کمک سازمانها و ارگانهای ذیربط در اسرع وقت با اختصاص اعتبارات مورد نیاز برای آسفالت مسیر روستای زادگاه حاج بکتاش، ایجاد امکانات اقامتی و رفاهی زمینه را برای حضور گردشگران فراهم کرد.

به گفته وی، با رایزنی هایی که هیات گردشگری ایران در سفر اخیر با طرف ترک، از جمله شهردار بخش آسیایی استانبول و مسئولان علویان داشت امیدواریم به زودی شاهد حضور گروه های گردشگری به خصوص گردشگران مذهبی در نیشابور باشیم.

فرماندار ویژه نیشابور نیز گفت: در اقتصاد گردشگری این اطمینان را داریم که دورنمای اقتصاد بدون نفت در نیشابور بسیار روشن است.

سعید شیبانی افزود: نخستین نیاز برای شکوفایی بخش اقتصاد گردشگری خصوصا برای جذب گردشگر خارجی، در روستای فوشنجان که زادگاه حاج بکتاش ولی و مورد توجه علویان است، شاهد همکاری خوب مردم و مسئولان هستیم.

محمدبن ابراهیم بن موسی خراسانی از عرفای شیعه قرن هفتم هجری است که در ترکیه به حاجی بکتاش ولی مشهور است.  وی در فوشنجان نیشابور متولد شد و در حدود چهل سالگی به آسیای صغیر مهاجرت کرد و در سن ۶۲ سالگی درگذشت.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.