فرماندار استراتژی انتخاباتی اش را تشریح کرد همه چیز انتخابات پیش چشم مردم مشکل، دخالت نمایندگان مجلس است

مظفریدر نشست خبری با اهالی رسانه

 

آزاده مهدیار/ نشست خبری با فرماندار ویژه شهرستان پس از گذشت هفت ماه از آخرین دیدار مطبوعاتی وی در حالی برگزار شد که به دلیل فشردگی برنامه های فرماندار فرصتی برای طرح بسیاری از سوالات خبرنگاران نبود و در عین حال که مظفری قول نشست های زودهنگام بعدی را داد، پاسخ هایی شفاف به مهم ترین سوالات مطرح شده از جمله رویکرد انتخاباتی فرمانداری، انتقاد از دخالت نمایندگان مجلس در انتخاب مدیران و نیز از وضعیت شورا و شهرداری و نیز گزارشی از سفر اخیر به ترکیه را ارائه کرد.

در این نشست که صبح روز سه شنبه دوازدهم آبان ماه در محل سالن جلسات جدیدالاحداث فرمانداری برگزار شد فرماندار با این پرسش خبرنگار خیام نامه، که تدبیر شما برای برگزاری انتخاباتی سالم و عادلانه با توجه به نگرانی های افکار عمومی چیست و نیز راه حل شما برای جلوگیری از اقدامات زودرس انتخاباتی به عنوان مثال همراهی یکی از بخشداران- که برگزار کننده انتخابات است- با یکی از کاندیداهای احتمالی در مراسم مختلف، چیست؟ پاسخ داد.

انتخابات سالم و شفاف خواهیم داشت

مظفری ضمن بیان این که تلاش زیادی انجام خواهد شد تا انتخابات سالم برگزار شود، تصریح کرد: نمایندگان فرمانداری و مجریان انتخابات را از افرادی بر می گزینیم که دین خود را به دنیا نفروشند و رای مردم برای شان حق الناس باشد، برای ما هیچ فرقی نمی کند چه کسی نماینده شود، بلکه تلاش ما این است که مردم به رای واقعی خود برسند.

وی با یادآوری نحوه برگزاری انتخابات مجلس ششم، که مظفری به عنوان فرماندار مسئولیت اجرای آن را بر عهده داشت، اظهار کرد: در آن انتخابات ساعت ۶ صبح اسامی برگزیدگان را اعلام کردیم و ساعت ۸ صبح که یکی از انتخاب شدگان در خواست آمار کرد، با وجود این که تکنولوژی مثل الان نبود، پرینت آمار تمام صندوق ها را داشتیم و ارائه کردیم و اعلام کردیم که اگر اعتراضی دارید بررسی می کنیم و همه چیز شفاف بود.

در شرایطی عملکرد روسای اجرایی پس از انتخابات های اخیر مجلس و نحوه پاسخگویی فرمانداران دولت سابق به اعتراضات کاندیداها، اسباب حرف و حدیث های بسیاری بوده و خود مظفری در انتخابات اخیر از نحوه پاسخگویی فرماندار اسبق به اعتراض هایش به عنوان کاندیدا خاطره خوشی ندارد، مژده فرماندار برای روند شمارش آرا و اعلام نتایج، حاکی از آن است که شفافیت حداکثری، مد نظر مظفری است. او وعده کرد: برای انتخابات پیش رو نیز در نظر دارم مانیتور بزرگی در فرهنگسرا نصب کنم و آمار تمام صندوق ها لحظه به لحظه، برای مردم و رسانه ها ارائه گردد. در فعالیت های کاندیداها هم اگر تخلفی صورت گیرد و بخشداری، که نیروی اجرایی انتخاباتی است، اقدام خلافی انجام دهد به گوش ما برسانید تا تذکر لازم داده شود.

تلاش برای حاکمیت اعتدال در مدیریت شهرستان

فرماندار ویژه شهرستان در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما مبنی بر این که تصمیم شما برای هم سوسازی برخی مدیران به جای مانده از دولت پیشین با همان طرز تفکر و رویکرد در شهرستان با دولت اعتدال مشخصا مدیران صنعت، معدن و تجارت و نیز ورزش و جوانان چیست؟ اظهار کرد: من خودم علاقه مندم فضای نیشابور فضای کار و تلاش باشد و حواشی به صلاح شهر نیست. تغییر مدیرانی که نام بردید خیلی پیش از این که من بیایم در دستور کار بوده است و رایزنی هایی هم انجام شده است. پیشنهادهایی هم برای تغییرات در هر دو اداره از سوی ادارات کل داشته ایم، چون روند به این شکل است که مدیر کل باید شخص را معرفی کند و فرماندار نظر خود را بدهد اگر موافق بود انتصاب انجام شود و اگر مخالف بود باید در هیئت سه نفره ای با حضور استاندار، مدیر کل آن اداره و فرماندار، طرفین دلایل خود را بیاورند و استاندار تصمیم نهایی را خواهد گرفت.

گلایه از دخالت نمایندگان مجلس

مظفری با اشاره به این که مهم ترین مشکل ما در بحث مدیران، دخالت ها است، تصریح کرد: متاسفانه به دلیل دخالت نمایندگان مجلس و به عبارتی دخالت قوه مققنه در امور قوه مجریه به مشکل برخورده ایم. انتخاب مدیران اجرایی ربطی به نمایندگان ندارد همان طور که من نمی توانم برای رای نماینده به لایحه ای نظر بدهم توقع من هم این است که نمایندگان در امور اجرایی دخالت نکنند. این که کدام فرد خوب است یا کدام فرد بد است موضوعی شده است که ما را در شهر اذیت می کند.

وی افزود: طبق قانون فرماندار نمی تواند پیشنهاد شخص خاصی را به مدیر کل بدهد، من بارها ضعف های این دو اداره را به مدیر کل گوشزد کرده ام و نارضایتی افراد در این ادارات را که حق هم دارند را رسانده ام. من صریح گفته ام نیازی نیست که شما با نماینده ها هماهنگ کنید.

معاون استاندار ضمن اشاره به این که من به شورای شهر هم همین نقد را وارد می دانم، اظهار کرد: اعضای شورا حق دارند هر کسی را صلاح می دانند به عنوان شهردار انتخاب کنند و همان وقت باید دقت کنند. ولی وقتی فرد انتخاب شد، حق دارد معاونین خود را انتخاب کند. این ها از الزامات دموکراسی است.

مظفری افزود: قوه مقننه وظیفه نظارت را بر عهده دارد. این که فلان نماینده بگوید چون این آقا با من بوده است نباید عوض شود، من قبول ندارم. من هم نمی خواهم فضای شهر متشنج شود ولی خیلی اوقات از مدیران کل گله مند بودم و گفته ام که آقای نماینده نمی تواند بگوید چه کسی باشد چه کسی نباشد. به نماینده ها هم می گویم ورود به این بحث ها هزینه بیشتری نسبت به منفعت آن دارد. این که از شخص خاصی حمایت شود عده ای هم هستند که مخالف شخص نماینده خواهند شد.

یکی دیگر از خبرنگاران پیرو این صحبت ها خطاب به فرماندار اظهار کرد: در شهر این طور عنوان می شود که تا وقتی فرماندار در شهر حضور دارد همه کارها انجام می شود و همین که از نیشابور می رود همه کارها می خوابد. من بیشتر از این دو اداره ای که نام برده شد می توانم نام ببرم که سیستم شان فشل است. برخی ها هم پشت سر شما قایم می شود. پیشنهاد می شود یک گروه ارزیاب برای بررسی اقدامات مدیران قرار دهید.

مظفری از حضور مدیران ادارات در فرمانداری به همراه خبرنگاران استقبال کرد و افزود: باید نشست هایی برگزار شود تا ضعف ها بر طرف شود. من معتقدم سیستم اداری باید به گونه ای عمل کند که حضور و عدم حضور من به عنوان فرماندار فرقی در مدیریت شهر نداشته باشد. من مرتب بازدید غیر رسمی از ادارات دارم.

از وضعیت شورا و شهرداری، نیشابور ضرر می کند

فرماندار همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاران در رابطه با مسائل شورا و شهرداری و اتفاقات اخیر در این حوزه، با اذعان به این که وضعیت شورا و شهرداری وضعیت خوبی نیست و نیشابور بابت آن ضرر می کند، افزود: من با دستور و دخالت حاکمیتی امکان ورود به این مسائل را ندارم. ولی به عنوان مسئول اجرایی شهرستان به متولیان این حوزه ها توصیه می کنم که مردم را محور قرار دهید و اگر از کسی خوشتان آمد یا بدتان آمد واکنش نشان ندهید. چراکه فضای نا امیدی برای شهر خوب نیست و باید به سرعت از این مرحله عبور شود و به همت جمعی برسید.

تلاش برای حل مشکلات مالیاتی تولیدکنندگان

مظفری در پاسخ به خبرنگار ما در رابطه با مشکلات تولیدکنندگان و اصناف با عملکرد اداره دارایی، ضمن بیان این که با وجود رکود در کشور و درآمدهای پایین نفتی، مالیات ها تأمین کننده درآمد کشور است، تصریح کرد: در نیشابور هم به عنوان دومین شهر صنعتی استان شاید توقعات مالیاتی زیاد است. ولی می دانم تولید کننده ها شرایط سختی دارند و در جلسه ای که دو هفته قبل با رئیس اداره دارایی داشتم قرار شد با نمایندگان اصناف و تولید کنندگان صحبت شود تا از این وضعیت سخت عبور کنیم. وی با اشاره به اینکه فشار بیشتر به این ها درست نیست، برای رفع این مشکلات قول مساعد داد.

گزارش سفر به ترکیه

در ادامه فرماندار گزارشی از سفر اخیر خود به همراه شهردار به ترکیه ارائه کرد.

مظفری با اشاره به اینکه «بکتاش ولی» از عرفای قرن هفتم هجری است که ۲۵ میلیون مرید در ترکیه دارد و با اشاره به این که شرکت در «همایش بین المللی بکتاش ولی» به دعوت از مقامات ترک و با پیگیری سرکنسولگری ترکیه صورت گرفت، تصریح کرد: سفر به استان نوشهیر و شهر بکتاشیه راه سرمایه گذاری ترکیه در نیشابور را هموار کرد و با دعوت ترک ها از ما برای حضور در همایشی که سرمایه گذاران بزرگی شرکت داشتند، آنان نیز تمایل به سرمایه گذاری در بخش هایی چون گردشگری، هتل داری و نساجی در نیشابور را نشان دادند و مقدمات کار نیز فراهم شد.

وی اضافه کرد: به دلیل این که زادگاه بکتاش ولی در این شهر بوده، این شهر را ۸ طبقه زیر زمین با همه امکانات از جمله مدرسه و کلیسا و با ده هزار نفر جمعیت ساخته بودند تا از این فرصت گردشگری به نفع اقتصادشان بهره ببرند. آن وقت ما از شهر شادیاخ کمترین بهره را می بریم.

معاون استاندار و فرماندار شهرستان با ذکر این که هفته آینده «کارگروه گردشگری استان» در نیشابور تشکیل می شود، اظهار داشت: حضور این کارگروه تکلیف نیشابور در حوزه گردشگری و  مراکز اقامتی را روشن می کند و قرار است بخشی از اختیارات به نیشابور واگذار شود.

مظفری افزود: یکی از مشکلات بزرگ ما این است که با وجود اعلام آمادگی سرمایه گذار برای کار در نیشابور، درگیر پروسه های واگذاری زمین و برخی مسائل دیگر می شود و در حوزه کاوش های میراث فرهنگی هم اداره میراث آن طور که باید همت نکرده است.

مظفری در پاسخ به سوال خبرنگاران در رابطه با «شهرداری منطقه تاریخی» با اشاره این که ایجاد این شهرداری در نیشابور جزو ضرورت ها است، بیان کرد: وزارت کشور در مورد این موضوع به اندازه کافی توجیه نیست. چراکه پس از درخواست ما برای ایجاد این شهرداری، بحث میزان جمعیت منطقه را مطرح کرد. در حالی که در چنین شهرداری بحث جمعیت اصلا مطرح نیست، بلکه مسئله بناها و شخصیت های تاریخی محور است و ما می خواهیم این شهرداری شأن قانونی داشته باشد تا بتوان در مراسم گوناگون در سراسر دنیا و مرتبط با نیشابور از این پتانسیل استفاده کرد.

وی در توضیح بیشتر اضافه کرد: وزیر کشور در پاسخ به نامه من صراحتا بیان کرد که شما مصوبه شورای شهرتان را بگیرید تا این شهردار انتخاب شود و از آنجا که قبلا این مسئله تصویب شده است، من پیگیر آن هستم.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.