فرماندار در آیین معارفه اش اظهار داشت: اُفت دارد که نیشابور به جای آرمان ها در پِی بدیهیات باشد!

 

آزاده مهدیار

 پس از شش ماه وقفه و گذران امور مدیریت شهرستان با عنوان «سرپرست فرمانداری» و پس از معرفی گزینه های متعددی که تا پای امضای وزیر کشور هم رفتند، سرانجام مراسم معارفه سعید شیبانی، سرپرست شش ماهه فرمانداری و فرماندار ویژه شهرستان با حضور معاون سیاسی-امنیتی استاندار، مدیر کل سیاسی انتخابات و تقسیمات کشوری، مدیر کل اجتماعی و مدیر کل پدافند غیر عامل استانداری، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان شورای اداری شهرستان برگزار شد.

در این مراسم که روز اول هفته گذشته، در سالن شهید عابد فرمانداری برگزار شد، معاون سیاسی و امنیتی استانداری پس از اعتراض هاجر چنارانی نماینده مردم در مجلس به این که «چرا شخص استاندار برای معارفه فرماندار نیشابور در این جلسه حضور پیدا نکرده» بیان داشت: طبق پروتکل اداری کشور، معارفه تمامی فرمانداران توسط معاونت سیاسی استانداران صورت می گیرد، حسینی در ادامه اظهار کرد: شش ماه تاخیر برای معرفی فرماندار نیشابور قابل توجیه نیست، این یک ضعف است و ما خودمان به آن اقرار می کنیم.

وی با اشاره به چهلمین روز درگذشت هاشمی رفسنجانی، افزود: ایشان مرد بزرگ لحظه های سخت انقلاب بود، وقتی بحث سازندگی و قانون گذاری مطرح بود، وقتی مصلحت اندیشی و پذیرش تهمت ها و دم برنیاوردن، نیاز کشور بود؛ آقای هاشمی حضور داشت و ثمرات ایشان همین مشی اعتدالی است که دولت فعلی در پیش گرفته است و هر کس همین راه و روش را در پیش گیرد، می توانیم به توسعه کشورمان امید ببندیم.

حسینی در ادامه شرح کاملی از شاخصه های توسعه همه جانبه و قیاس این شاخص ها با وضعیت نیشابور داشت و گفت: نیشابور با ۴۶۵ هزار نفر جمعیت، ۷ درصد جمعیت استان و ۸ درصد وسعت استان را شامل  می شود، به لحاظ بُعد خانوار یک دهم درصد از میانگین استان کمتر است اما نرخ رشد سالانه شهرستان ۱٫۸درصد است. نرخ رشد شهرنشینی در نیشابور هم ۱٫۲ است که نشان از جاذبه های شهرستان و مهاجر پذیری آن دارد.

به گفته حسینی، تراکم نسبی شهرستان ۱۳ درصد از میانگین استانی بیشتر است و آن گونه که این معاون استاندار بیان کرد: نیشابور در تمام شاخص های فرهنگی ۷ درصد از میانگین استان بالاتر است. در تعداد شهدا ۱۳ درصد، جانباز ۳۰ درصد، آزاده ۱۰ درصد از میانگین استان بالاتر است. ۷۴۴ مسجد و حسینه، ۱۷ مرکز آموزش عالی، ۳۶ نشریه و پایگاه خبری محلی، ۹۳ هزار دانش آموز، ۲۵ هزار دانشجو، نرخ باسوادی نزدیک به صد در صد از دیگر ظرفیت های شاخص نیشابور است

معاون سیاسی استاندار با بیان این که باید با جلب اعتماد عمومی مشارکت مردم در همه بخش ها را افزایش داد، افزود: نرخ مشارکت اقتصادی مردم نیشابور ۵/۴۱ درصد در مقایسه با میانگین استان که ۶/۳۸ درصد است، نرخ بالاتری است و از دیگر شاخصه های توسعه وجود احزاب، تشکل های غیر دولتی، اتحادیه های صنفی و انجمن های علمی است که در نیشابور ۸۸ تشکل غیر دولتی و صنفی نظام مند وجود دارد.  به عبارتی از ۸۷۰ تشکل در استان یعنی ده درصد آن در نیشابور است.

حسینی تصریح کرد: یکی دیگر از این شاخص ها انتخابات است، در دو انتخابات آخر برگزار شده ۸۶ درصد مشارکت مردم نیشابور را شاهد بوده ایم که این عدد در استان ۲/۷۹ و در کشور ۲/۷۲ درصد بوده است.

ظرفیت اعتدال گرایی نیشابور را می توان در آماری که معاون سیاسی استاندار از انتخابات گذشته ریاست جمهوری ارائه کرد، ارزیابی نمود: مردم خراسان میانگین ۴۳ درصد رای شان به آقای روحانی بود و مردم نیشابور ۴۵ درصد؛ این یعنی مردم نیشابور دارای سرمایه اجتماعی بالایی هستند، هم میزان کمی مشارکت و هم نوع انتخابات آنها میانگین نوع انتخابات کشور است یعنی همگرایی و همبستگی ملی مشارکت جویی بالا.

در انتخابات مجلس مردم نیشابور ۷۰ درصد مشارکت داشتند، درحالی که در استان ۶۴ درصد و در کشور ۶۲ درصد و نوع انتخابات مردم نیشابور هم شایان توجه است؛ هر دو نماینده نیشابور در عرصه فرهنگ فعال بوده اند، یکی استاد فرهنگی و دیگری معلم فرهنگی است.

وی در تحلیل انتخاب های مردم نیشابور نکته دیگری را هم اضافه کرد: «تعادل انتخاب»؛ هر دو منتخب مردم برای مجلس، ۰۵/۳۰ درصد آراء را داشته اند و تنها نماینده خانم در استان هم متعلق به انتخاب نیشابوریان است که نشانگر نوع فهم و اندیشه مردم این شهر است.

معاون استاندار در ادامه افزود: باید گله های مردم را ببینیم اما دست آوردها را هم باید ببینیم، اگر کوچکترین چالشی در کشور وجود دارد و با مدیریت ما قابل حل است در جهت رفع آن بکوشیم اما از طرفی کشور نیاز به سرمایه اجتماعی دارد که با اعتماد مردم به دست می آید و اگر دست آوردی هم بوده باید به اطلاع مردم رسانده شود و موظف ایم به مردم بگوییم که سهم شاخص سلامت شما طی سه سال در روستا و شهر به افزایش یافته است، بگوییم؛ در بدترین شرایط اقتصادی ۷۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شده است درحالی که در ۸ سال دولت قبل ۵۰۰ هزار فرصت شغلی در بهترین شرایط اقتصادی ایجاد شده بود. بگوییم این دولت تنش های داخلی و خارجی را به بهترین شکل ممکن مدیریت کرده و در عرصه خارجی عزت جمهوری اسلامی را نشان داده است تا جایی که اگر شیطان بزرگ بدعهدی علیه ایران کند با دلی لرزان و فکری آشفته و جهانی ناهموار مواجه است. باید انتقادات را هم شنید هر جا هم قابل عمل است باید عمل کرد ما در مقابل دشمن بیرونی لحظه ای غفلت نمی کنیم، اما با تدبیر و خِرد، نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان سیاستی یک پارچه خرد ورزی و اعتدال را پیشه کرده است، در همین استان خراسان ۱۲۱ هزار فرصت شغلی ایجاد شده و ۱۲۰ هزار فرصت شغلی با ۹۵۰ طرحی که در حال اجرا است تا پایان این دولت ایجاد خواهد شد. ور در مورد آمار اشتغال در شهرستان و استان گفت: سهم نیشابور نرخ اشتغال ۷/۹۰ درصدی و سهم اشتغال استان ۵/۸۷ درصدی است که ۳۱ درصد در بخش کشاورزی ۲۸ درصد در صنعت و معدن و ۷/۴۱ درصد در بخش خدمات فعال اند.

به گفته وی  نیشابور ۴۲۰ واحد تولیدی فعال اند ۷۱ معدن در حال بهره برداری و ۲ شهرک صنعتی در حال انجام خدمات، ۹۱۵ هزار هکتار سطح زیر کشت محصولات کشاورزی یعنی ۹ درصد سهم استان را به خود اختصاص داده است.

حسینی افزود: اما آیا سهم از رشد تولیدی ابدا کافی نیست، هنوز با نقطه ای که باید برسیم فاصله داریم و این فاصله با وحدت و انسجام پُر می شود، اختلاف نظر سیاسی امری مطلوب است افراد با سلایق مختلف به گفت و گو می نشینند و به راه حلی مشترک می رسند، اما بر سر منافع ملی آنجا بد است که منافع شهرستان یا منافع ملی را در زد وبندهای سیاسی ذبح کنیم.

آمار آسیب ها اجتماعی در نیشابور

معاون سیاسی استاندار با بیان این که برخی آسیب های اجتماعی در شهرستان در حوزه طلاق و نزاع روند نگران کننده ای دارد، ولی در عین حال افزود: در همین امسال ۹ درصد سرقت خُرد، ۲۹ درصد سرقت به عنف و ۴/۳۴ درصد تصادفات فوتی کاهش پیدا کرده است.

حسینی ادامه داد: در مجموع دولت تدبیر و امید بیش از ۵۱۳ میلیارد تومان پروژه و اعتبار در نیشابور هزینه کرده که نزدیک به ۹ درصد اعتبارات کل استان است در حالی که نیشابور ۷ درصد جمعیت را دارد.

شیبانی چگونه انتخاب شد

وی با بیان این که برای فرمانداری نیشابور خیلی دغدغه داشتیم که کیفیت فدای سرعت نشود ادامه داد: ۸ گزینه از جاهای مختلف پیشنهاد شده بود و این پیشنهادات طبیعی است. همه هم انسان های بسیار شریفی بودند و هر کدام انتخاب می شدند با همین شدت از آن ها دفاع می کردیم. یکی دو مورد هم تا مرحله وزارت کشور پیش رفت ولی در مجموع با نزدیک شدن به انتخابات و مشورت با استاندار، آقای شیبانی با سابقه خوب در مدیریت انتخاب شدند.

مطالبه برخی مسائل در نیشابور، اُفت دارد

در ادامه مراسم فرماندار شهرستان پس از دریافت حُکم فرمانداری و ابلاغیه استاندار، خطاب به اعضای شورای اداری بیان داشت: از این که در این مدت، کَم ما را به کَرم خودتان بخشیدید تشکر می کنم، ما همین طور کَم هستیم ولی دریغی نخواهیم داشت در کنار شما هم درس بیاموزیم و هم به کمک شما ارائه خدمت کنیم.

شیبانی با بیان این که در این مدت مدیران ادارات به سرپرستی و غیرسرپرستی توجه چندانی نداشتند و همکاری و همراهی کردند، افزود: نمایندگان مجلس نیز به جد پی گیر مطالبات مردم هستند که نوید روزهای خوب تری در نیشابور دارد.

وی افزود: از عزیزانی که در این مدت پیگیر بودید و در رسانه ها و سایر تریبون ها این پرسش گری نسبت به مدیرین شهرستان وجود داشت که نشان از دغدغه و علاقه شما دارد، تشکر می کنم.

فرماندار تازه منصوب شده نیشابور اضافه کرد: از استاندار برای اعتماد وی سپاسگزارم که خواستند اوضاع روال طبیعی خود را طی کند تا انشاءا… روند بهتری در انتظار نیشابور باشد.

وی افزود: نیازها، مطالبات و کارهای زمین مانده نیشابور و مسئولیت های سنگین نشان می دهد نیرویی کارآمدتر از بنده نیاز شهرستان است و تا زمانی که بزرگان نیشابور و کسانی دلسوز شهر هستند نیرویی کارآمد تر از من تعیین کنند، به رسم امانت این مسئولیت را می پذیرم و امیدواریم شرمنده مردم نشویم.

شیبانی افزود: نیشابور شاخصه های بسیاری دارد. کار را سنگین می بینم و وحدت و همدلی جدی می طلبد، متاسفانه فرصت های زیادی ار دست رفته نیشابور به جای این که به دنبال آرمان های خود باشد، در پِی رفع نیازهای بدیهی خود است و این اشکال و اُفت است، این که دانشکده علوم پزشکی به دانشگاه تبدیل شود یک خواسته بدیهی است، این شهر که باید قطب سلامت منطقه باشد، چه شاخصه ای در این جهت کم دارد؟ تعلل در این موضوع اصلا جایز نیست.

شیبانی ادامه داد: یا این که برگزاری یک برنامه فرهنگی و هنری در شهر منع شود، این ها برای نیشابور عیب است، این ها مردم را کوچک می کند ما باید از این ها گذشته باشیم نه این که در حد مطالبه باشد! یا تقسیم شهرستان، که باید مدت ها قبل انجام می شد؛ شهرستان بیش از این تحمل فشار را ندارد. ارزش های افزوده و فرصت های بکری در نیشابور است ولی فقط در یکی از بخش ها، بخشدار باید  در ۱۸۰ روستا انتخابات برگزار کند و این ها اجازه نمی دهد شهرستان به آن نقطه شایسته خود برسد.

شیبانی را نیشابوری می دانیم

در این مراسم نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان این که با شناختی که از آقای شیبانی داریم و به دلیل اقامت طولانی مدت شان در نیشابور، ایشان را یک نیشابوری می دانیم، افزود: فاصله زیادی تا انتخابات نداریم و امیدواریم با رویکرد اعتدالی و توانی که فرماندار شهرستان دارد شاهد شکوه مشارکت مردم باشیم.

گرمابی ادامه داد: نیشابور به هر علتی دچار عقب ماندگی شده است اما توسعه همه جانبه در سه بخش صنعت، کشاورزی و گردشگری، همت همه مسئولان و همدلی مردم را می طلبد.

هاجر چنارانی نیز بیان داشت: با توجه به اعتبارات کم در شهرستان من به همه مسئولان توصیه می کنم اگر نمی توانیم معضلات اصلی مردم را رفع کنیم لااقل در طرح «دِه گردشی» مشارکت کنیم و در میان مردم روستاها و شهرهای اقماری حضور پیدا کنیم و درد دل شان را بشنویم، طوری به خدمت نگاه کنیم که انگار پایان خدمت ما پایان عمر ما است و بیاییم مشکلات را تقسیم بندی کنیم و به ترتیب گره ها را باز کنیم.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.