فرماندارنیشابور: خواستار راه اندازی مراکز منطقه ای ودفتر یونسکو شرق کشور در نیشابور هستیم

 

11دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران: ارادت تک تک ایرانیان به نیشابور مستلزم چاره اندیشی برای

 تأثیر گذاری بیشتر آن است

باقر صدیقی- هم زمان با برگزاری همایش ملی مدیران فرهنگی سراسر کشور به مناسبت انتخاب نیشابور به عنوان پایتخت کتاب کشور، دبیرکل سازمان‌ آموزشی،‌ علمی ‌و ‌فرهنگی ‌ملل ‌متحد (یونسکو) در ایران به همراه معاون پژوهشی دانشگاه فردوسی و دیگر اعضای هیأت علمی واساتید این دانشگاه با حضور درساختمان معاونت استانداری وفرمانداری نیشابور با نماینده عالی دولت دراین شهرستان دیدار وگفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری، معاون استاندار و فرماندارویژه شهرستان ارائه ایده ها و نظرات خردمندان و مسئولان را در جهت بیان فرصت ها و زمینه های توسعه ای نیشابور ضروری برشمرد وافزود: تفاوت این سرزمین با دیگر نقاط با وجود اتفاقات رخ داده در آن، به خاطر آثار فراوان وکم نظیری است که اغلب دست نخورده اند .

غلامحسین مظفری با اشاره به دیدارهای خود با مسئولان میراث فرهنگی و بیان این مطلب که نیشابور دارای بزرگترین سایت تاریخی کشور است، یادآورشد: پیشنهادهایی داشته ایم که با همکاری سازمان ها و دانشگاه ها به منظور کاوش های تاریخی و ساخت موزه ها و مراکز فرهنگی  فضاهایی فراهم کنیم تا دانشمندان و متخصصان دنیا همان طور که ۵۰ سال قبل این اتفاق افتاد دوباره این مسأله تکرارشود و چه بسا در آن زمان این گونه امکانات امروزی هم وجود نداشت.

فرماندار ویژه نیشابور کسب عنوان پایتختی کتاب کشور را فرصتی برای تکمیل این بخش ها دانست و افزود: درحال حاضر تنها کاندیدای پایتختی جهان از طرف ایران ماهستیم و علاوه براینها؛ عضویت در شهرهای تاریخی جهان، اولین شهر ثبتی در Iccn بودیم که حتی شیراز و اصفهان بعداز ما و در حال حاضر هم کاشان درحال ثبت شدن است.

فرماندار میراث ملموس و ناملموس موجود را در این شهرستان را از جمله افتخارات تاریخی آن برشمرد و با اشاره به انتظار پرونده فیروزه تراشی در یونسکو بیان کرد: راه اندازی ۵ موزه را دردست اقدام داشته ایم که درحال حاضر موزه های رباط عباسی و اسناد تاریخی آموزش و پرورش در دبیرستان خیام و نیز با آمادگی راه اندازی ساختمان قدیمی شهرداری تاکنون ۳ موزه بالقوه و بالفعل در شهرستان داریم.

عضو شورای اداری استان با انتقاد مجدد از راه اندازی موزه بزرگ کوهسنگی درمشهد تصریح کرد: بارها به مسئولان امر معترض شده ام که  محل راه اندازی این موزه در نیشابور بود چرا که تمامی اشیای آن متعلق به این شهر تاریخی است.

وی به اولین مدرسه دولتی ثبت شده کشوردرسال۱۳۰۷واقع درچکنه و نیزاحداث وثبت اولین مدرسه غیرانتفاعی کشور درسال ۱۳۰۹واقع در روستای دیزباد به عنوان اولین روستای  بدون بی سواد اشاره و ادامه داد: یک از ظرفیت های شهرستان دانشگاه آن است که خوشبختانه ساختار مرکز پژوهشی نیشابور شناسی درآن آماده شده است.

مظفری دردستور کار قراگرفتن اهداف توسعه ای علمی نیشابور را از زمان مدیریت قبلی خود تا کنون مورد اشاره قرارداد و خطاب به دبیرکل  سازمان‌ آموزشی،‌ علمی ‌و ‌فرهنگی ‌ملل ‌متحد درایران خواستار راه اندازی مراکز منطقه ای و دفتر یونسکو شرق کشور در نیشابور شد.

فرماندار در بخش دیگری از سخنانش علاوه براشاره به داشتن ۲روز ملی از ۵ روز ثبتی درتقویم کشوربا نام روزهای ملی خیام وعطار به پروژه درحال اتمام آسمان نمای نیشابوراشاره و خاطرنشان ساخت: برای تکمیل این پروژه با تصویب وکمک هیأت دولت اعتبار ۱۶۰میلیارد ریالی را آماده داریم که نیازمند همکاری شما برای جهانی شدن و معرفی درمجموعه های جهانی می باشیم.

دبیرکل سازمان‌ آموزشی،‌ علمی ‌و ‌فرهنگی ‌ملل ‌متحد (یونسکو( درایران نیز با ابراز خرسندی از حضورش در شهر تمدنی تاریخی وخوش نام نیشابور اظهار کرد: باعث افتخار است که بتوانیم برای شهری که درگذشته کشور ما که درمسیر جاده ابریشم قرارداشته و نقش های بسیاری در زمینه های گسترش حوزه های فرهنگی، علمی و تاریخی داشته است کاری انجام دهیم.

نصیری قیداری با اشاره به سوابق مدیریتی و اجرایی بسیار موفق فرماندار نیشابور به تبیین اهمیت نیروی انسانی کارآمد و تأثیر آن درمدل راهبری برای رسیدن به اهداف پرداخت و بیان داشت: ارادت و عِرق تک تک ایرانیان به این شهر پر آوازه و جهانی باعث چاره اندیشی برای تأثیر گذاری بیشتر آن شده است و به دنبال برنامه هایی از جمله طرح خواهر خواندگی شبستر با نیشابور، راه اندازی دفاتر یونسکو و… برای شهرهای این چنینی هستیم که لازمه آن دستیابی به موقعیت هایی خاصی چون پایتختی کتاب جهان است.

وی ادامه داد: معتقدیم این سرزمین حاصل خیز ظرفیت تربیت افراد بسیاری را دارد اما لازمه آن در اختیار گذاشتن امکانات برای آنان است و ما هم وظیفه خود می دانیم  کمک کنیم.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکوی ایران سازمان متبوع خود را پنجره ای خوش نام در دنیا معرفی وبیان کرد: وقتی اسم شهری از این طریق به دنیا معرفی می شود قطعا جایگاه ویژه ای پیدا نموده و مخاطبانش جهانی می شوند.

معاون سابق پارلمانی و حقوقی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کاوش های باستان شناسی مورد درخواست مسئولان نیشابور را نیازمند کمک های بین المللی دانست و تصریح کرد: شهرستان بودن این شهر تاریخی یک درد فرهنگی است که باید مرتفع شود و نباید این نگاه را داشت که چون نیشابور مرکز استان نیست اعتبارات وامکانات ش هم باید کمتر باشد.

نصیری با انتقاد از نگاه توسعه ای یک مکان خاص ومتمرکزشدن امکانات درپایتخت وکلان شهرها افزود: این که دیگر مراکز و شهرهای دارای استعداد تقویت نشده و رشد نیابند باعث تبعات منفی درکلان شهرها خواهدشد لذاباید بایک نگاه متوازن دربرنامه ها ومدیریت صحیح آنها برنامه محور باشیم.

وی توسعه متوازن وبرخورداری از شرایط توسعه ای یکسان را حق مسلم آحاد مردم ایران دانست وبا اشاره به رویکرد سازمان یونسکو وداشتن دیدگاه منصفانه و متوازن درحقوق مردمی و برخورداری مناطق از این تفکر گفت: در نشست اخیر شانگهای، که در آن به توسعه پایدار که یکی از شاخص های آن بحث آموزش است، توجهی ویژه می شود اعلام کردم که برابر کردن سهمیه کشورها برای ثبت میراث نادرست است.

نماینده استان زنجان در دور هشتم مجلس شورای اسلامی وجود فیروزه نیشابور را دربسیاری از موزه های دنیا باعث افتخار دانست وتوصیه کرد: این شهر باید شهر موزه های کشور باشد.

رئیس انجمن فیزیک ایران آشنایی کامل با جزئیات احداث افلاک نمای نیشابوررا مورد اشاره قرارداد وتأکید کرد:لازم است نگاهی جدی ومنطقی به این موضوع شود به گونه ای که با همکاری دانشگاه فردوسی می توان یک مدل راهبردی واستراتژیک مدیریتی اجراشود و با معرفی افرادی توانمند جهت اجرای این مدل باید توسعه علمی نیشابور دیده شود و توسعه شهر با افلاک نما گره بخورد که قطعا با یک دید جهانی وآکادمیک می توان درشبکه جهانی قرار گرفت.

گفتنی است دبیرکل کمیسیون ملی یونسکوی ایران که با حکم وزیر علوم و تصویب هیات دولت منصوب می‌شود، مسئولیت همکاری‌های بین جمهوری اسلامی ایران و یونسکو و همچنین هماهنگی ملی بین دستگاه‌ها و نهادهای کشوری را برای هم‌افزایی فعالیت‌ها در یونسکو و اجرای برنامه‌های یونسکو در ایران در چارچوب اولویت‌ها و منافع ایران به عهده دارد و فعالیت های کمیسیون ملی یونسکوی ایران در سال های اخیر سبب شده است که سازمان جهانی یونسکو، از این کمیسیون به عنوان بزرگترین و فعال ترین کمیسیون های ملی یونسکو نام ببرد.

درحال حاضر دکترسعداله نصیری قیداری که اکنون مسئولیت دبیرکلی این سازمان را برعهده دارد با عنوان استاد فیزیک دانشگاه زنجان که ریاست انجمن نجوم ایران و انجمن فیزیک ایران و مدیریت کمیته مکانیابی طرح رصد خانه ملی ایران را به عهده داشته دارای ۳۵ مقاله در مجلات معتبر بین‌المللی و ۴۰ مقاله در مجلات علمی داخل کشور و ۴۵ مقاله در کنفرانسهای علمی داخل کشور است.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.