فرماندار و معاونین وی در جمع خبرنگاران: خبر فرماندار از سفر رییس جمهور به نیشابور

·      ۵ نفر به اتهام آتش زدن مسجد توسط دستگاه های امنیتی بازداشت شده اند

·      در اعتراضات اخیر ۶۷ شهروند بازداشت شدند

·      طرح ارتقای بخش ها به وزارت کشور ارسال شده

·      خواسته ایم فرصت چانه زنی و گفت وگو را به ما بدهند

·       روند پروژه های مهم شهرستان از زبان فرماندار و معاونین وی

آزاده مهدیار/ فرمانداری شهرستان با دعوت از فعالان حوزه خبر و رسانه شهرستان، طی نشستی با حضور معاونین خود و بخشداران، ضمن ارائه گزارش عملکرد، پاسخگوی سوالات خبرنگاران نیز بود.

شرایط ارتقای بخش های نیشابور فراهم است

در این نشست که روز چهارشنبه یازدهم بهمن ماه در سالن اجلاس فرمانداری برگزار شد، فرماندار در خصوص ارتقای بخش ها و رفع اختلافات میان شهرهای اقماری به خبرنگار ما بیان کرد: آن چه از خرو و درود و قدمگاه شنیدیم نشان داده که قادریم با کمترین اختلاف نظر این اقناع را با استدلال بر پایه گفتگو فراهم کنیم. این فضا شکل گرفته و نمایندگان هم همراهی کرده اند، کلیت این موضوع را به وزارت کشور اعلام کردیم و تصمیم گیری در آن جا صورت خواهد گرفت.

سعید شیبانی افزود: استنباط خود من این است که اگر دولت آماده واگذاری این فرصت باشد به نحو مطلوبی که هم نگرانی مردم خرو و قدمگاه مرتفع شود و هم توسعه تسهیل شود، کار ارتقای زبرخان انجام خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: از همه می خواهم نگاه  شان عام تر باشد که اصل ماجرا شکل بگیرد، چرا که در آن همه بخش زبرخان سود خواهد برد اما روی جزئیات آن هنوز باب گفتگو باز است.

وی تاکید کرد:  از تهران خواسته ایم که این فضا را به ما بدهد که در مورد چگونگی این انتفاع امکان مانور و چانه زنی را داشته باشیم. طرح ارتقای میان جلگه و سرولایت هم به وزارت کشور ارائه شده است.

فضای کنسرت فراهم است

سعید شیبانی در رابطه با پیگیری اجرای کنسرت حجت اشرف زاده از سوی یک موسسه فرهنگی به خبرنگار «خیام نامه» گفت: فضای کلی هم فراهم است، ما موافق اجرای این خواننده هنرمند همشهری در کنار همشهری های خودش هستیم و روی نحوه، جزئیات و زمان آن در حال جمع بندی هستیم.

پای بیش تر دستگیرشدگان به بازداشتگاه نرسید

وی در خصوص تعداد بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در سطح شهرستان بیان کرد: ۶۷ نفر زن و مرد بودند که بیشتر آن ها به بازداشتگاه نرسیدند و تذکر گرفتند. کسانی که خیلی مقاومت کردند ۳۰ نفر بودند که بازداشت آن ها هم طولانی مدت نشد و الان همه آزاد شدند. البته تعدادی از آن ها با قرار وثیقه در انتظار محاکمه هستند.

فرماندار افزود: ۵ نفر در آتش زدن مسجد و خسارات هنجارشکنانه شرکت داشتند که موضوع جداگانه ای دارد که توسط دستگاه امنیتی در حال رسیدگی است. الان هم مردم به روال عادی برگشته اند و شهر نظم معمول خود را دارد.

وی همچنین اظهار داشت: امسال سالی پر فراز و نشیب همراه با اتفافات خوب و مشکلاتی چند بود، حُسن وجود مشکلات این است که هشدار می دهد که باید اهتمام بیشتری در رساندن خدمات مطلوب به مردم به خرج دهیم.

شیبانی افزود: دولت تسهیلات خوبی در زمینه تولید و اشتغال ایجاد کرده و مجلس نیز حمایت کرده، البته هنوز موانع و بروکراسی در مسیر رونق وجود دارد که وظیفه ماست اندیشمندانه عمل کنیم و موانع اداری موجود در مسیر مشارکت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی مردم را برداریم.

وی ادامه داد: استانداری ستادی در جهت رونق اشتغال و سرمایه گذاری تشکیل داده و ما هم به سهم خود فعال بوده ایم و مطمئن هستیم سال ۹۷ با طرح هایی نظیر«پنجره های سرمایه گذاری» و «میز خدمت»، مسیر روشن تری در جهت تسهیل آیین نامه ها و قوانین  در پیش است و فضا برای کسانی که ایده و پشتکار دارند فراهم خواهد شد.

پروژهای مهم نیشابور

شیبانی با بیان این که در پروژه اشتغال روستایی در جهت حفظ جمعیت روستایی و اشتغال آفرینی، ۲۶ روستای بخش زبرخان مشمول شرایط قانونی شده اند، افزود: این شرایط در سایر روستاها و بخش ها در حال گسترش است.

نماینده عالی دولت در شهرستان با اعلام این که در دهه فجر بیش از ۱۰۰ پروژه با اعتبار بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان افتتاح خواهد شد، گفت: کشتارگاه صنعتی نیشابور با ۱۰ میلیارد تومان اعتبار افتتاح خواهد شد که امنیت اقتصادی و غذایی مردم را تامین خواهد کرد. این طرح شامل بهبود کشتار دام و نگهداری است و طرح توسعه مجموعه برای بسته بندی و صادرات در مرحله بعدی در دستور کار است.

وی به ایجاد کارگاه اشتغال زایی برای دانشجویان اشاره کرد و توضیح داد: این کارگاه در محل خوابگاه های دانشجویی ایجاد شده است.

افلاک نما نیمه اول سال اینده افتتاح می شود

فرمانداردر باره پروژه معطل مانده افلاک نما هم گفت: تجهیزات آن در قالب محموله ای از خارج از کشور به نیشابور رسیده و ۸۰۰ میلیون تومان عوارض ترخیص آن را دولت پرداخت کرده است. وی وعده داد که  فاز اول آسمان نمای نیشابور در سال ۹۷ افتتاح خواهد شد. در این خصوص ۵ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی و یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از بخش دولتی برای بخش فرهنگی اختصاص یافته و جدیدا هم ۵۰۰ میلیون تومان به صورت نقدی از استانداری رسیده که در اختیار شهرداری یا اداره ارشاد قرار خواهد گرفت تا به تکمیل مجموعه بپردازند و در نیمه اول سال آینده این بخش به ظرفیت های فرهنگی نیشابور اضافه شود.

 وی به اختصاص ۴ میلیارد تومان اعتبار برای طرح تصفیه خانه فاضلاب شهرستان اشاره کرد و افزود:، ۴ میلیارد تومان  نیز برای بهبود مسیر نیشابور-کاشمر و نیشابور-تربت حیدریه اعتبار ایجاد شده است.

حضور روحانی در نیشابور

افتتاح گندله سازی مجتمع فولاد، که با حضور رئیس جمهور انجام خواهد شد، خبر مهم دیگری بود که فرماندار در جمع خبرنگاران عنوان کرد و از برنامه ریزی برای دیدار حسن روحانی با مردم شهرستان خبر داد.

مهم ترین مشکل ۱۰۸ هزار جوان شهر

در ادامه گزارش فرماندار، معاون سیاسی-اجتماعی وی هم با بیان این که ۲۲ کارگروه در زیر مجموعه این معاونت فعالیت می کنند، از مهم ترین فعالیت های معاونت سیاسی – اجتماعی فرمانداری گفت.

به گفته حمید حقیقی، شناسایی سکونت گاه های غیر رسمی و حاشیه ای از جمله محورهای فعالیت این معاونت در سال جاری بوده است و ۱۷ منطقه شهر در این باره  شناسایی شده اند.

به گفته معاون فرماندار، در ۳ منطقه گنبدسبز، چهارده معصوم و بلوار شهید بهشتی برای ساماندهی این سکونت گاه ها اعتبار جذب شده است.

حمید حقیقی افزود: برای رفع خلاء امنیتی در منطقه رحمت آباد ساخت کلانتری ۱۴در دستور قرار گرفته و اختصاص زمین و اعتبار آن صورت گرفته است.

وی به فعالیت سازمان های مردم نهاد (سمن ها) اشاره کرد و گفت:  ۴۲ سازمان غیردولتی دارای شماره ثبت و ۱۷ سمن دارای پروانه و بدون ثبت در نیشابور در حال فعالیت اند. وی از مجمع مشورتی بانوان به عنوان نهادی که بازوی فرمانداری در بررسی مسایل بانوان و مشاور فرمانداری برای برنامه ریزی و سیاست گذاری در این حوزه است به عنوان یکی از سمن های فعال شهرستان یاد کرد.

معاون سیاسی – اجتماعی فرماندار در گزارش کار فرمانداری افزود: افتتاح مرکز بهبود و ترک اعتیاد بانوان، ایجاد «خانه سبز» و نگهداری متکدیان در آن جا با شرایط بهتر نسبت به قبل، فعالیت کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با کشف ۳۰ میلیارد تومان کالای قاچاق، شامل لوازم آرایشی و بهداشتی، اسباب بازی، دخانیات، گوشی موبایل و دارو از جمله فعالیت های این معاونت بوده است.

وی به شرایط جمعیت جوان شهرستان اشاره کرد و افزود:  ۱۰۸ هزار جوان در نیشابور داریم که بیکاری و ازدواج  دو مشکل اساسی آنان است. به گفته حقیقی، میانگین سن ازدواج در دختران شهرستان ۲۲ و در پسران ۲۷ سال است.

افزایش دو برابری پروژه های ملی

گفتنی است در حاشیه این نشست، معاون فنی و عمرانی فرمانداری نیز از افزایش پروژه های عمرانی ملی از ۸ پروژه در سال ۹۵ به ۱۶ پروژه در سال ۹۶ خبر داد که به گفته عرب پور مهم ترین آن ها در گزارش فرماندار مورد اشاره قرار گرفت.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.