فرماندار فیروزه در گفتگو با خیام نامه : شهرستان فیروزه برای برگزاری انتخاباتی سالم، قانونمند و پرشورآماده است

رضا میرابی- رئیس ستاد انتخابات شهرستان فیروزه گفت:شهرستان فیروزه بیش از ۳۸ هزار نفر جمعیت دارد که از این میان، ۲۸ هزار نفر واجد شرایط رای دادن در انتخابات های پیش رو هستند.
محمدحسین صالحی در گفتگو با خیام نامه افزود: در این دوره از انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در مجموع ۴۳۷ نفر در فیروزه ثبت نام کردند که از این میان ۳۶ نفر در حوزه شهری و ۴۰۱ نفر در حوزه روستایی شرکت کردند.
به گفته او ، از میان ۳۶ نفر ثبت نام کنندگان درحوزه شهری، ۲۷ نفر از شهر فیروزه و ۹ نفر از شهر همت آباد در انتخابات حضور خواهند داشت.
وی از رد صلاحیت ۱۴ نفر از کاندیداها در فیروزه خبرداد و بیان کرد: در مرحله اول تایید صلاحیت ها که توسط هیئت های اجرایی انجام شد با توجه به سوابقی که از مراجع ۴ گانه داشتیم، همه کاندیداها تایید صلاحیت شدند.مرحله بعدی در هیئت های نظارت بخش ها وشهرستان ، ۱۴ نفر رد صلاحیت شدند که ۲ نفر در فیروزه و بقیه هم در حوزه روستایی بودند.
فرماندار فیروزه تصریح کرد: تاکنون ۴ نفر از ثبت نام کنندکان در حوزه روستایی انصراف داده اند.هم چنین ۱۴ نفر از خانم ها در این انتخابات شرکت کردند که همگی تایید صلاحیت شدند.
صالحی با بیان اینکه اولویت مکان های اخذ رای ، دهیاری ها ، مدارس، حسینیه ها و در انتها مساجد است، خاطرنشان کرد: در سطح شهرستان مجموعا ۸۳ شعبه اخذ رای پیش بینی شده که ۶ شعبه در حوزه شهری و ۷۷ شعبه در حوزه روستایی است.هم چنین از ۶ شعبه شهری، دو شعبه در همت آباد و ۴ شعبه در فیروزه است.
وی ادامه داد: مکان شعب رای ریزی در فیروزه تاحدودی مشخص است اما با در نظر گرفتن احتمال تغییر در مکان ها، تا کنون اعلام نشده و همزمان با اعلام تایید صلاحیت های واصله از مراجع، در آگهی انتشار یافته انتخابات ، ذکر می شوند.
این مقام مسئول در تشریح وضعیت شوراهای اسلامی در حوزه روستایی اذعان کرد: در مجموع ۷۰ روستا در شهرستان فیروزه داریم که در ۶۸ روستا ، شورای سه نفره و دو روستا ، شورای پنج نفره دارند.هم چنین به دلیل رد صلاحیت و انصراف برخی کاندیداهای حوزه روستایی، ممکن است در تعداد اندکی از روستاها به دلیل به حد نصاب نرسیدن ثبت نام کنندگان، انتخابات برگزار نشود.در این صورت یا شورای قبلی متولی امور خواهند بود یا اینکه با انتخابات میان دوره ای موضوع حل خواهد شد.
رئیس ستاد انتخابات شهرستان فیروزه در خصوص مشارکت مردم در انتخابات گفت: به طور معمول میزان مشارکت مردم در دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا بیشتر از دیگر انتخابات هاست. در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای دوره قبل میزان مشارکت مردم فیروزه ۹۸% بوده است.

صالحی از آمادگی کامل شهرستان فیروزه برای برگزاری انتخابات خبر داد و افزود:کمیته های ستاد انتخابات شهرستان فیروزه تشکیل شده و فیروزه مشکلی برای برگزاری انتخابات ندارد.هم چنین ۱۴۰۰ نفر در برگزاری این دوره انتخابات فعالیت خواهند داشت.
وی اظهار کرد: جمعیت سرشماری شده شهرستان حدود ۳۸ هزار نفر است. اما با درنظر گرفتن چهار روستای فرخار، چزگ، رباطی و جنبرجوق که در تقسیمات آنها هنوز به نتیجه کامل نرسیده است،جمعیت شهرستان به بیش از ۴۰ هزار نفر خواهد رسید.تعداد افراد واجد شرایط رای دادن نیز حدود ۲۸ نفر است.

او با بیان اینکه درقانون انتخابات مجازات و کیفر تمامی جرائم انتخاباتی مشخص است ، تصریح کرد: ستاد پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی با مسئولیت دادستان شهرستان تشکیل شده که برمبنای قانون و بدون ملاحظه کاری با متخلفین برخورد میکند.
فرماندار فیروزه با تاکید بر اهمیت قانونمداری ، شفافیت و بی طرفی در برگزاری انتخابات ، خاطر نشان کرد:تمام تلاشمان این است که مقدمات برگزاری انتخاباتی پرشور و سالم را فراهم کنیم. باید مردم را به حضور حداکثری پای صندوق های رای تشویق کنیم .هرچه حضور مردم در این عرصه ها بیشتر باشد، نظام جمهوری اسلامی قوی تر خواهد بود.
صالحی درخصوص فضای تبلیغاتی انتخابات افزود: در انتخابات نقد اشکال ندارد ولی این نقد نباید به افترا و تخریب بدل شود. کاندیداها باید اخلاق را مبنای اصلی تبلیغات قرار دهند و به جای توهین به دیگر نامزدها ،توانمندی ها و نکات مثبت خود را بیان کنند.
او در پایان یادآور شد: باید از بیان موضوعاتی که باعث تفرقه و ایجاد فضای مسموم می شود پرهیز کرد.کاندیداها مراعات کنند که در شهرها و روستا مسائل قومی وقبیله ای ایجاد نشود و در فضایی سالم به رقابت بپردازند.مردم هم در رای دادن، توانمندی را محور قرار دهند و مسائل قومی و قبیله را در انتخاب های خود تاثیر ندهند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.