فرمانده بسیج نیشابور ادعا کرد: با خط دهی رادیو اسرائیل «رهبر کوچک» از کتب درسی حذف شد

 

63798_606  در آغازین روز مهرماه سال جاری، پس از انتشار خبری در خبرگزاری  محافظه کار فارس  مبنی بر «حذف درس رهبر کوچک» از کتاب پایه ی ششم؛  بر اساس رسمی معمول اما نانوشته! به تدریج  تریبون ها و رسانه های منتسب به جناح محافظه کار؛  شروع به موضع گیری علیه دولت و برجام! نمودند. در نیشابور نیز  سرهنگ حسینی فرمانده ی محترم ناحیه ی مقاومت بسیج ، در آستانه ی سیزده آبان،  در دیدار فرماندهان واحدهای بسیج دانش آموزی شهرستان؛ حذف درس  «رهبر کوچک» را از کتاب  هدیه های آسمانی پایه ی  ششم، خط دهی رادیو  اسرائیل! دانست و به همین بهانه به کسانی که به گفته ی ایشان«همه چیزشان ، آرزو و آمال شان ،آن طرف آب هاست»تاخت. از آن جا که بعضا فضای رسانه ای  ایران تبدیل به محلی برای نزاع و تسویه حساب های سیاسی بر پایه ی اطلاعات ناقص وگاه نادرست شده است؛ بی مناسبت نخواهد بود که  به بررسی برخی ابعاد این موضوع پرداخته شود.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه شهرستان نیشابوردردیدار فرماندهان واحدهای بسیج دانش آموزی با وی ،گفت: رادیو اسرائیل درمصاحبه ای که دارد می گوید اگر می خواهیم تعامل باملت ایران برقرار بشود باید این ها را از انقلاب وانقلابی گری و عاشورا وشهادت طلبی دور کنیم ولی متاسفانه هنوز درس «رهبر کوچک» درکتاب های درسی ایران مشاهده می شود؛ که ظرف کم تر از سه ماه این درس حذف می شود.

سرهنگ پاسدار سید علی اکبر حسینی اظهارداشت: امروز کسانی که همه چیزشان، آرزو و آمالشان آن طرف آب هاست وچشمشان به غرب است، دنبال این هستند که این فرهنگی را که شهید فهمیده به ما آموختند وبه نسل جوان ونوجوان می آموزد بگیرند و بسیار آرام وخاموش درس رهبر کوچک ما را ازکتب درسی دانش آموزان حذف می کنند.

اختلاس، دروغ، ریا  و قوم سالاری نیز  فاجعه  است

رضا مهرداد- هر چند در ابتدا باید پذیرفت که ایران به دلایل گوناگون در طول تاریخ خود؛ همواره مورد طمع دشمنان بوده است اما از طرف دیگر به نظر می رسد این وضعیت نباید چونان حربه ای برای تسویه حساب های سیاسی به خصوص برای حذف منتقدان، مورد استفاده قرار گیرد. با این نگاه و با فرض این که متهم به ضدیت با برخی نهادها و احتمالاضدیت با انقلاب نشوم؛ سخنان این مقام مسئول را مورد توجه قرار می دهم:

یکم: تعلیم و تربیت به مثابه یک پروسه و نه پروژه

یافته های علمی علمای تعلیم و تربیت بر این نکته صحه گذاشته است که تعلیم و تربیت و تاثیر پذیری بشر از محیط بیرون؛ از همان هفته های ابتدایی و از درون رحم مادر آغازمی شود و تا پایان زندگی ادامه می یابد. بر این اساس تعلیم و تربیت هیچ گاه تعطیل بردار نیست و حذف یک درس از یک پایه ی تحصیلی به معنای حذف یک تفکر نیست.از طرف دیگر توضیحات محمدیان رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی کشور در این خصوص قابل توجه است که: «این درس در پایه ی سوم و هفتم به شکل مناسب تری مورد توجه قرار گرفته است. وی حذف این درس را نه توطئه ی اسرائیل که نتیجه ی برنامه ریزی برای آشنایی بهتر فراگیران می داند» که منطقی به نظر می رسد.

دوم: هیچ تفکری حذف شدنی نیست

تفکرات رایج در جامعه ی انسانی حذف شدنی نیستند. تفکر عاشورا در وجود شیعیان نهادینه شده و با گذشت ۱۳۷۷ سال از قیام امام حسین و به رغم همه ی بی مهری های دشمنان و البته دوستان ناآگاه؛ همچنان به عنوان یک الگو الهام بخش آزادی خواهان بوده و هست. البته پر روشن است که به تدریج زوایای مغفول مانده ی اخلاقی، انسانی، سیاسی و اجتماعی این حرکت عظیم؛ بر ابعاد احساسی آن غلبه خواهد یافت و نباید به حاشیه رفتن برخی نگاه های احساسی را در حکم دور شدن جامعه از آن آرمان ها فرض کرد.

سوم: تهمت چرا؟

روزی روزگاری در این بوم؛ بسیاری از مردم مسلمان ومتدین؛ تهمت را امری مذموم  می دانستند و از قرار گرفتن در این موضع به شدت پرهیز داشتند. اما چرا امروز برخی ازصاحبان تریبون و جایگاه، به این راحتی انسان هایی را مورد عنایت قرار می دهندکه دغدغه ای جز خدمت به ایران عزیز و نونهالان این مرز وبوم ندارند؟ همه ی کسانی که در موارد این چنینی، بر خلاف بسیاری از اصول اخلاقی، قانونی و انسانی و به بهانه های مختلف؛ حکم صادر می کنند و بخشی از مردم و مسئولان را بی دلیل می رنجانند؛ چه خدمتی می کنند؟ چرا  باید برای  تخریب و تضعیف رقیب یا هر کسی که چون ما نمی اندیشد؛ مرتکب امر غیر اخلاقی شویم؟

چهارم: در چهارچوب قانون؛ با دوستان مروت ؛ با دشمنان مدارا

بر فرض اگر اقدام متولیان کتب درسی را در حذف درس مورد اشاره یک خطا بپنداریم: آیا شایسته است دولت و کارگزاران آن را عامل  به دستورات رادیو و روزنامه های اسرائیل فرض کنیم؟ آیا اخلاقی است به این بهانه بسیاری از انسان هایی را که در داخل این کشور و در مناصب رسمی به تلاش مشغول هستند فقط به این دلیل که چون ما نمی اندیشند مورد نوازش قرار دهیم؟ مروت ، جوانمردی و مدارا ویژگی هایی هستند که در طول تاریخ همزاد ایرانیان بوده است؛ کجا رفته است این ویژگی های شایسته و انسانی؟ آقایان  باید بدانند هر کس قانون اساسی را پذیرفته، در پناه قانون از هر گونه تعدی  مصون است و صاحب حق.  البته آن گاه که امثال حسینی ها مشغول تحصیل بودند؛ بسیاری از کسانی که امروز به سادگی مزدور اسرائیل خوانده می شوند؛ مشغول مبارزه با استبداد  یا دشمن خارجی بوده اند . هیچ کس حق ندارد  این چنین  ناجوانمردانه چوب حراج بر حقوق شهروندان ایران بزند.

پنجم: چرا تحلیل بی محتوی

به نظر می رسد ابتدایی ترین نیاز برای تحلیل یک موضوع؛ در اختیار داشتن اطلاعات صحیح است. بر فرض محال اگر تحلیل محافظه کاران را مبنی بر «هم صدایی با اسرائیل با حذف درس قهرمان کوچک» بپذیریم؛ اصولا این تحلیل بر مبنای درستی نهاده نشده است و  حداقل حکایت از ناآگاهی گوینده یا گویندگان آن از مراحل نگارش و چاپ کتب درسی دارد. بر اساس آمار سازمان عریض و طویل «تهیه و چاپ کتب درسی ایران» سالانه بیش از «یکصد میلیون» جلد کتاب درسی ویژه ی دانش آموزان در ایران چاپ و توزیع می شود. انجام مراحل نگارش و چاپ این حجم عظیم از کتب درسی نیازمند هماهنگی و صرف زمان زیادی است. بنابر این  برای چاپ کتاب ها ی درسی ماه ها وقت لازم است و حتی گاهی کتاب ها با تاخیر به دست دانش آموزان می رسد. حال چگونه بر اساس خبر خبرگزاری فارس؛  در ابتدای مهرماه روزنامه ای در «اسرائیل» شرط موفقیت توافق هسته ای را در حذف برخی مفاهیم شهادت طلبانه از جمله درس« قهرمان کوچک» می داند؟! سپس جیره خواران آن ها در ایران بلافاصله انجام وظیفه می نمایند؟!! به نظر می رسد تحلیل های بی محتوای  استاد(؟!) « حسن عباسی» و دکتر!«رائفی پور» ها را برخی مسئولین ما، جدی پنداشته اند!

ششم: ظلم به خود!

سال ها و شاید قرن هاست که در ایران  تخریب و حذف رقیب به شیوه های ناجوانمردانه باب شده است. سیاست بازان برای حفظ قدرت و سیطره ی خود همیشه «پای یک خارجی را» به میان کشیده اند  اما نکته این جاست که چرا  برخی مقامات نظامی و بعضا امنیتی خود اسیر این بازی می شوند؟ آیا بیان این سخنان ظلم و جفا در حق نهادهای امنیتی و حتی نهادی نیست که خود این عزیزان به آن تعلق دارند؟آیا این نهادها باید این توهین سیاسیون را به عملکرد خود پاسخی درخور دهند یا با این جفا هم آوازی کنند؟ آیا فرزند این بزرگواران روزی از آنان نخواهد پرسید که با وجود دستگاه های نظامی و امنیتی که خطاکاران را در آسمان دستگیر می کنند، چگونه است که موفق نشده اند پادوهای دشمن و به خصوص اسرائیل را در داخل کشور و در ارکان تصمیم گیری،  صید کنند؟

هفتم: اختلاس، دروغ، ریا  و قوم سالاری نیز  فاجعه  است

به نظر می رسد همه ی ما به عنوان صاحبان ایران عزیز؛ بیش از هر چیز باید نگران نهادینه شدن رذائل اخلاقی و انسانی باشیم. باید حتی از ضایع شدن حق یک شهروند،  ارزشمند شدن دروغ،  بیکاری ، فقر، فاصله ی طبقاتی، اختلاس و چنگ انداختن در مال، جان و آبروی مردم نگران باشیم. چه آن که در طول تاریخ هر گاه دچار این رذائل شده ایم و شایستگان را به حاشیه رانده ایم، زمینه  برای وطن فروشی، مزدوری و تهاجم  و تسلط بیگانگان فراهم شده است.

هشتم: دنیای امروز؛ دنیای تخصص است

تخصصی شدن کارها از دست آوردهای پیشرفت بشر است.  امروز دخالت ا فراد غیر متخصص در امور ، پذیرفته شده نیست. من به عنوان یک معلم نباید به خودم اجازه دهم در امور پزشکی یا نظامی دخالت کنم. اما به نظر می رسد عرصه ی فرهنگ، آموزش، سیاست و اجتماع؛ عرصه هایی هستند که برخی  به خود اجازه می دهند در آن نه اظهار نظر، که اعمال نظر کنند! هر چند هیچ تخصصی در آن نداشته باشند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.