فرماندار در نخستین نشست خبری خود با خبرنگاران:

فرماندار در نخستین نشست خبری خود با خبرنگاران:

با این شرایط آزادراه حرم تا حرم ساخته نشود برای نیشابور بهتر است

پس از قریب به شش سال دوری خبرنگاران از ساختمان فرمانداری، این تابو به وسیله فرماندار تازه نفس نیشابوری شکسته شد و خبرنگاران شهرستان اولین گزینه مظفری برای دیدار رسمی با وی بودند تا طی گفت و گویی صمیمی با بیش از سی تن خبرنگار شهرستان، پیشنهادهای ارائه شده از سوی اصحاب رسانه مورد حمایت فرماندار قرار بگیرد و مظفری پاسخ گوی چگونگی برنامه های آتی خود برای مردم چشم انتظار باشد.

سه شنبه گذشته در هوای سرد پنجم اسفندماه، در محفل گرم نشست فرماندار با خبرنگاران، صحبت از نیشابور بود و دلسوزی های خبرنگارانی که تا چندی پیش، کمتر موفق شده بودند وقت ملاقاتی هر چند کوتاه با فرماندار پیشین داشته باشند و سوال ها و دغدغه های شان که عموما برخاسته از مشکلات مردم بود، در پشت پروسه سنگین اداری دیدار با فرماندار، بی پاسخ می ماند. حال با وعده تکرار این گونه نشست ها از سوی فرماندار جدید، با فراغ بال مشکلات شهرستان و پیشنهادهای خود را بیان می کردند.

مظفری با عنوان اینکه رسانه ها رکن چهارم دموکراسی و حلقه میان مردم و حاکمیت هستند، ابراز عقیده کرد که خفقان و دیکتاتوری جواب عکس می دهد و از خبرنگاران خواست چشم را روی واقعیت ها نبندند و در جهت هم افزایی و منافع شهر هرچه می توانند به گوش مدیران برسانند. وی افزود: من ستون پیام های مردم در نشریات را به عنوان نامه اداری تلقی خواهم کرد و به عنوان دستور به ادارات میفرستم که صریح و روشن پاسخ دهند.

مظفری در پاسخ به خبرنگار ما در رابطه با بحران آب در نیشابور، این مسئله را چالشی جدی در نیشابور، کشور و دنیا خواند و تصریح کرد: در کشور بیش از ۵۰ درصد از ذخایر آبی تجدید ناپذیر را استفاده می شود که این درصد در دنیا کمتر از ۱۵ درصد است. وی در رابطه با راهکار آن، پایلوت نیشابور در الگوی کشت را ضروری دانست و ضمن بیان اینکه خوشبختانه متولی بخش کشت در وزارت، قبلا رئیس اداره کشاورزی نیشابور بودند و اقلیم نیشابور را می شناسند، افزود: در زمینه کشت های گل خانه ای تفاهم نامه ای با سازمان اقتصادی امضا کرده ایم.

وی همچنین در پاسخ به خبرنگار خیام نامه در رابطه با چگونگی تغییرات در بخشداری ها با اشاره به این که تغییرات جدی در بخشداری ها و مناطق در دستور کار است، این تغییرات را مثبت خواند و وعده داد که این تغییرات تا پایان سال جاری انجام شود.

فرماندار همچنین در پاسخ به خبرنگار ما در رابطه با برنامه های فرهنگی هنری حوزه فرمانداری با اشاره به اینکه حمایت از این حوزه مهم از اولویت های ما است افزود: اجرای موسیقی که در چارچوب دستگاه ارشاد باشد قطعا هیچ مشکلی نخواهد داشت و من از موسیقی که فاخر و متناسب با مناسبت های مختلف باشد، حمایت می کنم.

مظفری همچنین استفاده از توانمندی های زنان نیشابوری در همه زمینه های مدیریتی و اجرا را جزو برنامه های خود نام برد.

وی همچنین با تأکید بر اینکه جلسات شورای اداری را شنبه اول هر ماه برگزار خواهیم کرد به شکلی که در هر جلسه موضوعی تخصصی در رابطه با مسائل شهرستان مطرح شود، اضافه کرد: برای اینکه فاصله ای بین ما و مشکلات سایر مناطق نیشابور وجود نداشته باشد، بنا داریم جمعه هر هفته در یکی از مناطق و شهرهای نیشابور حضور پیدا کنیم و ضمن دیدار مردم در نماز جمعه، از نزدیک شاهد وضعیت آنان باشیم.

فرماندار در رابطه با جاده حرم تا حرم با اشاره به این که اتفاق بدی برای نیشابور در حال روی دادن است و اگر این جاده هیچ وقت ساخته نمی شد برای نیشابور بهتر بود، تصریح کرد: این جاده در مسیر عبور خود ازنیشابور از باغچه به طرف بینالود شرقی می رود و و از شریف آباد به سمت سیدی، که ۲۷ کیلومتر مسافت کم می شود به طوریکه با یک فاصله ۱۷ کیلومتری ار نیشابور عبور می کند و به گونه ای نیشابور نادیده گرفته شده است در حالی که با عبور از شمال سبزوار، موقعیت بسیار خوبی برای سبزوار ایجاد می کند و به نفع نیشابور نیست.

مظفری افزود: من به شدت روی این موضوع حساس هستم و حتما مکاتبه ای مشترک به همراه نماینده ها خواهیم داشت که این جاده از درود و قدمگاه عبور کند و وارد ارتفاعات زیبای بینالود شود یا به عبارتی از سه راه حسن آباد به سمت کالشور و از آنجا به شریف آباد برود و از شمال نیشابور عبور کند.

این مقام مسئول در پاسخ به خبرنگار صدای خراسان که خواستار حمایت شده بود، ضمن گلایه مندی از اینکه رسانه ملی نباید به دنبال این باشد که هر جا زمین و ساختمان به آنان تعلق گرفت، فعالیت کنند و در غیر این صورت تعطیل کند، افزود: من به صدا و سیما به عنوان یک امکان برای نیشابور نگاه می کنم و از آنها می خواهم فرامین دستگاه اداری را عمل کرده و همراهی کنند.

مظفری در رابطه با چگونگی پیگیری کلنگ زنی های انجام شده با کنایه به اینکه خدا پدر آقای احمدی نژاد را بیامرزد که در آن هشت سال آنقدر کلنگ زد که اگر هشتاد سال هم تلاش کنیم نمی توانیم همه را به سرانجام برسانیم، ابراز تاسف کرد که ورزشگاه انقلاب به شکل نامناسبی معطل مانده است و باید هرچه سریعتر از این وضع نابسامان خارج شود.

وی در مورد وضعیت موسسه میزان با نیشخند بیان کرد: به این دلیل که من خود در بانک کار کرده ام، پشت صحنه همه این قضایا را می دانم. وی تصریح کرد: اگر بانک مرکزی اراده کند که موسسه مالی اعتباری خاصی زمین بخورد متاسفانه می تواند این کار را بکند و بانک مرکزی برای نظم دهی به بازار پولی کشور تمایلی به ادامه فعالیت موسسه های مالی اعتباری ندارد؛ معمولا سپرده های بانک ها مشمول ۱۵ درصد ذخیره قانونی است که که در بانک مرکزی بلوکه می شود، هشتاد درصد آن به مردم وام داده می شود و تنها ۵ درصد در خود بانک می ماند به همین دلیل هیچ موسسه ای نمی تواند تمام سپرده های مردم را دفعتا پرداخت کند. مظفری اضافه کرد: متاسفانه مشابه همان کلنگ زنی ها در دوره گذشته هر تعاونی می توانست براحتی موسسه مالی بزند و مردم هم پول های شان را به سیستم هایی می سپردند که بعضا نمی توانستند منابع مردم را حفظ کنند، وی در نهایت بانک مرکزی را عهده دار از بین بردن این بحران دانست.

وی همچنین پلیس راه نیشابور را به میدان تیر تشبیه کرد و ابراز امیدواری کرد که تا سال آینده ورودی شهر با استفاده از هنر معماری شهرستان و نمادهای نیشابور، ساماندهی شود.

مظفری تبدیل نیشابور به منطقه آزاد فرهنگی-گردشگری را به عنوان یک ایده مطرح کرد و تصریح کرد: خارجی ها باید بدون ویزا به نیشابور بیایند و جذب سرمایه گذاری خارجی را داشته باشیم، به جز مرزها، در مرکز کشور فقط تهران چنین منطقه دارد و کار آسانی نیست اما شدنی است و نیشابور کشش آن را دارد.

وی همچنین از خرید تجهیزات افلاک نما تا یکی دو ماه آینده خبر داد. از راه اندازی بنیاد نخبگان، مشاهیر نیشابور، بنیاد خیام، عطار، امامزاده محروق و بی بی شطیطه و کنگره فضل، شهرک سینمایی به پیشنهاد خبرنگاران حمایت کرد و از تشکیل شورای هماهنگی روابط عمومی ادارات خبر داد.

فرماندار از تقویت سازمان های مردم نهاد و NGO ها خبر داد تا نقش مطالبه گری و نظارت خود ر ایفا کنند. همچنین انجمن صنفی خبرنگاران، محیط زیست و حیات وحش را مورد حمایت فرمانداری اعلام کرد و در رابطه با آسیب های اجتماعی با توصیف فضای بد و غیر قابل دفاع نیشابور به این لحاظ، ساعت ها بحث و ارائه راهکارهای مناسب را ضروری برشمرد.

در خلال جلسه رجبعلی لباف، مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان با اشاره به اینکه طرح های زیادی در جهت حفظ میراث فرهنگی نیشابور به صورت مکتوب و حضوری به مسئولین پیشین ارائه کردیم ولی متاسفانه هیچ اقدامی از سوی آنان صورت نگرفت، ابراز خرسندی کرد: الان با فردی به عنوان فرماندار مواجه ام که حرف ما را می فهمد و متوجه ظرفیت های نیشابور هست.

وی نقطه به نقطه دشت نیشابور را پوشیده از محوطه های باستانی دانست که توسط رسوبات بینالود پوشانده شده است و تصریح کرد: بیشترین و عزیزترین نشانه های فرهنگی در نیشابور واقع است و امکان کاوش شادیاخ، حفظ تپه های باستانی و اکتشاف مسجد به گفته وی شگفت انگیز ابومسلم و نیز ساخت و گسترش موزه نیشابور را از اقدامات ضرب الاجل ممکن در زمینه میراث فرهنگی نیشابور نام برد.

لباف موزه نیشابور را که به گفته وی در حال حاضر گوشه کاروانسرای بی در و پیکر و آسیب پذیر افتاده است را در شأن نیشابور ندانست و از شادیاخ به عنوان دارالاماره و دارالحکومه نام برد و خواستار امکان در اختیار گرفتن زمین آن و کاوش حداکثر سه ساله آن شد تا امکان ماندگاری گردشگر در نیشابور ایجاد شود. وی تپه های تاریخی نیشابور به خصوص ترب آباد را که با حفاری های قاچاق و یا خاک برداری غیر قانونی آن برای زراعت در معرض ویرانی است، شناسنامه تاریخی نیشابور خواند و حفظ آنها را نیازمند نگاه علمی و فرهنگ مابانه دانست.

مظفری نیز با ابراز تاسف از اینکه ما این اندازه آثار باستانی و ظرفیت های گردشگری داریم ولی اینقدر فقیر هستیم، افزود: برای نفت و یا حتی آب ممکن است جایگزینی پیدا شود ولی برای آثار باستانی جایگزینی وجود ندارد. وی از وجود آثار نیشابور در بخش عمده ای از موزه های دنیا از این جهت که مردم خودمان محروم اند از اینکه این آثار را در جای واقعی خود ببینند ابراز ناراحتی کرد و آمادگی خود را در جهت حفظ و مرمت آثار باستانی نیشابور اعلام داشت.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.